Yeni Sibirya Adaları

Yeni Sibirya Adaları (Rusça: Новосиби́рские острова), Sibirya'nın doğusunda Doğu Sibirya Denizi ve Laptev Denizi arasında, Saha Yakut Özerk Cumhuriyeti'nin kuzeyinde bulunan takımadalardır. Yeni Sibirya Adaları toplamda 29,000 km² yer kaplar.

Yeni Sibirya Adaları hakkında bilgiler

thumb|450px thumb|Yeni Sibirya Adaları

Yeni Sibirya Adaları (Rusça: Новосиби́рские острова), Sibirya`nın doğusunda Doğu Sibirya Denizi ve Laptev Denizi arasında, Saha Yakut Özerk Cumhuriyeti`nin kuzeyinde bulunan takımadalardır.

Yeni Sibirya Adaları toplamda 29, 000 km² yer kaplar.

Kotelny Adası (о. Коте́льный) 11, 700 km² and

Faddeyevsky Adası (о. Фадде́евский) 5, 300 km²

Novaya Sibir (о. Но́вая Сиби́рь) 6, 200 km²

Belkovsky Adası (о. Бельковский) 500 km²Anakaraya yakın yerdeki Lyahov Adaları (6, 100 km²):

Büyük Lyahov Adası (о. Большо́й Ля́ховский) 4, 600 km²

Küçük Lyahov Adası (о. Ма́лый Ля́ховский) 1, 325 km²

Stolbovoy Adası (о. Столбово́й) 170 km²

Semyonovsky Adası (о. Семёновский) 5km²Küçük De Long Adaları (228 km²) Sibirya`nın kuzeydoğusunda bulunur:

Jeannette Adası (о. Жанне́тты)

Henrietta Adası (о. Генрие́тты)

Bennett Adası (о. Бе́ннетта)

Vilkitskogo Adası (о. Вильки́цкого)

Zhokhova Adası (о. Жо́хова)Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Yeni Sibirya Adaları maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

De Long Adaları

De Long Adaları, Yeni Sibirya Adaları olarak adlandırılan Rusya'nın Laptev Denizi ve Doğu Sibirya Denizi arasında yer alan adalarının bir kısmıdır. Novaya Sibir Adası'nın kuzeydoğusunda 5 adadan oluşan, toplam yüzölçümü 228km² olan adalar topluluğudur.

Doğu Sibirya Denizi

Doğu Sibirya Denizi, (Rusça: Восто́чно-Сиби́рское мо́ре) Arktik Okyanusu'un uzantısı olan su kütlesi. Yeni Sibirya Adaları ile De Long Adaları arasında bulunur.

Mamut

Mamut filgiller (Elephantidae) familyasının nesli tükenmiş bir cinsi. Son buzul çağında Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika'da birçok farklı türleri ile yayılım göstermiştir. 4,5 m boy ve 8 ton ağırlığa kadar varan bu cinsin son üyeleri M.Ö. 1700 yılında yaşamıştır.

Rusya

Rusya Federasyonu dünyanın en büyük ülkelerinden biri. Kuzeyinde Kuzey Kutup Denizi; doğusunda Pasifik Okyanus; batısında Estonya, Litvanya, Beyaz Rusya, Letonya, Ukrayna, Moldavya, Baltık Denizi; güneyinde Kazakistan, Moğolistan, Çin, Gürcistan, Azerbeycan, Hazar Denizi, Kuzey Kore, ...

Fridtjof Nansen

Fridtjof Nansen Norveçli bilim adamı, diplomat, hürriyet taraftarı bir siyasetçi ve Kuzey Kutbu kaşiflerinden. 10 Ekim 1861'de Norveç'in Fröen şehrinde doğdu. Bugünkü adıyla Oslo Üniversitesinde, zooloji tahsili yaptı. Mezuniyetten sonra 1882'de araştırma yapmak üzere, gemiyle ...

Lena Nehri

Lena Nehri, Baykal Gölü'nün 20 km batısında, Orta Sibirya plâtosunun güneyindeki Baykal Dağları'nda 1640 m yüksekte doğar. Lena Irmağı, Kirenga ve Vitim ırmakları ile birleşerek kuzeye doğru akar. Yakutsk'dan içeri girerek Olyokma Irmağı ile birleşir ve oradan da Aldan Nehri ...