zenci

Zenci Genellikle Afrika'da yaşayan siyah bir ırk. Afrika kelimesinin anlamı da siyah demektir. Nuh aleyhisselamın üç oğlundan biri olan Ham'dan Hindistan, Habeş ve Afrika halkı meydana geldi. Zengibar ahalisine zenci denir. Afrika'da yaşayanlar tabii olarak parlak güneş ışığına ve sıcaklığa adapte olmuştur. Zencilerin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz: Zencilerin deri renkleri Kuzey Afrika'da açık kahverengi, Orta Afrika'nın batısında siyahımsı kahverengi olarak değişmektedir. Saç renkl...

ZENCI (türkçe) anlamı
1. Siyah ırktan olan kimse
2. siyahi:
Avrupalılar arasında
3. bizi zenci gibi kara zannedenler varmış.- F. R. Atay.

Zenci hakkında bilgiler

Zenci Genellikle Afrika'da yaşayan siyah bir ırk. Afrika kelimesinin anlamı da siyah demektir. Nuh aleyhisselamın üç oğlundan biri olan Ham'dan Hindistan, Habeş ve Afrika halkı meydana geldi. Zengibar ahalisine zenci denir. Afrika'da yaşayanlar tabii olarak parlak güneş ışığına ve sıcaklığa adapte olmuştur. Zencilerin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz: Zencilerin deri renkleri Kuzey Afrika'da açık kahverengi, Orta Afrika'nın batısında siyahımsı kahverengi olarak değişmektedir. Saç renkleri koyu kahverengi-siyah arasında değişir. Saçlar dalgalı, kıvrık ve serttir. Vücut tüyleri seyrektir. Gözlerinin renkleri genelde koyu kahverengi, dışı sarıdır. Burun kemikleri alçak, basık ve geniştir. Burun kanatçıkları çok geniş, burun delikleri de yuvarlaktır. Dudakları kalın ve dolgundur. Başları uzun ve yüksek olup, alın yuvarlaktır. Yüzleri uzun ve oval ile kare şekli arasında değişir. Yukardan aşağı doğru genellikle genişleme vardır. Kol ve bacaklar uzun, gövde kısa ön kol ile bacakların altı üstlere nazaran daha uzundur. Zenciler çok kısa (Negritu) türleriyle çok uzun (Sudan) türleri arasında değişirler.

Dünyanın birçok yerinde bugün zenciler yaşamaktadır. Yüzyıllar boyunca bu ırk Avrupalılar tarafından köle olarak kullanılmış ve dünyanın çeşitli yerlerine götürülmüşlerdir. Zenci ırk bugün hala Afrika'nın çeşitli devletlerinde ikinci sınıf insan muamelesi görmektedir. Amerika'da ise uzun süren mücadelelerden sonra normal vatandaş haklarını kazanmışlardır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

No.1 tarafından söylenen zenci adlı şarkının sözleri.

kimi sokaklarda temkinli adımlarla rahat ve umursamaz sorunlar hep kafamda
aa bu zenci hep yukarda sen el salla
ye oyunda kalmak için çak çabala
yinemi al nerede bak geride kal başına sar
evin içinde bulutlar ve dans eden vücutlar
sallanan bu kafalarda triplerr triplerr
görüntüler silik fakat tamamlayan müzikler
çokta fifi olanlara takma sen kafanı sakın
belki hatırlamam ve belki hatırlarım
oo neo1 7 27 bu ne viski ve enerji
çok ciddi bir ilişki
pussy sanki buz pisti ben paten siz bir zenci
çok bencil kim kinci hiç sikimde değilki
gece başlar yeni baştan seni saklar sokaklar ve
ufaktan yol almam gerek telefonum hiç susmaz
İlgili Konu Başlıkları Tümü

On Küçük Zenci

On Küçük Zenci, Agatha Christie'nin romanlarından biridir.

Zenci Ayaklanması

Zenci Ayaklanması, Siyâhî ''(Zenci)'' kölelerin Abbâsî yönetimine karşı giriştiği ayaklanma (868-883). İsyanın içinde zenci insanlar olmamasına rağmen, isyan zenciler adına çıkarılmış olduğundan dolayı bu isimle anılmıştır.

Epidermis

Epiderma ya da Epidermis (Yunanca: Epi = Üst, derma = deri) insanlarda ve hayvanlarda derinin en üst tabakası.

Fellah

Fellah Alm. Farmer (m), Fr. Fermier (m), İng. Farmer. Arapçada çiftçilikle uğraşan kimselere verilen ad.Çok eskiden beri kullanılan, Mısır köylerinin ismidir. Fellahların ince uzun boylu, kolları uzun, bacakları ince, geniş omuzlu, uzun başlı olanları olduğu gibi, başları ...