--}}

Yemliha Kasabası

YEMLİHA`NIN   TARİHÇESİ

YEMLİHA`NIN   TARİHÇESİ

          Kayserinin 38 km kuzey batısında kızılırmak  kenarında bulunan beldemiz, ilk insanlardan beri yerleşim merkezi olmuştur.

Yemliha`nın  ismi  babalığını Ashab-ı Keyf`den  birinin yaptığı söylenmektedir. melek oğulları ve deli baltalar gibi türk boylarıda yaşamışdır.

 

       Beldemiz Yemliha kartalı  Roma devri eserlerindendir. Biz Türklerin buraya gelmesi  1067 Afişi bey

Tarafından kayseri fethiyle başlamıştır.

       1500 yılı kaynaklarında bu bölgede  Yemliha-i  islami  yörüklerin  yaşadığı belirtilmektedir.

       1831 yılında yapılan ve yalnız erkeklerin sayıldığı nüfus sayımına göre Yemliha`da 65 hane bulunduğu erkek sayısının 185 olduğu  isim isim  tespit edilmiştir.Bu dönemde hayvancılık ile beraber ziraatla uğraşan  yerleşik bir yapı gözükmektedir: Köyümüzde iki muhtar  vardır birisi Yusuf oğlu Eyüp,diğeride Yakup oğlu Hasan dır. Dediği bilinmektedir.    

       Kasabamız bundan 30-40 yıl öncesin kadar  yoğun bir Türkmen hayatı yaşamaktaydı  neredeyse her

Ailenin koyunları vardı  Yazın tekir yaylasına göçer kıl  çadırlarda atalarının izinde hayvancılıkla meşgul olmaktaydı  . Yine yakın zamana kadar  tezgahlarda kilim dokunduğu bilinmektedir.

       Kızılırmağa DSİ tarafından  set çekilerek açılan kanal  beldemizin ekonomik ve sosyal hayatını değiştirmiştir.

       1967 yılında belediyelik olmuştur.

       Beldemizin şuandaki son nüfus sayımına göre 5312 dir. Ancak son yapılan nüfus sayımı  gerçeği yansıtmamaktadır. Bizim verilerimize göre  Beldemizi nüfusu 7000 civarındadır.

       İlçeliğe namzet  İlçe olmayı arzu ile  bekleyen beldelerden biridir.

       Kasaba halkı çalışkanlığı ile bilinmektedir. Halkın uğraşları arasında nakliyecilik ,tarım ve hayvancılık gelmektedir. Kasabamızdaki nakliyecilerin büyük çoğunluğu yurdun çeşitli bölgelerinde çalışmaktadır. Erkekler nakliyecilikle uğraşırken kadılarda tarımla uğraşmaktadır. Tarım ürünleri arasında Lezzetiyle ün salmış YAMULA  PATLICANI mız ,Şeker pancarı,Ayçiçeği,Sebze,Tahıl yetiştirmektedir.

       Kasabamız dışarıya göç vermemektedir. Kasabamızda 3 Adet ilk öğretim okulu ve 1 Adet Çok programlı Lise  mevcuttur.

       Kasabamız ulaşımı Belediyemiz tarafından denetimli  halk otobüsleri ile yapmaktadır.

       YAMULA BARAJI:Beldemiz den geçen kızılırmak üzerine konan Yap işlet Devret modeli ile yapılan Yamula Barajı Elektiri üretimi ile Ülkemizde enerji sıkıntısı yaşandığı  bu dönemde  ülkemiz  ekonomisine büyük katkısı olacak olup Beldemiz iklimini etkileyecek olan bu baraj 2004 yılında tamamlanıp elektrik üretimine geçecektir.D.S.İ. tarafından sulama  projesi tamamlanan barajın sulama  projelerininde hayata geçirilmesi ile Beldemiz ekonomisi ve ülkemiz tarımına büyük katkı sağlayacaktır.

       YAMULA PATLICAN  KÜLTÜR FESTİVALİ: Milli Savunma Bakanı Sebahattin ÇAKMAKOĞLU Milletvekilleri,Kayseri Valisi ,Kaymakamları,Daire müdürleri Devlet  erkanın ,Ulusal ve yerel basının ve mahalli sanatçılar .Malatya Büyük şehir belediyesine ait mehteran takımı.Folklor ekipleri Kasaba halkı ve Kayserili hemşerilerimizin büyük ilgisi ve katılımları ile 5 nci ve 6 ncı gerçekleştirdik.Festival etkinlikleri çerçevesinde  kasabamı çacuklarının  sünnet ettirilmesi ,Patlıcan ve patlıcan yemek yarışmaları düzenlenmiştir. Olup bu çerçevede Beldemizi ve beldemiz ürünü olan ünlü Yamula patlıcanını  Ülkemize tanıttık.

        TEKGÖZ KÖPRÜSÜ  : Kayseri-Ankara yolu üzerinde yemliha sınırları içerisinde kızılırmak-ı aşan köprü   Kayserinin  30 km kuzey batısındadır. Yeni yol yapıldıktan sonra  eski güzergah üzerinde kalmıştır.

Kitabesine göre  H.599 (1203 M) yılında  Rüknü`d-dünya ve a€˜d-din  Süleyman B.KILIÇARSLAN  zamanında  yapılmıştır.

 

       TEKGÖZ KAPLICASI: Kayseriye 40 km mesafede Yemliha sınırları içerisindedir yüzyıllardan beri

İşletilmektedir. Kadın hastalıkları ,Romatizmalar,Bel boyun ağrıları ,Kireşlenmelere  iyi gelmektedir.

40 derece su sıcaklığı ile  hipertermal  özelliğe  sahiptir. mahmut oğuz kayseri yemliha kasabası

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.