zen

zen

Zen, kökeni Hindistan'daki Dhyana (ध्यान) okuluna kadar uzanan bir Mahāyāna Budist okulunun Japonca'daki ismidir. Hindistan'dan Çin'e geçen okul burada Ch'an (禪) olarak ismini duyurmuştur. Tang Hanedanlığı döneminde Çin'de belli başlı Budist okullar arasına giren Ch'an, Çin'den Kore, Vietnam ve Japonya'ya yayılmıştır.

Zen

Zen, kökeni Hindistan'daki Dhyana (ध्यान) okuluna kadar uzanan bir Mahāyāna Budist okulunun Japonca'daki ismidir. Hindistan'dan Çin'e geçen okul burada Ch'an (禪) olarak ismini duyurmuştur. Tang Hanedanlığı döneminde Çin'de belli başlı Budist okullar arasına giren Ch'an, Çin'den Kore, Vietnam ve Japonya'ya yayılmıştır. 20. yüzyılda Batı'da tanımaya başlanan bu okul, İngilizce ve diğer Batı dillerine Zen ya da Zen Budizm ismiyle girmiştir.

Zen diğer Budist okulların arasından aydınlanma amacıyla yapılan meditasyona verdiği önemle ayırt edilir. Meditasyon anlamına gelen Çince zuochan (坐禪) ve Japonca zazen kelimeleri Ch'an/Zen kelimesinden türetilmiştir. Bu nedenle Batı'da yalnızca bir meditasyon pratiğinden ibaret olarak algılanan Zen aslında Budizm'in bir kolu, bir dindir. 20. yüzyılın ortalarından itibaren Batı'da bir felsefe, bir yaşam tarzı, bir sanat akımı vb. olarak yaygınlaşmıştır. Ancak bu batılı bakış açısı, Uzakdoğu'daki Zen Budistlerin çoğunluğu tarafından paylaşılmamaktadır.

Zen Okulunun KökeniZen Okulunun en önemli savı Sakyamuni Buddha'nın öğretisinin sözle anlatılamayacağıdır. Söylenceye göre, Buda bir gün elinde bir çiçekle onun vaazını bekleyen öğrencilerinin önünde konuşmadan oturur. Öğrencileri arasından sadece Kasyapa Buda'nın mesajını anlar ve gülümser. Böylelikle Dhyana (Zen) Kasyapa'ya aktarılmıştır.

6. yüzyılda Kasyapa'nın 28. kuşaktan öğrencisi Bodhidharma Çin'e gelir ve Ch'an okulunu burada kurar.

Zen buddhistlerinin üzerinde özellikle durdukları ve çalıştıkları sutralar Lankavatara Sutra, Heart sutra,Shurangama Sutra,Diamond Sutra ve Platform Sutra'dır.

Zen Okulunun İlk Pirlerinin Listesi:

  1. Bodhidharma (skt. बोधिधर्म, Çince: Damo 達摩, Japonca: Daruma だるま) yaklaşık d.440 - yaklaşık ö. 528
  2. Hui-ke (慧可, Japonca: Daiso Eka d.487) - ö.593
  3. Seng-can (僧燦, Japonca: Konchi Sosan) d. ? - ö.606
  4. Dao-xin (道信, Japonca: Dai'i Doshin) d.580 - ö.651
  5. Hung Ren (弘忍, Japonca: Dai'man Konin) d.601 - ö.674
  6. Hui Neng (慧能, Japonca: Daikan Eno) d.638 - ö.713


Altıncı Pir Hui Neng'dan sonra Ch'an Budizm Tang Dönemi Çin'inde hızla yayıldı; aynı zamanda bir çok kola da bölündü. Bunların arasından Rinzai (Çince:臨済宗; Pinyin: Linji-zong) ansızın aydınlanma okulu ve Soto (Çince:曹洞宗; Pinyin: Caodong-zong) aşamalı aydınlanma okulu Japonya'da yayılarak burada günümüze kadar ulaşmıştır.

1191 yılında Zen Ustası Eisai tarafından Japonya'da kurulan Rinzai okulu Samuray sınıfı arasında yayılmıştır. Eisai'nin öğrencisi Dogen tarafından Japonya'ya 13. yy'da tanıtılan Soto okulu ise günümüzde 14.700 tapınağı ve yaklaşık 7 milyon takipçisiyle Japonya'nın en büyük Zen tarikatıdır.

Kaynaklar

Vikipedi

zen

Kadın.

zen

i. Zen

zen

japonya'da xii. yüzyıldan beri yayılmış olan buda mezhebi.

zen

Almanca zen kelimesinin Türkçe karşılığı.
i. zen (m)

zen

Fransızca zen kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. Zen, Buddhist religion practiced in Japan

zen

Almanca zen kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Buddhist religion practiced in Japan and subsequently in Korea and Vietnam

zen

İtalyanca zen kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Zen, Buddhist religion practiced in Japan

zen

Portekizce zen kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. zen

zen

İspanyolca zen kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Zen, Buddhist religion practiced in Japan


İlgili konuları ara

Yanıtlar