Yeşilçam Ödülleri

Yeşilçam Ödülleri, TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlenecek olan, alanında yetkin isimlerden oluşan bir jürinin belirleyeceği ödül törenidir. Ödül töreni, adını 1960`lı ve 70`li yıllarda film şirketlerinin toplandığı Beyoğlu`ndakiYeşilçam Sokağı`ndan alıyor.

Eleminasyon

Adaylar, 1 Ocak- 31 Aralık tarihleri arasına gösterime girmiş tüm Türk filmleri arasından seçici kurul ve ana jüri tarafından 2 aşamalı bir elemeden geçerek belirlenmektedir. sanat.milliyet.com.tr Birinci aşamada; aynı yıl içinde vizyona girmiş olan filmlerin ekiplerinden oluşan ön jüri, kendi filmleri dışında diğer aday filmlere verdikleri oylar sonucu 9 ana dal için 5 er aday belirleyecekler ve bu adaylar belirtilen tarihte kamuoyuna duyurulacak. İkinci aşamada ise yine ön jürinin olduğu; başta sinema kurumları olmak üzere iş, kültür, sanat ve medya alanındaki kamuoyu önderlerinin de katılımıyla daha geniş bir jüri görev yapacak.

Ödüller



Destekleyenler

Yeşilçam Ödülleri`ni BSB, ÇASOD, Film-Yön, FİYAB, FİYAP, Sen-Der, SESAM, SETEM, SEYAP, Sine-Bir, SODER, TESİYAP ve Sine-Sen`in yer aldığı Ulusal Sinema Platformu desteklemektedir. Altınbaş ödül töreninin yarışma sponsorluğunu, Digitürk ise kurumsal sponsorluğunu üstlenmektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.