Yunanistan Devlet Başkanı Listesi

Bu modern devlet olarak kuruluşundan günümüze kadar Yunan devlet başkanları listesi dir.

Bu modern devlet olarak kuruluşundan günümüze kadar Yunan devlet başkanları listesi dir.

İlk Yunan Cumhuriyeti/Governorate (1828-1833)

ValiGreek: Κυβερνήτης. Resim Yaşamı Görev süresi Yorumlar
Ioannis Kapodistrias ||align="center"|||align="center"|1776-1831||align="center"|24 Ocak 1828-9 Ekim 1831||align="center"|1831 yılında cinayete kurban gitti.
Augustinos Kapodistrias||align="center"|||align="center"|1778-1857||align="center"|9 Ekim 1831-9 Nisan 1832||align="center"|Geçici hükümet komisyonu başkanı.
Governing Council||align="center"| ||align="center"| ||align="center"|9 Nisan 1832-2 Şubat 1833||align="center"|Kalıcı bir hükümet kurulana kadar ortak liderlik.


Yunan Krallığı (1833-1924)

Wittelsbach soyu (1832-1862)



KralResmi ünvan ``Yunan Kralı`` " ydı , Yunanca: Βασιλεύς της Ελλάδος. Resim Yaşamı Görev süresi Yorumlar
Otto ||align="center"|||align="center"|1815-1867||align="center"|6 Şubat 1833-23 Ekim 1862||align="center"|Hükümdarlık konseyi ile 13 Haziran 1835`e kadar Hükümdarlık konseyi Josef Ludwig von Armansperg, Karl von Abel ve Georg Ludwig von Maurer`i kapsıyordu., 1862 yılında azledildi.
Regency council||align="center"| ||align="center"| ||align="center"|23 Ekim 1862-30 Mart 1863||align="center"|Yeni Kral seçilene kadar ortak hükümdarlık.


Sonderburg-Glücksburg soyu (1863-1924)



KralResmi ünvanı ``Hellen Kralı`` ydı", Yunanca: Βασιλεύς των Ελλήνων. Resim Yaşamı Görev süresi Yorumlar
George I ||align="center"|||align="center"|1845-1913||align="center"|30 Mart 1863-18 Mart 1913||align="center"|1913 yılında cinayete kurban gitti.
Constantine I||align="center"|||align="center"|1868-1923||align="center"|18 Mart 1913-11 Haziran 1917||align="center"|İkinci oğlu Alexander lehine tahtını ve tacını bırakarak sürgüne gitti.
Alexander||align="center"|||align="center"|1893-1920||align="center"| 11 Haziran 1917-25 Ekim 1920||align="center"|Görevde öldü.


Yunan Krallığı (1935-1973)

Kral naibi (vekil) Resim Yaşamı Görev süresi Yorumlar
Georgios Kondylis ||align="center"|||align="center"|1855-1936||align="center"|10 Ekim 1935-25 Kasım 1935||align="center"|Kral III.George`un dönüşüne kadar kendini hükümdarlığa atadı.


Sonderburg-Glücksburg sülalesi (1935-1973)



Kral resim Yaşamı Görev süresi Yorumlar
George II ||align="center"|||align="center"|1890-1947||align="center"|3 Kasım 1935-1 Nisan 1947||align="center"|
Paul||align="center"|||align="center"|1901-1964||align="center"|1 Nisan 1947-6 Mart 1964||align="center"|
Constantine II||align="center"|||align="center"|1940-||align="center"|6 Mart 1964-1 Haziran 1973||align="center"|13 Aralık 1967`de ülkeyi 21 Nisan 1967 den beri yöneten Askeri Cunta`ya karşı başarısız darbe girişiminden sonra sürgüne gitti.


Üçüncü Yunan Cumhuriyeti (1974 den beri)

1974 yılında , Askeri junta devrildi ve demokrasi yeniden inşa edildi.İkinci Yunan referandumu 8 Aralık 1974 yılında yapıldı ve monarşi yıkılarak başkanının devlet başkanı olduğunu kabul eden şimdiki parlementer demokrasi kabul edildi.
Başkan Resim Yaşamı Görev süresi Yorumlar
Michail Stasinopoulos(Yeni Demokrasi)||align="center"|||align="center"|1903-2002||align="center"|18 Aralık 1974-19 Haziran 1975||align="center"|``Geçici Başkan``
Constantine Tsatsos(Yeni Demokrasi)||align="center"|||align="center"|1899-1987||align="center"|19 Haziran 1975-15 Mayıs 1980||align="center"|
Constantine Karamanlis(Yeni Demokrasi)||align="center"|||align="center"|1907-1998||align="center"|15 Mayıs 1980-10 Mart 1985||align="center"|1nci dönem.
Ioannis Alevras(PASOK)||align="center"|||align="center"|1912-1995||align="center"|10 Mart 1985-30 Mart 1985||align="center"|Parlemento konuşmacısı olarak ``Başkan olarak hareket ederek``
Christos Sartzetakis||align="center"| ||align="center"|1929-||align="center"|30 Mart 1985-4 Mayıs 1990||align="center"|
Constantine Karamanlis(Yeni Demokrasi)||align="center"|||align="center"|1907-1998||align="center"|4 Mayıs 1990-10 Mart 1995||align="center"|2nci dönem.
Konstantinos Stephanopoulos||align="center"|||align="center"|1926-||align="center"|10 Mart 1995-12 Mart 2005||align="center"|
Karolos Papoulias(PASOK)||align="center"|||align="center"|1929-||align="center"|12 Mart 2005-||align="center"|


Dış bağlantı





Avrupa devlet başkanları

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Yunanistan Devlet Başkanı Listesi ilgili konular

  • Kronolojik

    Kronolojik kelimesi zamana göre sıralı anlamına gelir. Aşağıdaki linkleri kullanarak çeşitli gün ve tarihlerdeki olaylara ait bilgilere ula
  • El Salvador Devlet Başkanı

    El Salvador Devlet Başkanı, El Salvador adı verilen Orta Amerika ülkesinin devlet ve hükümet başkanı olan siyasi lidere verilen isimdir.
  • Pierre Méhaignerie

    Pierre Méhaignerie (d. 4 Mayıs 1939 Balazé (Ille-et-Vilaine)) Fransız siyasetçi.
  • Jacques Barrot

    Jacques Barrot (d. 3 Şubat 1937, Yssingeaux (Haute-Loire)) Fransız Siyasetçi.
  • Romanya devlet başkanları listesi

    Alexandru Ioan Cuza(d. 20 Mart 1820 - ö. 15 Mayıs 1873)
  • Catherine Tasca

    Catherine Tasca (d. 13 Aralık 1941, Lyon) Fransız siyasetçi.
  • André Santini

    André Santini (d. 20 Ekim 1940, Paris) Fransız hukukçu, siyasetçi.
  • Arena (TV programı)

    ''Arena'', 1992-2011 yılları arası Uğur Dündar tarafından sunulan haber programı. Program Uğur Dündar ve Nedim Şener tarafından hazırland
  • Maurice Schumann

    Maurice Schumann (d. 10 Nisan 1911, Paris - ö. 9 Şubat 1998 Paris) Fransız devlet adamı.
  • Michel Delebarre

    Michel Delebarre (d. 27 Nisan 1946, Bailleul (Nord)) Fransız siyasetçi.