Atahualpa

Atahualpa ya da Atawallpa (Keçuvaca: ''ata-wallpa'' «horoz» < ''wallpa'' «tavuk», Ekvador Keçuvacası ''atallpa, atillpa'' «tavuk/horoz»), (d. Cuzco – ö. 29 Ağustos 1533, Cajamarca) İnka İmparatorluğu'nun onüçüncü ve son imparatoru. Bir iç savaş sonucunda ölen babası Huayna Capac ve onun büyük üvey kardeşi Huascar'ın öldürmesi üzerine imparator olmuştur. İspanyolların İnka ülkesine gelmesiyle, Francisco Pizarro tarafından boğularak öldürtülmüştür.

Atahualpa öldüğünde, 36 yaşındaydı.
Atahualpa, günü, bir Perembe günü doğdu. Yaşasaydı 37. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 89 gün vardı.
Atahualpa'nın burcu Balık burcuydu.
Hayır, Atahualpa 01/01/1970 tarihinde öldü.
Atahualpa ya da Atawallpa (Keçuvaca: ata-wallpa «horoz» < wallpa «tavuk», Ekvador Keçuvacası atallpa, atillpa «tavuk/horoz»), (d. Cuzco – ö. 29 Ağustos 1533, Cajamarca) İnka İmparatorluğu'nun onüçüncü ve son imparatoru. Bir iç savaş sonucunda ölen babası Huayna Capac ve onun büyük üvey kardeşi Huascar'ın öldürmesi üzerine imparator olmuştur. İspanyolların İnka ülkesine gelmesiyle, Francisco Pizarro tarafından boğularak öldürtülmüştür.

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Atahualpa maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar