Z (Dergi)

Kısaca: Kısaca Z ya da uzun adıyla Z Magazine olarak bilinen, aylık İngilizce dergi. Dergi, ilk sayısında yayımlanan manifestoya göre, ``"haksızlıklara karşı direnmeye, baskılara karşı koymaya ve özgürlük adına mücadeleye adanmıştır."``Dergi 1987 yılında kurulmuş olup, adını Costa-Gavras tarafından yönetilen Z adlı filmden almıştır. ...devamı ☟

}

Kısaca Z ya da uzun adıyla Z Magazine olarak bilinen, aylık İngilizce dergi. Dergi, ilk sayısında yayımlanan manifestoya göre, ``"haksızlıklara karşı direnmeye, baskılara karşı koymaya ve özgürlük adına mücadeleye adanmıştır."``

Dergi 1987 yılında kurulmuş olup, adını Costa-Gavras tarafından yönetilen Z adlı film almıştır.

Hem basılı olarak hem de İnternet ortamında yayımlanan dergide, çoğunlukla solcu ya da sosyalist olarak bilinen Noam Chomsky, Edward Said, Robert Fisk, Michael Albert, David Bacon ve Edward S. Herman gibi tanınmış kişilerin yazılarının yanısıra, sosyal bilimler alanında araştırmalar yapan bilim insanlarının ürünlerine yer verilmektedir.

Derginin dünya çapında popülarite kazanması üzerine, web ortamındaki yayın yalnızca derginin sanal sürümüyle sınırlı kalmayıp, bölgesel sorunlar, işçi sorunları, göç, ekoloji, terör, sağlık gibi bölümlerin yer aldığı kapsamlı bir siteye dönüşmüştür.

Z dergisinin de izlenebildiği Z-Net sitesinde ayrıca Z dergisinden değişik makalelerin dünya dillerinde yayımlandığı bir bölüm de bulunmaktadır. Sözkonusu bölümde, Z dergisinde yayımlanan bazı makalelerin Türkçe`ye çevirisinin okunabileceği alt bölüm de vardır.

Merkezi ABD`de bulunan derginin Türkiye temsilciliğini ``Aram Yayıncılık`` yürütmektedir.

İlgili bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.