Yayladere, Bingöl

Yayladere, M.Ö. 2100 yıllarında Komuklar`ın ve Hurrilerin, daha sonra Hititler`in, Urartular`ın, Persler`in, Romalılar`ın yönetimlerinde kalmıştır. 1071 Malazgirt Savaşı`ndan sonra Selçuklular`ın, 1080-1201 yılları arasında Saltuk oğullarının, 1473 tarihine kadar Uzun Hasan`ın hakimiyeti altında kalan ilçe toprakları, 1514 Çaldıran Savaşı`ndan sonra Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. ...

Yayladere, Bingöl hakkında detaylı bilgi

Yayladere, M.Ö. 2100 yıllarında Komuklar`ın ve Hurrilerin, daha sonra Hititler`in, Urartular`ın, Persler`in, Romalılar`ın yönetimlerinde kalmıştır. 1071 Malazgirt Savaşı`ndan sonra Selçuklular`ın, 1080-1201 yılları arasında Saltuk oğullarının, 1473 tarihine kadar Uzun Hasan`ın hakimiyeti altında kalan ilçe toprakları, 1514 Çaldıran Savaşı`ndan sonra Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.

Holhol olan eski adı 1959 yılında Yayladere olarak değiştirilmiştir. Adaklı ilçesi ile birlikte 1987 yılında aynı kanunla ilçe statüsüne kavuşturulmuştur. İlçenin yüzölçümü 419 km² dir. Bu da il yüzölçümünün %5.16`sıdır. İl merkezinden uzaklığı 110 km`dir. Deniz seviyesinden yüksekliği ise 1550 metredir.

İlçe merkezi dışında belediye bulunmamaktadır. İlçenin 20 köyü, 80 mezrası bulunmaktadır. Belediye sınırları içindeki mahalle muhtarlığı sayısı ise 6`dır. 1997 Genel Nüfus Tespitine göre, ilçenin toplam nüfusu 3 274`tür. Bu nüfusun yüzde 88.52`si ilçe merkezinde, yüzde 11.48`i de kırsal kesimde yaşamaktadır. Km² başına 8 kişi düşmektedir. Ağırlıklı olarak kürt bektaşi-alevi halkı yaşar.}

}

Yayladere Yayladere Xolxol

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Yayladere, Bingöl maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Yayladere

Yayladere ilçesi : Xolxol), Doğu Anadolu Bölgesi'nde Bingöl iline bağlı bir ilçedir.

Hasköy, Yayladere

Hasköy: Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir mahalledir.

Sürmelikoç, Yayladere

Sürmelikoç, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köydür.

Güneşlik, Yayladere

Güneşlik, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köydür.

Günlük, Yayladere

Günlük, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köydür.

Çalıkağıl, Yayladere

Çalıkağıl, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köydür.

Çatalkaya, Yayladere

Çatalkaya, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köydür.

Çayağzı, Yayladere

Çayağzı, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köydür.

Aydınlar, Yayladere

Aydınlar, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köydür.

Yaylabağ, Yayladere

Yaylabağ, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köydür.

Doğucak, Yayladere

Doğucak, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köydür.

Batıayaz, Yayladere

Batıayaz, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köydür.

Zeynelli, Yayladere

Zeynelli, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köydür.