Zona

Zoster kelimesi yıllar boyu vücudu saran döküntüleri tarif etmek için kullanılmıştır. Hastalığı tarif etmek için birçok, renkli terim kullanılmıştır; Norveçliler 'cehennemden güller kemeri', Danimarkalılar 'cehennem ateşi' olarak isimlendirmişlerdir. Çok ağrılı bir hastalık olduğu için bu isimler son derece uygundur.

Zoster kelimesi yıllar boyu vücudu saran döküntüleri tarif etmek için kullanılmıştır. Hastalığı tarif etmek için birçok, renkli terim kullanılmıştır; Norveçliler 'cehennemden güller kemeri', Danimarkalılar 'cehennem ateşi' olarak isimlendirmişlerdir. Çok ağrılı bir hastalık olduğu için bu isimler son derece uygundur. Herpesvirus varicella tarafından ortaya çıkarılan akut, tek taraflı ve sinir dağılımı üzerinde gelişen veziküllerle (içi su dolu kabarcık) seyreden döküntülü bir hastalık. Genellikle erişkinlerde (en sık 50 yaş üstü) ortaya çıkar ve şiddetli sınır ağrısı yapar. Herpesvirus varicella aynı zamanda çocuklarda yaygın döküntülerle seyreden su çiçeği hastalığının da amilidir.

Zona arka kök sinir düğümünde sessiz yaşayan virüsün; yaralanma, habis hastalıklar (bilhassa lenfoma) ve röntgen şuasına maruz kalma gibi hazırlayıcı faktörlerle aktif hale geçmesi sonucunda gelişir.

Hastalık; ateş ve kırgınlıkla başlar. 2-4 gün içinde gövde ve nadiren kol ve bacaklarda şiddetli ağrı, kaşıntı ve duyu değişiklikleri çıkar. Ağrı keskin, künt, yanıcı ve devamlı veya gelip geçici karakterde olabilir ve genellikle 1-4 hafta sürer. Başlangıçtan iki hafta sonra ağrılı sahalarda sert, küçük (1 cm kadar), kırmızı döküntüler çıkar. Bunlar bir sinir dağılımı üzerinde olduğundan gövdede tek taraflı kemer tarzı veya kol ve bacaklarda yukarıdan aşağı istikamettedir. Sonra bunların içi saydam sıvı veya irinle dolar. 10 gün içinde kurur ve kabuklanırlar. Sıklıkla iz bırakırlar. Patlarsa çevre lenf bezleri büyür ve bazan gangrene sebep olabilir. Bazan da döküntü bütün vücuda yayılır. Yaşlılarda en yaygın görülen komplikasyon olarak postherpetik nevralji (Zona sonrası sinir ağrısı) yıllarca sürebilir.

Zona en sık göğüste görülür. Ayrıca boyun, bel ve nadiren kafa sinirleri tutulabilir. Kafa sinirleri tutulumu daha ağır seyreder ve tek taraflı yüz felci, sağırlık, tad kaybı, görme bozukluğu ortaya çıkabilir.

Hastalık genellikle tipik deri döküntüleri çıkmadan teşhis edilemez. Vezikül sıvısında virüs görülmesi teşhis koydurucudur.

Tedavi: Kaşıntı ve sinir ağrısını azaltmak için kalamin losyon, aspirin, kodein kullanılır. Benzoin tentürü de kullanılabilir. Sakinleştirici verilir. Veziküller patlarsa antibiyotik tedavisi eklenir.

Gözdeki kornea zonasında iodoksiüridin merhemi gibi antiviral ilaç kullanılır. Postherpetik nevralji açısından kortikosteroid tedavisi yapılır. Elektronik akupunktur cihazı göz ağrısı noktasına tutulur. Hasta çok faydasını görür. Geçmeyen ağrılarda siniri kesmek gerekebilir. Gözde katiyen kortikosteroid kullanılmaz.

Başlıca Nedenleri

Zona ile suçiçeğinde etkenin aynı virüs (varicella zoster) olmasına karşın, iki hastalık hastalık birbirinden farklıdır. Zona genellikle orta yaşın üstündeki insanlarda görülür. Suçiçeği geçirildikten sonra konak sinir hücrelerinde bekleyen virüsün yeniden aktive olması ile ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

En çok hissedilen belirti ağrıdır. Ağrı genelde kuşak şeklinde belirli bir hat üzerinde kendini gösterir. İlk belirti genellikle deride bir ya da daha fazla dermatoma uyan bölgede çok şiddetli ağrı veya uyuşma hissinin duyulmasıdır. Bu ağrı yedi gün devam eder. Ağrı geçtikten sonra daha yoğun bir biçimde geri dönebilir; arka planda sürekli bir rahatsızlık vardır ve buna bıçak saplanması tarzında daha kısa süreli ama daha şiddetli ağrılar eşlik edebilir. Nasıl Tedavi Edilir?

Zona viral bir hastalıktır ve tedavisi antiviral ilaçların sistemik uygulanması ile yapılmalıdır. Tedavi ne kadar erken uygulanırsa o kadar etkili olacaktır. Bu nedenle teşhisin çabuk konulması şarttır. Valasiklovir eğer erken kullanılırsa (döküntülerin ortaya çıkmasını takiben ilk 72 saat içinde), ağrı süresini ve şiddetini, döküntü süresini ve komplikasyon risklerini azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Diğer anlamları

Zona

1. anlamı Deride, sinirler boyunca, özellikle gövde, bacak ve yüzde birtakım ağrılı fiskelerin dökülmesiyle beliren, mikroplu bir hastalık.
2. anlamı zona hastalığı.

Zona

Zona İngilizce anlamı ve tanımı

Zona anlamları

  1. (noun) A zone or band; a layer.

Zona tanım:

Kelime: zona

zona


Zona ile eşanlamlı (synonym) kelimeler

Zone,

Zona

İngilizce Zona kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Zona

Zona

İngilizce Zona kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. zone, région

Zona

İngilizce Zona kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Zone

Zona

İngilizce Zona kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. zona, regione

Zona

İngilizce Zona kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. zona, região

Zona

Fransızca Zona kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. shingles, (Pathology) viral disease in adults which is characterized by a painful skin rash (caused by the same virus which causes chicken pox)

Zona

İtalyanca Zona kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. area, zone, dock, belt, doldrums

Zona

Portekizce Zona kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. district, region; neighborhood; section, zone

Zona

İspanyolca Zona kelimesinin İngilizce karşılığı.
[zona (f)] n. zone, region, area, domain; belt, waistband

Zona

Türkçe Zona kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. region, zone
n. shingles, (Pathology) viral disease in adults which is characterized by a painful skin rash (caused by the same virus which causes chicken pox)
v. visit slums; visit poor run-down neighborhoods (especially out of curiosity or for entertainment)

Zona

İngilizce Zona kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Zone, gebied

Zona

n. region, zone
n. shingles, (Pathology) viral disease in adults which is characterized by a painful skin rash (caused by the same virus which causes chicken pox)
v. visit slums; visit poor run-down neighborhoods (especially out of curiosity or for entertainment)

Zona

Fransızca Zona kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(médecine) gordelroos (m/f)

Zona

deride, sinirler boyunca, özellikle gövde, bacak ve yüzde birtakım ağrılı fiskelerin dökülmesiyle beliren, mikroplu bir sayrılık.

Zona

Fransızca Zona kelimesinin Almanca karşılığı.
n. gürtelrose

Zona

Fransızca Zona kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(médecine) fuoco di S.Antonio; herpes {invariable} zoster

Zona

Fransızca Zona kelimesinin Portekizce karşılığı.
(médecine) herpes-zóster (f); cobreiro (m)

Zona

Fransızca Zona kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(médecine) zona (f)

Zona

Fransızca Zona kelimesinin Türkçe karşılığı.
[le] zona hastalığı

Zona

İtalyanca Zona kelimesinin Fransızca karşılığı.
1. (generale) zone (f)
2. (costruzione) terrain (m)
3. (località) localité (f); endroit (m)

Zona

İtalyanca Zona kelimesinin Almanca karşılığı.
n. zone, region, streifen, gürtel, raum, territorium, gelände

Zona

Portekizce Zona kelimesinin Fransızca karşılığı.
1. (geral) zone (f); cafouillage (m)2. (local) région (f)
3. (desordem) méli-mélo (m) {informal}; capharnaüm (m) {informal}; fouillis (m); salade (f) {informal}4. (aparência) pagaille (f) {informal}; pagaïe (f); fouillis (m); désordre (m)
5. (objetos) mélange (m); fouillis (m); méli-mélo (m); brouillamini (m); désordre (m); gâchis (m)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Zona ilgili konular

Zona
Zona