Yengeç Bulutsusu

Yengeç Bulutsusu (ayrıca Messier1, M1, NGC 1952, Taurus A olarak da bilinir) Boğa takımyıldızı yönünde yer alan bir süpernova kalıntısı.
Bulutsu ilk olarak 1731 yılında John Bevis tarafından gözlemlenmiştir.

Yengeç Bulutsusu

250px|M1, Yengeç Bulutsusu. href="/esa" >ESA`nın izniyle.|right|thumb] Yengeç Bulutsusu (katalog tanımlamaları M 1, NGC 1952, Taurus A) Boğa takımyıldızında yer alan bir üstnova kalıntısıdır. Bulutsu lk olarak 1731 yılında John Bevis tarafından gözlemlenmiştir. 1054 yılında Çinli ve Arap gökbilimciler tarafından günışığında görünen bir yıldız olarak kaydedilen bir üstnovanın kalıntılarıdır. Dünyadan 6.300 ışık yılı (2 kpc) uzakta bulunan bulutsunun çapı 11 ışık yılıdır (3,4 pc) ve saniyede 1.500 km. hızıyla genişlemektedir.

Bulutsunun merkezinde saniyede otuz kez dönen ve gamma ışınlarından radyo dalgalarına kadar ışınım atımları yayan bir atarca bulunur. Bulutsu tarihi bir üstnova patlaması sayesinde tanımlanan ilk gökcismidir.

Bulutsu kendisini örten gök cisimlerini incelemek için bir ışınım kaynağı olarak davranır. 1950 ve 1960`larda Güneş`in güneş tacı içinden geçen Yengeç Bulutsusu`nun radyo dalgaları sayesinde haritalandırılmıştı. Son zamanlarda da Satürn`ün uydusu Titan`ın gazyuvarının kalınlığı, gazyuvarın bulutsudan gelen X ışınlarını engellemesi sayesinde ölçülebilmiştir.

astronomi-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar