Zeynep Oral

Kısaca: İstanbul`da doğdu. İzmir Amerikan Kız Lisesi ve Paris Yüksek Gazetecilik Okulu`nu bitirdi. Sorbonne Üniversitesi Tiyatro Araştırmaları Enstitüsü`ne devam etti. 1968 yılından 2001 yılına kadar Milliyet Gazetesi`nde çalıştı. 1972`de arkadaşlarıyla birlikte Milliyet Sanat Dergisi`ni kurdu. Gazeteci olarak, insan hakları, kadın sorunları ve gezi yazılarıyla, araştırma dizi yazı ve seri röportaj dallarında sayısız ödül kazandı. 2001`den beri Cumhuriyet Gazetesi`nde yazmaktadır. ...devamı ☟

İstanbul`da doğdu. İzmir Amerikan Kız Lisesi ve Paris Yüksek Gazetecilik Okulu`nu bitirdi. Sorbonne Üniversitesi Tiyatro Araştırmaları Enstitüsü`ne devam etti. 1968 yılından 2001 yılına kadar Milliyet Gazetesi`nde çalıştı. 1972`de arkadaşlarıyla birlikte Milliyet Sanat Dergisi`ni kurdu. Gazeteci olarak, insan hakları, kadın sorunları ve gezi yazılarıyla, araştırma dizi yazı ve seri röportaj dallarında sayısız ödül kazandı. 2001`den beri Cumhuriyet Gazetesi`nde yazmaktadır.

Türkiye Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, Nazım Hikmet Vakfı, Türkiye - Yunanistan Dostluk ve Barış Derneği, KA-DER (Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği), Ana - Kültür Vakfı, "WINPEACE" (Türkiye ve Yunanistan Kadınları Barış Girişimi) gibi kuruluşların kurucularından. Bunların yönetiminde görev aldı. Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi.

Yayınlanmış 15 kitabı vardır. Bunlardan dördü "Katmandu`dan Meksika`ya", "Kara Sevda", "Bu Cennet Bu Cehennem", "Uzak Doğu`m" (Tümü Doğan Yayıncılık) gezi kitaplarıdır.

Mimar Ahmet Oral`la evli. Emre ve Kerem Oral`ın annesi. Lara, Yuna, Maya ve Aslan`ın büyükannesi... biyografi-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

kişi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.