Yeşilyurt, Malatya

Doğu Anadolu Bölgesi`nde, Malatya İli`ne bağlı bir ilçe olan Yeşilyurt (eski adıyla çırmıktı), doğuda Malatya, batıda Akçadağ ve Doğanşehir, güneyde Adıyaman ve Çelikhan ilçesi, kuzeyde ise Malatya ile çevrilidir. Malatya`nın güney kesiminde yer alan ilçe toprakları dağlık alanlardan oluşmaktadır. İlçenin güney kesimini Güneydoğu Torosların uzantısı olan Malatya Dağları engebelendirmektedir. Malatya Dağları`nın en yüksek noktası Beydağı`nda 2.545 metreye ulaşa

Yeşilyurt, Malatya

Doğu Anadolu Bölgesi`nde, Malatya İli`ne bağlı bir ilçe olan Yeşilyurt (eski adıyla çırmıktı), doğuda Malatya, batıda Akçadağ ve Doğanşehir, güneyde Adıyaman ve Çelikhan ilçesi, kuzeyde ise Malatya ile çevrilidir. Malatya`nın güney kesiminde yer alan ilçe toprakları dağlık alanlardan oluşmaktadır. İlçenin güney kesimini Güneydoğu Torosların uzantısı olan Malatya Dağları engebelendirmektedir. Malatya Dağları`nın en yüksek noktası Beydağı`nda 2.545 metreye ulaşan Şillan Tepesi`dir. İlçenin kuzey kesimi Malatya Ovası`nın uzantısı içerisindedir. İlçe topraklarını dışarıdan kaynaklanan Beyler Deresi (Derme Çayı) sulamaktadır. Malatya`ya 9km uzaklıktaki ilçenin yüzölçümü 568 km2 olup, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayım sonuçlarına göre, toplam nüfusu 45.551`dir. İlçede karasal iklim hüküm sürmekte olup yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçer.

Ekonomisi

İlçe ekonomisi tarım, hayvancılık, dokuma ve küçük sanayiye dayalıdır. Yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler; buğday, arpa, kayısı,kiraz, tütün ve üzümdür. Dağlık bölgelerde ise hayvancılık ve arıcılık yapılmakta olup, kıl keçisi, koyun yetiştirilir. İlçede belli başlı sanayii kuruluşlarının iplik, dokuma ve hazır giyim üretimi yapan tesisleri bulunmaktadır.

Tarihi

İlçenin bulunduğu yerde arkeolojik kazı ve yüzey araştırması yapılmadığından eskiçağ tarihi ile ilgili kesin bilgi bulunmamaktadır. Ancak İl merkezine yakınlığı ve onun bir banliyösü konumunda olduğundan aynı tarihi paylaşmış olmaları olasıdır. Bununla birlikte Kaletepe`de bulunan VIII. Ve IX.yüzyıla ait Bizans kalıntıları, Bizans döneminde burada karakol niteliğinde bazı yapılar olduğunu göstermektedir. Bunun dışında ilçenin ismi tarihi kaynaklarda geçmemektedir. Osmanlı döneminde Çırmıktı denilen bu yerleşim, Cumhuriyetin ilanından sonra İsmet Paşa ismini almış, 1957 yılında siyasi nedenlerle ismi Yeşilyurt olarak değiştirilmiş ve ilçe konumuna getirilmiştir. İlçede herhangi bir tarihi eser bulunmamaktadır.

Mesire Yerleri

Derme Suyu`nun geçtiği yerlerdeki bahçeler, Gündüzbey kasabası, Kapılık, Derme Suyu`nun kaynağı olan Pınarbaşı, Kozluk köyü, Şabandede, Davulpınar İnekpınarı, İnek Çayı`nın vadi, Koru Deresi, Güvercin Pınarı ilçenin doğal güzellikleri olup, halkın dinlenme ve mesire yerleridir.

İdari Yapı

BelediyeleriKöyleriDışsal Bağlantılar

Yeşilyurt`un Sesi

Kaynakça

Kenthaber.com

}

Yeşilyurt, Malatya

Kaynaklar

Vikipedi
Yeşilyurt Taftacık mevkiinde birkaç yıl önce bir bahçe düzenlemesi sırasında Roma dönemine ait taş bir lahit bulunmuştur....bu lahit ilgililerce üzeri kapatılarak korumaya alınmış...tarihi hk.araştırma yapılmamıştır...ayrıca Malkuyu mevkinde eski dönemlere ait bazı küp parçaları ve demir ok ucları bulunmuştur...Yeşilyurt'un ilk yerleşim yeri Kölükoğlu mevkiidir...burada yıkıntılar mevcuttur...eski kalede yine derinlemesine bir araştırılma yapılmamıştır...

İlgili konuları ara

Yanıtlar