Yeni Adam

Kısaca: İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu`nun 1934`te çıkardığı kültür ve edebiyat dergisi. Başlıkaltı ibaresi "ülkümüz demokrasi ve cumhuriyet için çalışmaktır" biçimindeydi. İlk sayıda İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu amacını şöyle açıklıyordu: ...devamı ☟

İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu`nun 1934`te çıkardığı kültür ve edebiyat dergisi. Başlıkaltı ibaresi "ülkümüz demokrasi ve cumhuriyet için çalışmaktır" biçimindeydi. İlk sayıda İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu amacını şöyle açıklıyordu:

"Her gazete sahibinin tabiatını taşır, benim gazetem de bana benzeyecektir. Yaratıldığım günden beri demokratça yaşadım, ölünceye kadar da demokrat kalacağım. Bütün yaşayışımda güzellik, iyilik ve doğruluk için çalıştım. Gazetem bu ülkülere hıyanet edemez."

Yazar kadrosunda Ahmet Hamdi Tanpınar, Nurullah Ataç, Zeki Faik, Adnan Cemgil, Hüseyin Avni, Peyami Safa, Şükufe Nihal bulunmaktadır.

1935`te dergi küçük boya döner. Bedri Rahmi, Cemil Sait, Nurettin Şazi Kösemihal, Nazım Hikmet, Sait Faik, Kerim Sadi, Asaf Halet, Sabahattin Ali, Sadri Ertem yazarlara katılır.

Mayıs 1978 tarihli sayı, 1 Nisan 1978`de vefat eden İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu`na ayrıldı. Bu tarihten Haziran 1979`aa kadar kızı Hatçe Baltacıoğlu yönünden yayınlandı. Haziran 1979`da yayımına son verdi.

İlgili konular

edebiyat

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.