Zeyrek Camii

Zeyrek Camii, İstanbul'un Fatih İlçesi`nde, Zeyrek`te, İbadethane Sokağı`nda, Haliç`e hakim bir noktadadır. Bugün cami olarak kullanılan yapı aslında II. İoannes Komnenos`un eşi Eirene tarafından yaptırılan ve dönemin İstanbul`undaki en büyük manastırlardan olan Pantokrator Manastırı`nın kilisesidir.

Zeyrek Camii

Zeyrek Camii, İstanbul'un Fatih İlçesi`nde, Zeyrek`te, İbadethane Sokağı`nda, Haliç`e hakim bir noktadadır.

Bugün cami olarak kullanılan yapı aslında II. İoannes Komnenos`un eşi Eirene tarafından yaptırılan ve dönemin İstanbul`undaki en büyük manastırlardan olan Pantokrator Manastırı`nın kilisesidir. Yapımı 1136`da tamamlanmıştır. Latin işgali sırasında Katolik rahipler tarafından bu manastıra el konulmuştur.

İstanbul`un fethinden sonra, Fatih Sultan Mehmed tarafından manastır medreseye, kilisesi de camiye çevrilmiştir. İlk müderrisi olan Molla Zeyrek Mehmed Efendi`den ötürü, Zeyrek Cami adını almıştır. 18. yüzyıl sonunda ciddi bir tamirden geçirilen cami uzun yıllar harap durumda kaldıktan sonra 1966`dan itibaren büyük ölçüde restore edilmiştir. Fakat günümüzde yeniden bakıma ve korunmaya muhtaç hale gelmiştir. Birbirine bitişik üç ayrı yapıdan oluşan bina tuğladan inşa edilmiştir. Binanın üzeri beş kubbe ile kaplanmıştır. Tek şerefeli bir minaresi vardır. Restorasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan taban döşemeleri, o dönemden günümüze kadar ulaşan ender örneklerden biridir ve eşsiz güzelliktedir.Yanıtlar