--}}

Yuva

Kuşların ve bâzı hayvanların barınak olarak kullandıkları yerler. Buralar yumurtlamak, yavrulamak, yavrularını büyütmek için kullanılır. Çeşitli kuş ve hayvanlar bulundukları muhite ve cinslerine göre çok değişik yuva yaparlar.

Kuşların ve bazı hayvanların barınak olarak kullandıkları yerler. Buralar yumurtlamak, yavrulamak, yavrularını büyütmek için kullanılır. Çeşitli kuş ve hayvanlar bulundukları muhite ve cinslerine göre çok değişik yuva yaparlar. Yuvaların birkaç dal ve tüyden ibaret çok basit olanlarının yanında, mimari tarzda yapılan mükemmelleri de vardır. Kuşların çoğunluğu yuvalarını dal aralarına kupa şeklinde yaparlar. Ekserisinin üstleri kapalı olduğu gibi kapısı yandan olanları da bulunur. Düşmanlarına karşı kuşların çok güzel gizlediği yuvalardan biri de ağaç içinde oyukta olanlarıdır.

Yuva yapan eklembacaklılardan kazıcı zarkanatlılar, karıncalar, yuvalarını toprak içine yaparlar. Yuvalarını odacık halinde yaptıktan sonra buralara yumurta ve yiyecek koyarlar. Örümceklerin yaptıkları yuvalar ise bir harikadır. Bunlardan mygala cinsinden örümceklerin istenildiği zaman açılıp kapanabilen kapıları olan yuvaları çok ilgi çekicidir. Toplu yaşayan zarkanatlılardan yaban eşek ve bal arılarının yaptıkları yuvalar çok ilgi çekicidir. Yaban ve eşek arılarının yuva yapıcıları ağaç kabuklarını çiğneyerek keçemsi bir madde haline getirirler. Bunlara papirüs yuva denir. Yuvanın içindeki altıgen gözlü peteklerin ağızları yere doğrudur. Böylece gözlerde kurtçuklar yağmur ve güneşin zararlarından korunurlar.

Okul çağına gelmemiş çocukların eğitim ve öğretimlerinin yapıldığı yerlere de yuva denir. Çalışan annelerin çocuklarının bakıldığı, gerekli eğitimlerinin temin edildiği bu yerlere kreş de denir. (Bkz. Kreş)

Diğer anlamları

yuva

1 . Kuşların ve başka hayvanların barınmak, yumurtlamak, kuluçkaya yatmak, yavrularını büyütmek veya yavrulamak için türlü şeylerden yaptıkları ve türlü biçimlerde hazırladıkları barınak:
"O zamanlar ... mezarlıkların serviliklerine gizlenen eski bülbül yuvaları meşhurdu."- A. Ş. Hisar.
2 . Genellikle ailenin oturduğu ev:
"İnsanın kendi yuvasından daha sıcak ... ve samimi; hiçbir yer olmazdı."- S. F. Abasıyanık.
3 . İki buçukla dört yaş arası çocukların bakıldığı, okul öncesi eğitim kurumu.
4 . Kimsesizlere veya yoksullara yardım etmek ve onları barındırmak amacıyla açılan yer.
5 . Bir şeyin içinde yerleşmiş olduğu veya yerleştirildiği oyuk:
"Diş yuvası. Kilit yuvası."-
6 . mecaziBazı kötü nitelikli kimselerin çok bulunduğu, toplandığı yer:
"Hırsız yuvası."-
7 . mecaziBir şeyin öğretildiği yer:
"İrfan yuvası."-
8 . mecaziBir şeyin çok bulunduğu yer:
"Bu oda böcek yuvası."-
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
yuva kurmak , yuvasını bozmak , yuvasını dağıtmak , (birinin) yuvasını yapmak , yuvasını yıkmak , yuva yapmak , yuvayı yapan dişi kuştur

yuva

Türkçe yuva kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Yuva] n. place where one lives; lair, den, den of a wild animal; nursery school, school for children between the ages of 3 and 5; burrow, creche, creep, day care center, fireside, fold, haunt, hearth, hearth and home, hearthstone, holt, home, hotbed

yuva

kuşların ve başka hayvanların yumurtlamak, kuluçkaya yatmak, yavrularını büyütmek ya da yavrulamak için türlü şeylerden yaptıkları ve türlü biçimlerde hazırladıkları barınak; kimi kötü nitelikli kimselerin çok bulunduğu, toplandığı yer. genellikle ailenin oturduğu ev; bir şeyin öğretildiği yer. kimsesizlere ya da yoksullara yardım etmek ve onları barındırmak amacıyla açılan yer; bir şeyin çok bulunduğu yer.

yuva

Türkçe yuva kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Horst

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.