--}}

Zürih

Zürih (Almanca: Zürich, İsviçre Almancası: Züri) İsviçre'nin en büyük kenti, ve ayrıca Zürih kantonu en çok nüfusu olan kantondur. (Nüfus: 366,809 (2005); Alanı: 91.88 km2). Zürih İsviçre’nin ticaret başkenti ve kozmopolit iki şehrinden biridir. (Diğeri Cenevre). FIFA merkezi Zürih’te bulunur. Zürih adının kökeni Kelt kelimesi Turus’tan gelmektedir. 2. yüzyıldaki Roma işgalinde şehir Turicum diye adlandırılmıştır. Günümüz İsviçre Almancası’nda Züri [tsüri] diye telaffuz edilir.

Zürih (Almanca: Zürich, İsviçre Almancası: Züri) İsviçre'nin en büyük kenti, ve ayrıca Zürih kantonu en çok nüfusu olan kantondur. (Nüfus: 366,809 (2005); Alanı: 91.88 km2). Zürih İsviçre’nin ticaret başkenti ve kozmopolit iki şehrinden biridir. (Diğeri Cenevre). FIFA merkezi Zürih’te bulunur. Zürih adının kökeni Kelt kelimesi Turus’tan gelmektedir. 2. yüzyıldaki Roma işgalinde şehir Turicum diye adlandırılmıştır. Günümüz İsviçre Almancası’nda Züri [1] diye telaffuz edilir.

Dünyadaki yaşam kalitesi açısından şehirlerin değerlendirildiği araştırmalarda 1. oldugu ileri sürülen İsviçre kenti.

Zürih denilince akla gelen ilk şeyler çikolata, kol Saatleri, bankacılık sektörü, altın ve elmas borsası ve zenginliktir. Alp Dağları’nın eteğinde ve Zürih Gölü’nün kuzeyinde yer alan şehirde kent merkezindeki göl ve bu göl üzerindeki birbirinden ilginç köprüler fotoğraf meraklılarının ilgisini çekebilir.

Kentin alışveriş merkezi Bahnhofstrasse geliri yüksek kişiler için çok cazip ve saatlerini harcayabilecekleri bir yerdir. Pek çok ünlü mağazayı burada bulabilirsiniz.

Zürih Fotografları

Haritası

Zürih koordinatları: 47.370455, 8.538437

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Zürih
Zürih