Yeah Yeah Yeahs

düzenle|Haziran 2007 The Strokes`un ve hemen ardından garage-rock`ın popülerliğinin dirildiği dönem keşfedilen New York art-punk üçlüsü Yeah Yeah Yeahs, solist Karen O, Gitarist Nicolas Zinner ve baterist Brian Chase`den oluşuyor. O, Chase`le Ohio Oberlin Koleji`nde, Zinner`la ise New York Universitesi`ne transfer olduktan sonra tanıştı.

Zinner ve O, 2000`de grubu kurduklarında Unitard adında bir folk ikilisiydi. Ama zamanla Ohio`nun efsanevi avant-punk sahnesinden etkilenen ikili tarzlarını elektroniğe doğru kaydırdı. Gruba aldıkları davulcu kendi isteğiyle ayrıldıktan sonra Chase`i kadroya kattılar.

Yeah Yeah Yeahs ilk provasında oldukça başarısız şarkı denemeleri gerçekleştirdi. Kısa bir süre sonra The Strokes ve The White Stripes`ı destekleyen bir tarza geçiş yaptılar. Bunun üzerine sanatsal olduğu kadar seksi denebilecek bir garage-punk tarzı oluşturdukları yönünde ciddi söylentiler dolaşmaya başladı.

2001`in sonunda kendi plak şirketleri Shifty`den, Boss Hug`dan bildiğimiz Jerry Teel`in de yardımıyla kendileriyle aynı adı taşıyan EP`lerini çıkardılar. Grup, sonraki yıl uluslararası platforma taşındı ve Amerikalı Girls Against Boys`la birlikte turneye çıkıp South by Southwest`te sahne aldı. Aynı dönem Jon Spencer Blues Explosion`la birlikte Avrupa`da turneye çıktı ve İngiltere turnesinde ana grup oldu. Wichita Recordings grubun EP`sinin İngiltere dağıtımını, Touch and Go firması da Amerika dağıtımını üstlendi.

Grup 2002 yılında, turnelerden arta kalan zamanda, ilk albümlerine son şeklini verdi ve Sleater-Kinney, Liars, Jon Spencer Blues Explosion`la birlikte Amerika`da sahne almaya devam etti.

Aynı yıl, ilk albümlerinin öncesinde, özel hayranları için Machine adlı EP`lerini yayınladılar. Sonrasında 2003`de piyasaya çıkan Fever To Tell için Interscope`la anlaştılar.

Bu albüm, EP`lerinden sound olarak daha temiz ve şarkı sözleri olarak daha eklektik olduğu için oldukça iyi eleştiriler aldı ve ticari anlamda da azımsanmayacak bir başarı elde etti. Albümün muazzam parçası Maps, 2004 yılında hit oldu ve Fever To Tell`in altın plak almasını sağladı.

Grup elemanları 2005 yılında birtakım bireysel projeleri gerçekleştirmek için kendilerine zaman ayırdı. O, Spike Jonze tarafından yönetilen Nike ayakkabı reklamının müziklerini hazırlayan yapımcı Squeak E. Clean`la gerçekleştirdikleri Hello Tomorrow adlı ortak projede şarkı söyledi. Zinner`da kendi yan projesi olan Head Wound City`le kayıtlar yaptı ve I Hope You Are All Happy Now adında bir fotoğraf kitabı yayınladı.

Yeah Yeah Yeahs aynı yılın sonlarına doğru yapımcı Clean`le birlikte ikinci albümlerini kaydetmek için tekrar stüdyoya girdi. Clean, (şakayla karışık) albümün O`nun kedisiyle ilgili olduğunu ve aslında ilk olarak adına Coco Beware koymayı düşündüklerini; fakat sonrasında Show Your Bones olarak değiştirdiklerini söyledi. 2006 baharında yayınlanan albüm grubun en olgun, parlak çalışması olarak kabul edildi ve albüm listelerinde 11. sıraya kadar yükseldi.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.