Yugoslav Halk Ordusu (Sırp-Hırvatça, ) Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin askeri gücüdür.==Kökeni==JNA'nın kökeni 2. Dünya Savaşı sırasındaki antifaşist Yugoslavya Halk Kurtuluş Savaşı sırasındaki partizan birlikleridir.

Yugoslav Halk Ordusu

 Yugoslav Halk Ordusu (Sırp-Hırvatça, ) Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin askeri gücüdür.  ==Kökeni== JNA'nın kökeni 2. Dünya Savaşı sırasındaki antifaşist Yugoslavya Halk Kurtuluş Savaşı sırasındaki partizan birlikleridir. Antifaşist Yugoslavya Halk Kurtuluş Savaşı'nın bir parçası olarak, JNA'nın öncülü Yugoslavya Halk Kurtuluş Ordusu (NOVJ) 22 Aralık 1941'de Bosna-Hersek'in Rudo kentinde kuruldu. Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'de partizanlar ülkeyi Mihver Devletler'den kurtardıktan sonra, o tarih resmen Ordu Günü olarak kutlandı. İsim önce1945'de Yugoslav Ordusu (Jugoslavenska Armija) olarak değiştirilmiş, 10. yıldönümünde de Halk(Narodna) sıfatını almıştır.  

Organizasyonu

JNA, kara, deniz ve hava kuvvetlerinden oluşur. JNA tüm askeri sorumluluk ve faaliyetlerden sorumlu olduğu dört askeri bölgeye bölünmüştür.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar