Zırhlı Muharebe Aracı

ZMA, (Zırhlı Muharebe Aracı) Türk Silahlı Kuvvetleri`nde kullanılan zırhlı araçlardandır. Bu silâh sisteminin özgünlüğü değiştirilebilir silâh seçenekleri ile (makineli tüfek, tanksavar, havan...) maliyetin azaltılarak birçok özelliğin aynı platformda kullanılabilmesindedir. Böylece aynı kasa araçtan 25 mm kuleli ZMA, ZHA (zırhlı havan aracı), güdümlü tanksavar kullanabilen ZMA`lar, zırhlı cankurtaran gibi birçok savaş aracı yapılabilir.

Zırhlı Muharebe Aracı

ZMA, (Zırhlı Muharebe Aracı) Türk Silahlı Kuvvetleri`nde kullanılan zırhlı araçlardandır. Bu silah sisteminin özgünlüğü değiştirilebilir silah seçenekleri ile (makineli tüfek, tanksavar, havan...) maliyetin azaltılarak birçok özelliğin aynı platformda kullanılabilmesindedir. Böylece aynı kasa araçtan 25 mm kuleli ZMA, ZHA (zırhlı havan aracı), güdümlü tanksavar kullanabilen ZMA`lar, zırhlı cankurtaran gibi birçok savaş aracı yapılabilir. 250px|thumb|right|a€Ž turret`li
Bu tür sistemlerin genellikle taret kısımları değiştirilerek (25 mm`lik makineli top yerine güdümlü tanksavar konulmak istenmesi gibi) maliyet en düşük seviyede tutulur ve çok çeşit araç muharebe alanında bulunabilir. Ayrıca aynı yedek parçalar kullanıldığı için muharebe alanında bakım ve tamirleri daha kolay olur.

ZMA`ların tanklarla en büyük farkı ana silahın, tank ana silahı kadar güçlü olmayışıdır. NATO standartı tanklar 120 mm top kullanırken ZMA araçları en fazla 105 mm`lik top kullanabilmektedirler. Bununla beraber 120 mm ve üstü top kullanabilen ZMA`lar hafif tank sınıfına dahil edilmektedir. Diğer önemli farklar ise ZMA`ların tanklara oranla değiştirilebilir silah seçenekleri ve düşük zırh korumalarıdır. Tanklarda değiştirilebilir silah seçenekleri genellikle ana taret üzerinde olurken ZMA`larda taretin kendisinde olur.

ZMA`lar ZPT`lerin top veya havan monte edilmiş olan biçimleridir. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde; 20-25 mm top , 90-125 mm top namlusu ve 81-120 mm havan barındırabilen ACV 300 modelleri mevcuttur.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar