Yuri Yehanurov

Yuri İvanoviç Yehanurov (Ukraynaca: Юрій Іванович Єхануров) (d. 23 Ağustos 1948) Ukraynalı siyasetçi, Ukrayna eski Başbakanı.

,


Yuri İvanoviç Yehanurov - Ukrayna Başbakanı

Yuri İvanoviç Yehanurov 23 Ağustos 1948`de Saha-Yakutistan`da Uçursk Bölgesi`nin Belkaçi Köyü`nde doğdu. 1963`ten bu yana Ukrayna`da yaşıyor.

1963 senesinde Buratya Cumhuriyeti`nin Biçursk Bölgesi`ndeki 8 yıllık Buyskuyu Mektebi`ni bitirdikten sonra Kiev İnşaat Teknik Okulu`nda ve Kiev Kamu Yönetimi Enstitüsü`nde okudu. 2002`den bu yana Ekonomi doktoru adayı, Taras Şevçenko Milli Üniversite`sinde profesör. 1977`de "Onur nişanı" ile ödüllendirilmiştir.

Y. Yehanurov`un İnşaat Endüstrisi`nde büyük deneyim sahibidir. Ekhanurov`un iş yaşamı 1967 senesinde çelik - beton panel fabrikası "Kievgorstory No:4"te ustalıktan fabrika müdürlüğüne terfisi ile başlamıştır.

1977 - 1978 seneleri arasında Yehanurov inşaat panelleri fabrikasında sorumlu başkan yardımcılığı yapmıştır.

30 yaşındayken Kiev İnşaat Kompleksi`nin sorumlu başkanlığına getirilmiştir. 1985 - 1988 seneleri arasında inşaat panelleri fabrikasının başkanlığını yapmıtır. Bu üç sene boyunca da Kiev Şehir İnşaat Başkanlığı`nın ekonomik işlerden sorumlu üyesi idi.

Yuri Yehanurov Ukrayna`nın bağımsızlığından sonra devlet politikasının, özellikle de ekonomik açıdan şekillenmesinde idari sorumluluklar aldı. 1991 ile 1998 seneleri arasında Ukrayna Devlet Ekonomi Kurulu`nda, Ukrayna Duması`nda, Kiev Vali Yardımcılığı`nda, Ukrayna Ekonomi Bakanlığı Yardımcılığı`nda, Ukrayna Devlet Varlıkları Fonu`nda, Ekonomi Bakanlığı`nda ve KİT başkanlında çalıştı.

Yuri Yehanurov Ukrayna`da özelleştirme çalışmalarının ve Ukrayna Devlet Varlıkları Fonu`nun başında bulundu. Onun yönetiminde az yapılan özelleştirme küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin gelişimine katkıda bulunmuştur.

1998`de Yehanurov Jitomir bölgesinden Ukrayna Yüksek Radası`na seçilmiştir. 1999 - 2001 yılları arasında Yuşçenko`nun hükümetinde birinci başbakan yardımcısı olarak bulunmuştur.

Yuşçenko`nun hükümetinin sona ermesinden sonra 2001`in Haziran - Kasım ayları arasında Ukrayna Cumhurbaşkanı Sözcü Yardımcısı olmuştur. Kasım 2001 ile Nisan 2002 arasında ise Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafında idari reformlar konusunda tam yetkili kılınmıştır.

2002 yılında Bizim Ukrayna blokunun zaferinden sonra Yüksek Rada`nın endüstri ve şirketlerden sorumlu komitede başkanlık yapmıştır. Mart 2005`te Yehanurov Bizim Ukrayna Milli Birliği Partisi`nin yönetim kurulu başkanlığına seçilmiştir.

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerinin gelişimi amaçlayan birçok sivil toplum kuruluşlarına liderlik etmektedir. Ayrıca Ukrayna`nın küçük, orta ve özelleştirilmekte olan işletmeler birliğinde başkan ve Ukrayna İşadamları Derneği`nin uzman koordinatördür.

1 Nisan 2005 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko Yuri Yehanurov`u Dnipropetrovsk Bölgesi Valisi, 8 Eylül 2005`te de Ukrayna Başbakan vekili olarak atadı. 22 Eylül 2005`te 450 sandalyeli Ukranya Parlamentosu`nun 289 lehte oyu ile Yehanurov`un başbakanlığı onaylandı.

Yehanurov evlidir ve bir oğlu vardır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Yuri Yehanurov ilgili konular

 • 12 Ekim

  12 Ekim Gregorian Takvimine göre yılın 285. günüdür. Sonraki sene için 80 (Artık yıllarda 81) gün var.
 • Yuri Gagarin

  Yuri Alekseyeviç Gagarin (Rusça: Юрий Алексеевич Гагарин; 9 Mart 1934 - 27 Mart 1968),12 Nisan 1961'de uzaya çıkarak Dünya'y
 • Ekim 12

  12 Ekim, Gregoryen takvimine göre yılın 285. günüdür.
 • Savaş Tanrısı (film)

  Savaş Tanrısı, orijinal adıyla ``Lord of War`` 2005 yılında Andrew Niccol tarafından yazılan ve yönetilen, başrollerini Nicolas Cage ve Jare
 • Viktor Yanukoviç

  Viktor Yanukoviç (Ukraynaca: Віктор Федорович Янукович / Viktor Fedorovıç Yanukovıç, Rusça: Виктор Фёдорови
 • Yuliya Timoşenko

  Yuliya Volodimirivna Timoşenko (d. 27 Kasım 1960) Ukraynalı siyasetçi ve Ukrayna eski başbakanıdır.
 • Yuri Yehanurov

  Yuri İvanoviç Yehanurov (Ukraynaca: Юрій Іванович Єхануров) (d. 23 Ağustos 1948) Ukraynalı siyasetçi, Ukrayna eski Başbakan
 • Yuriy Lyubimov

  Yuri Petroviç Lyubimov (30 Eylül 1917, Yaroslavl — 5 Ekim 2014, Moskova), Rus yönetmen, aktör, eğitmen ve Taganka Drama ve Komedi Tiyatrosu'nun
 • Udo Kier

  Udo Kier (d. 14 Ekim 1944, Köln, Almanya) Alman sinema oyuncusu.
 • Ukrayna Başbakanı

  Ukrayna Başbakanı (Ukraynaca: Прем'єр-міністр України, ''Prem'ier-ministr Ukrayiny''), Ukrayna'nın hükûmet başkanıdır. Ukr
Yuri Yehanurov
Yuri Yehanurov