--}}

Yusuf Ziya Koçoğlu

Yusuf Ziya Bey (d. 1882, Bitlis - ö. 14 Nisan 1925, Bitlis), Birinci Meclis üyelerinden Kürt siyaset adamı.

Yusuf Ziya Bey (d. 1882, Bitlis - ö. 14 Nisan 1925, Bitlis), Birinci Meclis üyelerinden Kürt siyaset adamı.

Koçzade Hacı Ömer Suat Ağa`nın olğlu olarak Bitlis`te dünyaya geldi. Bitlis Sultanisinden mezun olunca ticarete başlamıştı. Bir süre Maarif müdürlüğünde başkatiplik yaptıktan sonra siyasete girerek Kürt Teali Cemiyetinde çalıştı.

Büyük Millet Meclis için yapılan seçimi kazanıp Biltis milletvekili olarak 16 Ağustos 1920`de meclise katlıdı. 25 Kasım 1920`de Kastamonu İstiklal Mahkemesi üyerliğine seçildi.

Müdafaa-i Hukuk Grubunun kurulmasından sonra İkinci Grupta yer alarak Saltanatın Kaldırılmasına ve Musul eyaleti`nin terk edilmesine karşı çıkan hararetli konuşmalarıyla dikkatlerini çekmişti.

Milletvikilliği sona erince Bitlis`e dönmüştü. Ancak Eylül 1924`te meydana gelen Nasturi İsyanında tahrik ettiği ve Azadi adlı Kürt örgütüne önderlik yaptığı süphelenmiş ve Beytüşşebab İsyanına kardeşinin karışmasından sonra (Genç Hadisesi`nın başlamasından önce) yakalanmıştı. Bitlis Divan-ı Harbi yargılanarak Genç Hadisesi`nın bastılmaya bir gün kala 14 Nisan 1925 sabahı idam edilmişti.Ayrıca bakınızkişi-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.