Zeytinburnu

Zeytinburnu'na İlk Yerleşim İstanbul’un Türklerin eline geçmesini izleyen yıllarda Kazlıçeşme dolaylarına “Kudüslü Papazlar” diye adlandırılan insan topluluğu yerleşmeye başladı. İstanbul, Türklerin eline geçince çok eskiden kentte yerleşmiş olan Rumlar arasında anlaşmazlık çıktı.

Zeytinburnu

Zeytinburnu'nun İlçe Oluşu: 01 Eylül 1957 Nüfusu: 284.814 Yüzölçümü: 12 km² Seçmen Sayısı:147.597 Mahalle Sayısı: 13 Sokak: 970

Zeytinburnu'na İlk Yerleşim İstanbul’un Türklerin eline geçmesini izleyen yıllarda Kazlıçeşme dolaylarına “Kudüslü Papazlar” diye adlandırılan insan topluluğu yerleşmeye başladı. İstanbul, Türklerin eline geçince çok eskiden kentte yerleşmiş olan Rumlar arasında anlaşmazlık çıktı. Bu anlaşmazlık sonucu, “Kudüs’lü Papazlar” bugün “Zeytinburnu" olarak bilinen deniz kıyısına yerleştiler. Buraya yerleşen papazların İstanbul içine kalanlara göre daha dindar oldukları, İstanbul içinde eski yerlerinde kalan papazların Hıristiyan dininin kurallarını çiğnemelerine göz yumamadıkları için o çağlarda boş olan bu topraklar üzerine yerleştikleri söylentileri günümüze değin ulaşmış bulunuyor. Bir süre sonra, Zeytinburnu ile Kazlıçeşme dolayları Kudüslü Papazların, türlü tarım ürünleri, zeytin ve birçok yemişler yetiştirerek, gönüllerince yaşam sürdürdükleri şirin bir yöre durumuna geldi.

Bakırköy tapu kayıtları incelendiğinde; bugünkü Zeytinburnu ilçesi topraklarının ¾’ünün “Kudüslü Şerif Çiftliği” adı altında, Kudüslü papazların tapulu yerleri olduğu ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, II. Beyazıt çağından önce bu toprakların Türklerin tapulu yerleri olduğu ortaya cıkmıştır. Bu nedenle Zeytinburnu topraklarının tapu kayıtlarında Kudüslü Papazların yeri olarak gözüken bölümlerden bir çoğu Vakıflar Yönetimine (idaresine) devredilmiştir. Küdüslü papazların yaşadıkları çağlarda bu yerler doğanın binbir rengiyle bezenmiş güzel bir yöre durumuna geldi. İklimin zeytin bile yetiştirilmesine elverişli olduğu bu çağlarda Zeytinburnu yöresi bir gezinti yeriydi. Istanbul kentini kıyıcığında bir eğlenme, dinlenme, gezinme yeri olarak uzun yıllar İstanbul halkının yaşamını etkiledi. Bakırköy ile Kazlıçeşme arasında “İskender Çelebi” adıyla bilinen bir gezinti yeri bulunuyordu. Çok güzel bir bahçe, bahçenin içinde köşkler, köşklerin önünde denizle kucak kucağa olan yalılar vardı.Burası Osmanlı Hakanlarının Zeytinburnu (Padişahlarının) gönülerince yaşadıkları bir yerdi. İlçede Dericiliğin Başlaması Zeytinburnu İlçesi toprakları üzerinde yerleşmeyi etkileyici ikinci olay ; Kazlıçeşme’de dericilik sanayisinin kurulmasıdır.

Türkiye’de dericilik sanayisinin 150 yılı aşkın tarihçesi Kazlıçeşme’de başlamıştır denebilir. Kazlıçeşme kentin dışında kalan boş bir yöreydi. Dericilik sanayi, deniz kıyısında, suyu, güneşi kısaca kendisine gerekli tüm olanakları sağlayabileceği bir ortam bulmuştu. Bu ortamda dericilik gelişirken çevreye yerleşenlerin sayısı da her geçen gün biraz daha çoğalıyordu. Dericilik sanayini, dokuma sanayi izledi. 1927 yılında Bezmen’ler Kazlıçeşme’de dokuma sanayini kurunca çalışan işçiler çevreye yerleşmeye başladılar. Gecekondular Yapılarak Yerleşmenin Başlaması: 1946 yıllarındaZeytinburnu ilçesi toprakları insanla dolup taşmaya başladı. Gecekondular bir çığ gibi yayılıyordu. Yoksul insanlar her gece yüzlerce gecekondu yapıyor, böylece her geçen gün binlerce kişi bu yörenin insanları arasına katılıyordu.Böylece gecekondu yapımına göz yumulmuş oldu. Yapan, yıkan birbirine karıştı. Gecekondu alım-satımıyla uğraşan bir sürü aracı türedi. Yolsuz, okulsuz, düzensiz, plansız kocaman bir gecekondu kenti kapladı Zeytinburnu topraklarını. Bu gidiş kendisine özgü evrelerde 1966 yılına değin süregeldi. Toplumsal yasalar, yoksul halk yığınlarını yöneten doğa kuralları bildiğince işlendi. Bu gelişigüzel gidişi önlemek için 30 Temmuz 1966 tarihinde 775 sayılı GECEKONDU KANUNU yürürlüğe girdi.

Bu yasa, bundan sonra gecekondu yapımını önlemek amacı güdüyordu. Bu yasa da genişletilmedi. Sorunlar üstüste yığılmaya başladı. Gecekondu yapımı eski hııznda olmasa bile sürüp gitti. Yapılan, onarılan gecekondular birbirini izledi. BUCAK OLUŞU Zeytinburnu ilçesi toprakları 1953 yılına değin doğusu Fatih ilçesi batısı Bakırköy ilçesi topraklarında kalan bir yöre olarak yönetildi. 1950 yıllarında artık Fatih veya Bakırköy ilçesinden yönetimi yapılamayan bu yörenin yönetimsel bir örgüte kavuşturulması düşünülmeye başlandı. 30.07.1953 tarihinde Fatih ilçesine bağlı “ZEYTİNBURNU BUCAĞI” olarak örgütlendirildi. Batı bölümü yine Bakırköy ilçesine bağlı olarak kaldı.

İLÇE OLUŞU; Nufüsu günden güne çoğalan toplumsal, ekonomik, kültürel sorunlari her geçen gün bir kat artan bir yöre olarak büyüdü. 1940’lardan 1960 yıllarına değin yerleşmenin binbir türlü sorunuyla süslenen, toplumsal yaraların türlü renkleriyle bezenen bir yer oldu. 1955 sayımlarında 17.585 olan nufüs, 5 yıl sonra 1960 yılı sayımlarında 5 kat artarak 88.343 oldu. Artık Fatih ilçesinin bir bucağı olarak kalamayacak duruma gelmişti. Bunun üzerine 01.09.1957 tarihinde 7033 sayılı yasa ile “ZEYTİNBURNU İLÇESİ” adıyla İstanbul ilinin 14. Ilçesi olarak örgütlendirilmeye başlandı.

Zeytinburnu

1. Bizans Surları 2. Erikli Baba Türbesi 3. Yenikapı Mevlevihanesi 4. Kazlıçeşme 5. Merkezefendi Camii Türbesi Ve Çilehanesi 6. Dikilitaş 7. Derya-i Ali Baba Türbesi 8. Seyit Nizam Camii ve Türbesi 9. Belediye Hizmet Binası

COĞRAFİ YAPI; Zeytinburnu, Trakya’nın güneydoğusunda, Çatalca yarımadasının, Marmara denizine bakan yamaçlarının, bu denizle birleştiği yerdedir. Tarihi yarımada ile surlarla ayrılmış, E-5 karayoluna sınır ve havalimanına 15-20 dakikalık mesafededir. Bu sebeple İstanbul’un dışarı açılan önemli bir penceresidir. Doğusunda Fatih, Kuzeyinde Bayrampaşa, Batısında Güngören, Bakırköy, Güneyinde ise Marmara Deniziyle çevrilidir.

Zeytinburnu (A P O) sözleri

A P O tarafından albümünde söylenen Zeytinburnu adlı şarkının sözleri.

Yes Yes Yow , Yes Yes Yow APO rap yapıyomuş enfes yaoo klip yok ama ves ves show benim mekanım zeytinburnu dert .(X2)
Kınaydın ama kubar diye sattılar 155 polis yanyan bastılar bu masal değil bunun bi aslı var ne barikat nede önüme tek bir duvar rap gelin olur güveyde ben festival yapan güneyde sen her paralı çakala okey demem ben aslıyım ama sen güveydin sen 50 cent yada beonce apo çalıyo koçum cekecek sana el ense bu raplerin alayını yere bi serse unuttuğun helada kontak lense.
--
Yes Yes Yow , Yes Yes Yow APO rap yapıyomuş enfes yaoo klip yok ama ves ves show benim mekanım zeytinburnu dert(X2)

--
Aklını kaybettin , sabrettin , terkettin s*ktirdin gittin kendini İsa zannettin boşun kasma değilsin apo mikrofonda bu böyle bilinsin ben gerdekde güveyim nigo sen gelinsin bunların hepsi benden rap gene benden haber yok ebenden elleri kaldır yerden (oov) beleşe ver len (oov) koko trende (oo) Nigo ex veren ( ovv ) eli kefende (oov) rapi becer len (oo) gece geberme (oo)
sahne barda önümde perde (oo) gurbet elde (oo) rap seferde (oo)
her duvara adım kazınır Ey pi ovv
----
Yes Yes Yow , Yes Yes Yow APO rap yapıyomuş enfes yaoo klip yok ama ves ves show benim mekanım zeytinburnu dert(X2)

--
Rapi bileyledim geldim aldın beni gördükçe sen ufaldın bi oğlun oldu tutup kopardın , kapkaç yapan kaçık bi şopardın koparma bi fırt cek ve yuvarla Mr. crazy Grafity duvarda
polisten kaçar spreyle çanta dikenli tel çizer ona arma Z-B laf atmayı hadi dene 31 e kadar say sensin ebe çizgi film izle sen bi bebe böyle RAP için çalış 10 sene
--
Yes Yes Yow , Yes Yes Yow APO rap yapıyomuş enfes yaoo klip yok ama ves ves show benim mekanım zeytinburnu dert(X2)

---
Tokattım rap aktım , kaçaktım bataktın, rap aklım ayaktın topaktın ve faktın ter aktın , ne yaptın ne kaptın ne kaçtın ne kastın ne aslın kıçında kotaktım arardın arattın kanardın kanattın yer altında yattın kaçaktın ve kaçtım zar attığımda açtın boş yere telaştın evet ben yavaştım gerek değil savaştım seraptım haraptım yer altında kalktım üst tarafa baktım uyku gelip yattım hazarfen ahmet çelebi gibi kana kaçtım padişah yoktu kafa gövdede kaldım.

---
Yes Yes Yow , Yes Yes Yow APO rap yapıyomuş enfes yaoo klip yok ama ves ves show benim mekanım zeytinburnu dert(x2)

İlgili konuları ara

Yanıtlar