Yeditepe, Hatay ilinin Yayladağı ilçesine bağlı bir beldedir.

Yeditepe, Yayladağı

Yeditepe, Hatay ilinin Yayladağı ilçesine bağlı bir beldedir.

Coğrafi konum

Yeditepe, 35.9674 Kuzey Paralelleri ve 36.0154 Doğu Meridyenlerinde yer alır..Türkiye'nin en güney ilçesi olan Yayladağı'nın 3 büyük beldesinden birisidir.. Yazları serin, kışları ılıktır.

Ulaşım

Belde il merkezine ortalama 45 km., Yayladağı ilçesine 9 km., Samandağı ilçesine ise 22 km.'dir ve Suriye'deki en yakın yerleşim birimi olan Kasab'a 10 km uzaklıktadır. Günde 5-6 sefer şehir merkezi olan Antakya'ya ve saatte 3-4 sefer de ilçe merkezine, Yayladağı'na düzenlenmektedir.

Nüfus ve demografi

Nüfus 2031 olarak kayıtlara geçmiştir. Beldede Türkçe'ye karışık yöresel dil konuşulmaktadır. Cumhuriyet ve Bezge Mahallesi olmak üzere iki büyük mahallesi vardır. Beldede 3 cami, 1 sağlık ocağı, demir atölyeleri ve marangozlar, orta ölçekli marketler, Orta öğretime kadar eğitim verebilen Yeditepe İlköğretim Okulu vardır.

Ekonomi

Halkın geçim kaynağı genellikle çiftçilik ve hayvancılıktır. Daha çok tütün yetiştiriciliği yapılmaktadır. Günümüzde üretim kotalarının azlığı nedeniyle başta hububat olmak üzere diğer ürünlerin ekimi yapılmaktadır. Ana gelir kaynaklarından biri de Har(defne) bitkisinin yapraklarının toplanıp satılmasıdır. Çevre il ve ilçelere mevsimlik işçi olarak çalışmaya gidenler de vardır.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar