Zifir

Zifir, Burak Turan ve Orkun Uçar tarafından kaleme alınmış fantastik türde roman.

Düzenle|Nisan 2007

Z i F i R - TWISTED MIND Zifir Ankara`lı bir senfonik rock-metal grubudur.

1993 yılında üniversitede aynı bölümde okumaya başlayan Mehmet Pozam (1972) ve Barış Altıntaş (1975) hem uzun bir öğrenim(!) hem de uzun bir müzikal yolculuğa çıktılar.

Yıllarca arada sırada evde takılan Mehmet ve Barış birlikte güzel tınılar yarattıklarına ikna olmaya başlayınca 2004 yılından itibaren düzenli olarak şarkı yazmaya, yazılmış şarkıların düzenlemelerini yapmaya başladılar.

Nihayetinde bir arkadaşları yardımıyla 2006 Ocak ayında evde ilk dönem çalışmalarından bazılarını kayıt ettiler. Bu kariyerlerinde çok önemli bir kilometre taşı sayılabilecek nitelikteydi. Gerek kayıt kalitesi gerekse de kayıt şartları nedeniyle istedikleri tatmine ulaşamadılar ancak; müziklerini ortaya koyabilmek adına kendi prodüktörlüklerini yapma fikri daha da önem kazandı.

Bu motivasyonla 2006 Eylül ayında 4 şarkıdan oluşan “konsept” çalışmalarını tamamen evde kendi sağlayabildikleri minimal şartlarda kayıt ettiler. Tek amaçları kafalarının içinde çalan müziği başkalarına duyurabilmekti.

Kayıtlar sırasında Fatih Zorcan (1970) (Mehmet`in eski grubu Frustration`da beraber müzik yaptıkları bassçı arkadaşı) gruba katıldı. Fatih`in ardından kayıtların son aşamasında Görkem Bağcı (1979-vokal) ve Sinem Mengüç (1979-geri vokal) projeye dahil olarak oldukça önemli bir katkı sağladılar.

Değişik müzikal beğenilerin tek bir çatı altında ancak; kendi müzikal kimliklerinden bir şey kaybetmeden çalınmasını amaçladıkları 2006 tarihli demo-albümleri ayrıca; tek bir konuyu işleyen bir konsept albümdür. Hali hazırda ön prodüksyon çalışmaları yapılan konsept çalışmalarının kısa filmi Hande Yögen (1982) tarafından yönetilmekte ve tiyatro sanatçısı Murat Çidamlı (1971) oynamaktadır.

Grup; klasik müzik, 1970`lerin progressive rock`ı ve günümüz heavy metalinden oldukça etkilenmişlerdir. Yaptıkları müziği ise fusion, flamenko, klasik müzik ve progressive rock elementlerinden her birinin ayırt edilebildiği “senfonik rock” olarak tanımlamaktadırlar.

Müzikleri karmaşıklıktan uzak durmaya çalışan “yalın” melodilerin örüldüğü çok bölümlü katmanlar üzerine kuruludur. Genelde “içgüdüsel” çıkan müziğin üzerinde düşünülerek-ancak formüle edilmeden kurulan melodik alt yapı üzerine akan diğer melodiler olarak tanımlamak yanlış olmaz.

www.zifir.info

'

Cinler, insanlar, şeytanlar ve isyankar melekler zifiri bir savaşın eşiğinde!...

Hacer-ül Esved`de gizlenen sır neydi?!... Amerikan askerleri Kabe`ye neden baskın yaptı?!... Papa ve Amerikan başkanı Bush nasıl öldürüldü?!... Dünya insan kanına nasıl boğuldu?!... Cehennemde büyük savaş!... Şeytan`ın orduları yeryüzünde savaşıyor!... Karanlık çağlarda, insan öncesi dünyada yaşananlar!... Kız Kulesi`nin altındaki sır neydi?

Satırlardaki heyecana kaendinizi kaptırıp sayfaları yutarcasına okuyacaksınız!

ORKUN UÇAR VE BURAK TURAN ------ "ZİFİR"

SAYGIN ERSİN`in editörlüğünde bu benzersiz heyecanı mutlaka yaşayın!

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

zifir

Tütün dumanının bıraktığı yağlı kir:
"Bıyıklarının ortası belli ki tütün zifirinden kınalı bir renk almıştı."- R. H. Karay.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Zifir ilgili konular