Yaylaköy, İzmir'in Karaburun ilçesine bağlı bir mahalle.

Yaylaköy, Karaburun

Yaylaköy, İzmir ili Karaburun ilçesine bağlı, denizden yaklaşık 1000 metre kadar yükseklikte olup engebeli bir arazi üzerindedir. Karaburun bölgesindeki tek dağ köyüdür. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, tarihin eski devirlerinde yerleşim merkezi olduğuna dair bulgulara rastlanmamıştır. 1400`lü yılların başlarında Şeyh Bedrettin İsyanı`nın bastırılmasından sonra Türkmen aşiretlerinin bölgeye gelerek göçebe hayatı yaşadıkları daha sonrada Yaylaköy`ü yerleşim merkezi olarak kabul edip yerleştikleri bilinmektedir.

Köydeki cami çeşme ve mezar taşlarından, ayrıca yaşlı kişilerden öğrenildiğine göre köyün kuruluşu 400 sene öncesine dayanmaktadır.

Doğal yapısı dağlık olup bitki örtüsü araziye uygun küçük çalılardan ibarettir. Yaylaköy`lüler genellikle hayvancılıkla uğraşırlar. Eski adetlerini devam ettirerek yaşarlar.

Bayramlarda adetleri üzere köy meydanında toplanıp bayramlaşılır. Çeşitli şekillerde eğlenilir. Mayıs ayında kırkım adı verilen törenlerle hayvanların tüyleri kesilir. Kazanlarda yemekler pişer. Kırkım sahibi şölen adı verilen 6000 yıllık gelenek olan ziyafeti misafirlere ikram eder. Ayrıca bir kısrak sütü olan kımızı bu köyde, keçinin ilk sütüne kımız adı vererek yaşatırlar.

Mutfaklarında et ve süt yemeklerinin çoğunlukta olduğu görülür.}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar