Zürih Gölü

Zürih Gölü, (İsviçre Almancasi: ''Zürisee''; Almanca: ''Zürichsee''; Fransızca: ''Lac de Zurich''), İsviçre 'de Zürih şehrinin güney-doğusu bulunan bir göl. Zürih Gölü, İsviçre'nin Zürich, Schwyz ve St. Gallen kantonlarıyla ile çevrilidir.

Zürih Gölü, (İsviçre Almancasi: Zürisee; Almanca: Zürichsee; Fransızca: Lac de Zurich), İsviçre 'de Zürih şehrinin güney-doğusu bulunan bir göl. Zürih Gölü, İsviçre'nin Zürich, Schwyz ve St. Gallen kantonlarıyla ile çevrilidir.

Coğrafi konumu

Zürih Gölü İsviçre'nin Zürih Kanton'nun güney-batı kısmını kapsar. Gölün doğusunda Zürichberg-Adlisberg, Forch ve Pfannenstiel tepeleri ile ayrılan iki küçük göl - Greifensee (Greifen Gölü) ve Pfäffikersee (Pfäffikon Gölü) - ve gölün batısında Zimmerberg ve Etzel bölgeleri bulunur. Zürih Gölü Glarus'da Todi silsilesinde bulunan buzullardan doğan "Linth Nehri" üzerinde ortaya çıkmıştır. 42 km uzunluğunda bir muz şeklinde olan Zürih Gölü son buzul çağında Linth Nehrinin önünün bir baraj gibi buzul moren taş ve kayalar yığını ile kapatılması doğmuştur. Zürih Gölü iki kısimdan oluşmaktadır. Bu iki kısım Rapperswill mevkinde göl içine uzanan ve doğal iken gölü çok daraltan Hürden yarımadasından ortaya çıkmıştır. Doğal gölün bu dar kısımda Rapperswil'den yarımadaya doğru "Seeddam" adı verilen taştan büyük bir baraj yapılmıştır ve bu yapay baraj üzerinden bir demiryolu hattı ve Rapperswil'i Pfäffikon'a bağlayan karayolu geçmektedir. Böylece yapay baraj Zürih Gölü'nü ikiye ayrırır: * Birinci kısıma genellikle "Zürih Gölü" adı verilir. Rapperswil'i Hurden yarımadasına bağlayan barajın suyunun akışının altında kuzey-batısındadır. Bu kısım 28 km uzunluktadır. Bu kısm tumüyle "Zürih Kantonu" içindedir. * İkinci kısıma "Obersee (Yukarı Göl)" adı verilir. Rapperswil'i Hurden yarımadasına bağlayan barajın suyunun toplandığı kısım olur ve Rapperswil'den Schmerikon'a 14km uzunlukta uzanır. Bu kısım "St.Gallen Kantonu" ve "Scwyz Kantonu" içinde bulunmaktadır. Ortaçağlara kadar Zürih Gölü'nün güney-doğuda bir üçüncü kısmı bulunmakta ve yakında bulunan köye atıfla "Tuggen Gölü" adı ile anılmaktaydı. Günümüzde bu eski göl kısmı toprakla doldurulup kurutulmuştur.

Zürih Gölü sahil yerleşimleri

Dış bağlantılar

*

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.