--}}

Zlango

Zlango, 2003 yılında İsrailli bir şirket tarafından piktogram bazında çağdaş iletişim araçlarında kullanılmak üzere geliştirilmiş resimsel simgelerden oluşan bir dildir. Bu dil doğası itibariyle en çok kullanılan anında mesajlaşma programlarında uygundur.

Zlango 2003 yılında İsrailli bir şirket tarafından piktogram bazında çağdaş iletişim araçlarında kullanılmak üzere geliştirilmiş resimsel simgelerden oluşan bir dildir. Bu dil doğası itibariyle en çok kullanılan anında mesajlaşma programlarında uygundur. Zlango ismi İngilizce "``slang``" ("``argo``") sözcüğünün farklı söylenişinden gelmektedir.

KullanımZlango insanlığın bilgi aktarmak için ilk buluşu olan resim yazıya hiyeroglif geri dönüyor. Zlango projesi, mobil telefonlarda kullanılan kısa mesaj işlemini değiştirmeyi hedefliyor. Mesajınızı, uygulama içerisindeki çeşitli resimleri seçerek yazıyorsunuz. Mesajınızı alan kişi sizinle aynı dili konuşmuyorsa da bu resimlerden ne dediğinizi anlayabiliyor. Dolayısı ile karşınızdaki ile konuşamıyor olabilirsiniz ancak bu yazışmanıza ve haberleşmenize engel değil. huygun.blogspot.com: Resim Yazıya Geri Dönüş

Dilin Özellikleri1. Zlango dilinin ses harfleri yerine küçük resim simgeleri vardır. 2. 200 simgeden istifade edilir. 3. Zlango dilinin cümle yapısı çok sade ve kolay anlaşılır. 4. Piktogram olarak iletişim platformlarında kullanım için geliştirilmiştir. 5. Zlango dilinde istenilen her ifadeyi yazmak mümkün. 6. Zlango diller ve kültürler üstü iletişime olanak sağlaması hedeflenmektedir.

Kullanıldığı ÜlkelerZlango şu an başta İsrail ve Polonya olmakla birlikte birkaç karaip adaları ülkesinde kullanılmaktadır. Almanya´da henüz yenidir. Türkiye´deki kullanımı hakkında henüz yeterli bilgi yok.

Örnek Cümle

Babamın parasıyla alışveriş yapıyorum.

Ayrıca BakınızKaynakLinklerdil-taslak

Zlango Zlango

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.