Zara (şarkıcı)

Zara aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Ünlü| adı=Zara| Resim=| Doğum tarihi=15 Ocak 1976| Doğduğu ülke=Türkiye\istanbul| Meslek=Müzisyen|

Zara (d. 15 Ocak 1976, İstanbul),türkücüdür. Asıl adı Neşe Yilmaz

Müziğe olan ilgisinden dolayı yüksek öğrenimini, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Muzikisi Konservatuarı Şan Eğitim Bölümü`nde tamamlandı.

1991 yılında Milliyet Gazetesi`nin açmış olduğu liseler arası Müzik ve Halk Oyunları yarışmasında "Türk Halk Müziği Bayan Solist" dalında Türkiye birincisi oldu. Aynı yarışmaya 1993 yılında iştirak ederek tekrar birincilik kazandı.

1996 yılında TRT`nin açmış olduğu "Yetişmiş Ses Sanatçısı " sınavını kazanarak "TRT Türk Halk Müziği Akitli Ses Sanatçısı" unvanıyla göreve başladı.

1997 yılında Atatürk Kültür Merkezi`nde sahnelenen "Yunus Emre Müzikali"nde Yunus Emre`nin sevdiği kız Amber rolüyle oyuncu ve solist olarak görev aldı. Ayrıca 1997`ye kadar Neşecik adıyla arabesk tarzında 7 albüm yaptı.

1998 yılında Ulus Müzik çatışı altında, 15 aylık çalışmanın ürünü olarak "Avuntu " albümü piyasaya sunuldu. Bu albümle Magazin Gazetecileri`nin "Yılın Umut Veren Kadın Sanatçısı" ödülüne layık görüldü.

1999 yılında Ulus Müzik`in kurucusu İskender Ulus ile hayatını birleştirdi. Aynı yıl Atıf Yılmaz`ın yönetmenliğinde "Eylül Fırtınası" isimli ilk uzun metraj filminde Tarık Akan ile başrolü paylaştı.

İlk albümünün yankıları sürerken 2000 yılında "Boyut" isimli ikinci albümünü çıkardı. Albüm içindeki tüm türkülere klip çekilerek, albümle beraber VCD olarak verildi.

2001 yılında Osman Sınav`ın yönettiği "Deliyürek" sinema filminde oyunculuk performansıyla dikkat çekti. 2002`de üçüncü albümü "Misafir"i çıkardı.

2003 yılında, 27 eserden ve iki albümden oluşan "Özlenenler" piyasaya sürüldü. Özlenenler`in birinci albümünde Zara, müzikseverlere ilk kez Türk Sanat Müziği okuyarak sürpriz yaptı. İkinci albümünde ise eski Türk filmlerinin şarkılarını seslendirerek tanıdık melodileri sandıktan çıkardı. Albümün bir diğer özelliği ise canlı kayıt yapılmış olmasıdır. Zara ve müzisyenler toplu olarak stüdyoya girerek takriben 4 günde eserler katırlarını tamamlamışlardı.

2003 yılının bir diğer sürprizi de, sanatçının ilk kez Kanal D isimli televizyonunda kanalında, "Gelin" isimli TV dizisinde başrol oynayarak halkla buluşmasıdır.

2004 yılında, 1992`de çekilen ancak deprem felaketlerinden sonra yayını bekletilen, Bayındırlık Bakanlığı ile ortak çalışması AĞIT (Sele Gitti) klibi “Doğal Afetlere karşı Bilinçli Toplum`` projesi kapsamında yayına girdi.

2005 yılında iki CD`lik "Zamanı Geldi" albümünü yaptı. Aynı yıl Ekim ayında “Bülbül-i Şeyda” isimli senfoni ile Türk Tasavvuf Müziği albümünü piyasaya çıkardı. 2007 de şiddetli geçimsizlik nedeni ile eşinden Sarıyer adliyesinde tek celsede boşandı.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  neşe hanım güzelliğiyle olduğu kadar duruşuylada dört dörtlük bir hanımefendidir,severekcanı gönülden takip ediyoruz,saygılar başarıların daim olsun yolun açık olsun,,,

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Güzelliği, HANIMEFENDİLİĞİ,doğallığı,insan sevgisiyle,topluma örnek olmasıyla,kalitesiyle,tam bir istanbul hanımefendisi,bugünün ve yakın gelecekte müzikte ve televizyonculukta bir numara olmuştur,başarılarının devamını canıgönülden destekliyorum,sevgi ve saygılarımı tüm kalbimle sunuyorum....

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  öncelikle selamlarımı iletiyorum otübüs kaptanıyım memleketim bitlis şehirler arası çalışıyorum ben yolculukta hep senin kasetini dinliyor ve seni çok seviyorum geceleri hayalimdesiniz sizin hayranınızım sizinle tanışmak istiyorum siz de benim için ne düşünceniz vardır. iletirmisiniz şuanda sizi programınızı izliyor ve sizleri seviyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  sevgili zara tüm şarkılarını zevkle dinliyorum teşekkür ederim

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.