Zeliha Berksoy

thumb|right|İkili oyunlar filminin afişinde

Zeliha Berksoy (d. 1946) Tiyatro ve sinema oyuncusu, sanatçı.

Bir "Atatürk kızı" olarak bilinen Ünlü opera sanatçısı Semiha Berksoy`un kızı olan Zeliha Berksoy`un çocukluğu annesinden dolayı operalar, Devlet Tiyatrosu kulisleri, turneler, yurt dışı gezileri arasında geçmiştir.

Ankara Devlet Konservatuarı`nın tiyatro bölümünde beş yıllık eğitimden sonra Ankara Devlet Tiyatrosu`nda göreve başlar (1965). Tiyatro üzerine Almanya`da Berlin`in en önemli tiyatrolarından Shiller Theatre`da reji asistanlığı eğitimi görmüştür. 1970`lerde Türkiye`ye dönen Zeliha Berksoy, "Asiye Nasıl Kurtulur?" oyununun yazarı Vasıf Öngören`in israrlı talebiyle oyunda Asiye`yi canlandırır. Annesi Semiha hanım da, Asiye`nin annesi rolünü oynar. Ankara Birlik Tiyatrosu`nda iki yıl boyunca sergilenen oyundan sonra Berksoy, Dostlar Tiyatrosu`nda çalışmaya başlamıştır.

Bir dönem Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve İstanbul Şehir Tiyatroları`nda da görev yapan sanatçı, daha sonra 1980`de girdiği Mimar Sinan Üniversitesi`nde bugün Devlet Konservatuarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanlığı yapmaktadır. Zeliha Berksoy, sinema filmlerinde de rol almıştır.

Linkler

Oyuncu-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar