Ziya Kalkavan Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi, Ulaştırma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Dünya Bankası'nın yardımları sayesinde ve Yüksek Denizcilik Okulu'ndan aldığı miras ile Ortadoğu'nun en kapsamlı denizcilik eğitim labaratuarlarına sahiptir.

Ziya Kalkavan Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi

İstanbul'un Ortaköy ilçesinde yaklaşık 30.000m² alan içerisinde yerleşik bulunan Ortaköy Ziya Kalkavan Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi, Türkiye'nin lise düzeyinde denizcilik eğitimi veren ilk okuludur. 1982 yılında halen İTÜ'ye bağlı bulunan Yüksek Denizcilik Okulu'nun Tuzla'ya taşınmasıyla boşalan binada Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı'nın ortak girişimleri ile Türkiye'deki denizcilik sektörüne yetişmiş gemi adamları sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Okul Ortaköy Denizcilik Meslek Lisesi adı altında 1982-1983 yılında Türkiye'nin ilk ve tek denizcilik okulu olarak eğitime başladı. 1983-1984 öğretim döneminde ise ilk yatılı öğrencilerini aldı. 1986-1987 öğretim senesinde ise Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi olarak 1 yılı İngilizce hazırlık olmak üzere 4 yıllık eğitime geçildi. Okul, ilerleyen yıllarda Ulaştırma Bakanlığı'ndan tamamen ayrılarak Milli Eğitim Bakanlığı'na devredildi. 1992 senesinde Türk denizcilik sektörünün önde gelen isimlerinden biri olan Ziya Kalkavan'a atfen okulun adı Ziya Kalkavan Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi olarak değiştirildi.

Ziya Kalkavan Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi, Ulaştırma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Dünya Bankası'nın yardımları sayesinde ve Yüksek Denizcilik Okulu'ndan aldığı miras ile Ortadoğu'nun en kapsamlı denizcilik eğitim labaratuarlarına sahiptir. Eğitim gündüz ve karma olmak üzere 4 yıldır. Eğitimin dördüncü yılında öğrenciler haftada 3 gün ilgili yerlerde (İDO, askeri ve ticari tershaneler, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri vs.) staj yapmaktadırlar.

Okul'a girebilmek için öncelikle OKS'de yeterli puanı alabilmek, Mülakat ve Kondisyon Sınıvı'ndan geçmek ve son olarak ilgili hastanelerden "Gemiadamı Olur Raporu" almak gereklidir.

Yanıtlar