Zeyrek Camii

Zeyrek Camii, İstanbul'un Fatih İlçesi`nde, Zeyrek`te, İbadethane Sokağı`nda, Haliç`e hakim bir noktadadır. Bugün cami olarak kullanılan yapı aslında II. İoannes Komnenos`un eşi Eirene tarafından yaptırılan ve dönemin İstanbul`undaki en büyük manastırlardan olan Pantokrator Manastırı`nın kilisesidir.

Zeyrek Camii, İstanbul'un Fatih İlçesi`nde, Zeyrek`te, İbadethane Sokağı`nda, Haliç`e hakim bir noktadadır.

Bugün cami olarak kullanılan yapı aslında II. İoannes Komnenos`un eşi Eirene tarafından yaptırılan ve dönemin İstanbul`undaki en büyük manastırlardan olan Pantokrator Manastırı`nın kilisesidir. Yapımı 1136`da tamamlanmıştır. Latin işgali sırasında Katolik rahipler tarafından bu manastıra el konulmuştur.

İstanbul`un fethinden sonra, Fatih Sultan Mehmed tarafından manastır medreseye, kilisesi de camiye çevrilmiştir. İlk müderrisi olan Molla Zeyrek Mehmed Efendi`den ötürü, Zeyrek Cami adını almıştır. 18. yüzyıl sonunda ciddi bir tamirden geçirilen cami uzun yıllar harap durumda kaldıktan sonra 1966`dan itibaren büyük ölçüde restore edilmiştir. Fakat günümüzde yeniden bakıma ve korunmaya muhtaç hale gelmiştir. Birbirine bitişik üç ayrı yapıdan oluşan bina tuğladan inşa edilmiştir. Binanın üzeri beş kubbe ile kaplanmıştır. Tek şerefeli bir minaresi vardır. Restorasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan taban döşemeleri, o dönemden günümüze kadar ulaşan ender örneklerden biridir ve eşsiz güzelliktedir.


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Zeyrek Camii ilgili konular

 • İstanbul camileri

  Aşağıda, İstanbul'da yer alan camilerin listesi yer almaktadır. Bazı camilerin iki, hatta üç ismi vardır.
 • Camii

  Cami, İslam'da bir ibadet mekanı. Genellikle minaresiz küçük camilere veya bazı kurum ve kuruluşlarda ibadet için ayrılmış ufak mekanlara m
 • Kilise-Camiler

  İSTANBUL KİLİSE CAMİLERİ*Ayasofya29 mayıs 1453`de İstanbul`a giren Fatih Sultan Mehmed Ayasofya`yı camiye çevirdi. Cuma namazını burada kı
 • Kuşdili camii

  Söğütlüçeşme Camii, Kuşdili Camii de denir.
 • Musul Ulu Camii (Camii Nuri)

  Ulu Camii (Camii Nuri), Musul`da Camii Kebir Mahallesi`ndedir.
 • Sultan Camii

  Bağdat Sultan Camii (Sultan Melikşah Camii)
 • İstanbul'daki camilerin listesi

  Aşağıda, İstanbul'da yer alan camilerin listesi yer almaktadır. Bazı camilerin iki, hatta üç ismi vardır.
 • Tombul Camii

  Tombul Camii (Şerif Halil Paşa Camii)
Zeyrek Camii
Zeyrek Camii