Zırhlı Personel Taşıyıcı

Zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) piyadeleri cepheye taşımak için üretilen Zırhlı savaş aracıdır. Genellikle makineli tüfek ile silahlandırılan araçlarda kimi zaman geri tepmesiz top, güdümlü tanksavar füzesi ya da havan topun dan yararlanılmaktadır. Bu araçlar doğrudan cephe savaşları için tasarlanmayıp, taşıdıkları askerleri şarapnel ve düşman pusu ateşlerinden korumak içinde üretilmiştir.

Zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) piyadeleri cepheye taşımak için üretilen Zırhlı savaş aracıdır. Genellikle makineli tüfek ile silahlandırılan araçlarda kimi zaman geri tepmesiz top, güdümlü tanksavar füzesi ya da havan topun dan yararlanılmaktadır. Bu araçlar doğrudan cephe savaşları için tasarlanmayıp, taşıdıkları askerleri şarapnel ve düşman pusu ateşlerinden korumak içinde üretilmiştir. Yürüyen aksamlarında genellikle tekerlek ve palet kullanılmıştır. Örneğin Birleşik Devletler Ordusuna ait M113da (palet), Birleşik Krallık Ordusuna ait FV 432 (palet), Fransız VAB (tekerlek),Alman Ordusu GTK Boxer (tekerlek) ve Sovyet BTR (tekerlek) kullanmaktadır. Bu araçlardan daha zırhlı olan Piyade çatışma araçları ise doğrudan cephede düşmanla çarpışmak için üretilmiştir.

Tarihi

Tanklar ilk olarak I. Dünya Savaşı sırasında geliştirilen bir araçtı. Birleşik Krallık Ordusu için üretilen Mark I tankı içerisinde az da olsa piyadeler için yer bulunmaktaydı. Kimi uzmanlar bu tankın ilk zırhlı personel taşıyıcı olduğunu söylemektedir. Bu iş için düşünülen ilk araç 1918 yılında üretilen Mark IX.

II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu M3 ve Nazi Alman Ordusu ise SdKfz 251 model yarı paletli araçlardan faydalandılar. Bunların yanında bu aracın öncülerinden bir taneside İngiliz yapımı Bren Carrier adıyla da bilinen Universal Carrierdı. Her ne kadar bu araçlar zırhlı personel taşıyıcıdan çok zırhlı araba olsalar da II. Dünya Savaşı bu araçların gelişiminde önemli bir rol oynadı.

1944 yılında Kanada II. Kolordusu komutanı General Guy Simonds Amerikan 72. Ordusundan sahip oldukları kundağı motorlu obüs olan M7 Priest modelinden bir ZPT yapmalarını istedi. Onlarda İngiliz yapımı olan Ordnance QF 25 pounder topunu sökerek aracı dönüştürmeye başladı. Obüsün çıkartılmasından sonra geri kalan delikler ellerinde olan herhangi bir çelik plaka ile kapatıldı. Araca Kangaroo adı verildi. Savaşın sonlarına doğru Kanada tarafından üretilen Ram tankları Amerikan Sheröman ile yer değiştirildikten sonra bu iş için kullaılmaya başlandı. Elde bulunan Kangaroolar ise tekrar eski görevleri olan kundağı motorlu obüs hizmetine döndü.

Daha sonra çok farklı ZPT üretildi. Örneğin Amerikalılar yaptıkları birçok denemenin altında 80.000 adet üretecekleri M113 modelini geliştirdi. Sovyetlerde aynı şekilde 8 tekerlekli BTR-40 modelini üretti.

1980li yılların sonunda İsrail ele geçirdiği T-55 tanklarından dünyanın en iyi zırhına sahip ZPT olan IDF Achzariti üretti..

Piyade çatışma aracı aslında ZPT araçlar temel alınarak üretilmiştir.

Son günlerde İsrail 150 adet yeni Wolf Zırhlı Aracı üretmiştir..

Teknoloji

Birçok ZPT üzerinde otobüs veya kamyonlarda kullanılan dizel motor bulunmaktadır. Birçok ZPT piyade birliklerinde Cephe Taksisi ya da Cephe Otobüsü takma adıyla anılır. M113 model ZPT nin üzerinde General Motors firmasına ait ve şehir otobüslerinde kullanılan motor bulunmaktadır.

Birçok ZPT amfibik özelliğe sahiptir. Genellikle su içinde paletleri sayesinde hareket eden ZPT lerin bazılarında pervane veya su püskürtme sistemleri bulunur. Su içerisinde en fazla 3 ila 6 km/s hızla ilerleyebilirler. Suda yüzebilme özelliği sayesinde istedikleri yerden karaya giriş çıkış yapabilirler.

ZPT zırhında genellikle kompozite yapıda çelik veya alüminyum kullanılır. Piyadeyi düşman hafif ateşli silahlarından veya şarapnel parçalarında koruyabilir. Herhangi bir tür tanksavar silahı ZPT zırhını kolaylıkla geçer.

ZPT ler genellikle 12.7 (.50") veya 14.5 mm ağır makineli tüfek il silahlandırılmıştır. Bu silah aracın üst kısmında bazen kalkanlı veya küçük bir taret üzerine yerleştirilmiş olarak bulunur. Azda olsa otomatik bombaatarda yerleştirilir.

Ayrıca bakınız

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Zırhlı Personel Taşıyıcı ilgili konular

 • Bov

  BOV eski Yugoslavya tarafından tasarlanmış 4x4 çekişli bir zırhlı personel taşıyıcıdır. İç güvenlik ve silahlı kuvvetler tarafından g
 • Akrep ZPT

  Akrep Zırhlı Personel Taşıtı Land Rover Defender 110 alt sistemi kullanılarak üretilen araçlardan biri. Akrep ismi verilen aracın diğer çe
 • SdKfz 251

  Sd.Kfz.
 • Zırhlı Personel Taşıyıcı

  Zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) piyadeleri cepheye taşımak için üretilen Zırhlı savaş aracıdır. Genellikle makineli tüfek ile silahland
 • Bullpup

  Şarjörün tetik mekanizmasının arkasına yerleştirildiği tüfek tipidir.Burada amaç silahın boyunu ufaltmaktır , genellikle zırhlı personel
 • Zırhlı Savaş Aracı

  Askeri amaçlar için geliştirilen zırhla korunan ve silahlı araçlara Zırhlı Savaş Aracı (ZSA) denir.
 • Stryker

  IAV Stryker ABD ordusunda kullanılan General Dynamics Land Systems tarafından üretilen Kanada yapımı 8 tekerlekli LAW III'ten geliştirilen 8x8'i
 • Zimbabve Millî Ordusu

  Zimbabve Milli Ordusu ya da ZNA (Zimbabwe National Army) 1980'de Rodezya Ordusu'ndan oluşturulmuştur. ZANLA ve ZAPU hareketleri sonucu oluşturulmu
 • Azerbaycan Kara Kuvvetleri

  Azerbaycan Kara Kuvvetleri (), Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin kara kuvvetleri bölümüdür.
 • Otokar Akrep

  Akrep Zırhlı Personel Taşıtı Land Rover Defender 110 alt sistemi kullanılarak üretilen araçlardan biri. Akrep ismi verilen aracın diğer çe
Zırhlı Personel Taşıyıcı
Zırhlı Personel Taşıyıcı