Ziya Hurşit

right|thumb|250px|Ziya HursitZiya Hurşit (1890 - 14 Temmuz 1926) TBMM`in I. Dönem Milletvekillerinden biridir. Mustafa Kemal Atatürk`e suikast girişiminde bulunduğu için idam edilmiştir.

Ziya Hurşit 1890 yılında Rize`nin Hemşin kasabasında doğdu. Almanya`da Danzig`de Gemi inşaatı ve telsiz öğrenimi gördü. Trabzon delegesi olarak Erzurum Kongresi`ne katıldı. Kurtuluş Savaşında savaştı. 1920 yılında Lazistan milletvekili olarak I. TBMM`de yer aldı. Yozgat İstiklal Mahkemesi üyeliği yaptı. Ancak Mustafa Kemal`le görüşleri ayrıldı. İkinci dönem milletvekili seçilemedi.

16 Haziran 1926 yılında İzmir`de Mustafa Kemal`e karşı suikast hazırlığı yapmakta olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Yapılan suçlamaya göre Ziya Hurşit`le birlikte hareket eden Gürcü Yusuf, Laz İsmail ve Çopur Hilmi Kemeraltı karakolu önünde Mustafa Kemal`e ateş edeceklerdi. Ziya Hurşit ve arkadaşları kargaşadan yararlanarak Yemiş çarşısında bekleyen bir arabayla Giritli Şevki Bey`in rıhtımda bekleyen motoruna gidecekler, motora binip Sakız adasına kaçacaklardı. Fakat son anda Şevki Beyin pişmanlık duyarak suikastçıları ihbar etmesi sonucu Ziya Hurşit ve arkadaşları yakalandılar. Suikastın arkasında TBMM`de bir mualefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası`nın içindeki bir grup olduğu anlaşıldı. Bu parti kapatıldı, Ziya Hurşit ve arkadaşları İstiklal Mahkemesince idam cezasına çarptırıldı ve 14 Temmuz 1926`da başta Laz İsmail, Gürcü Yusuf, Çopur Hilmi, Şükrü Bey, Ayıcı Arif, İsmail Canpolat olmak üzere 13 kişiyle birlikte idam edildi.Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar