Ankara Fen Lisesi

Ankara Fen Lisesi (AFL) Türkiye'nin ilk fen lisesidir.

Lise künyesi |
adı    = Ankara Fen Lisesi |
sloganı   = |
amblemi   = |
eğitim dili  = Türkçe |
yabancı dil  = İngilizce,Almanca,Fransızca |
kuruluş   = 1964 |
türü    = Fen Lisesi |
müdür    = Metin Öztürk |
şehir    = Çiğdem Mahallesi 368.Sokak Çankaya, Ankara |
ülke    = Türkiye |
web_sitesi  = www.ankarafenlisesi.k12.tr
Ankara Fen Lisesi (AFL) Türkiye'nin ilk fen lisesidir. Türkiye'de bilime katkıda bulunmuş birçok mezunu bulunmaktadır. Fen liselerinin çoğalması sonucu, eğitim anlayışıyla farkını korumaya ve asli amacını unutmamaya çalışmaktadır.

Tarihçe

Ankara Fen Lisesi, 2. dünya savaşı ertesinde ülkelerin içine girdiği büyük teknoloji yarışında,Türkiye'nin ortaöğretimini geliştirme atağının sonucu olarak kuruldu. Fen Lisesi projesi Milli Eğitim Bakanlığı, Ford Vakfı, ODTÜ ve AID (Milletler Arası Kalkınma Teşkilatı) tarafınca gerçekleştirilmiştir.

Okulun ilk öğretmenlerini ODTÜ'den ve Ankara Üniversitesi'nden danışmanlar sınavla seçmiştir. Seçilen fen dersleri öğretmenleri özel eğitimlere tabi tutulmuş, Amerika'ya gönderilerek branşlarındaki gelişmeleri takip etmişler, ders programları hazırlamışlardır. İlk binaların yapımının ardından 1964 Ekim'inde eğitime açıldı. İlk mezunlarını 1967 yılında verdi.

AFL mezunları yaptıkları başarılı çalışmalar sonucunda, bilim ve teknoloji alanlarında ulusal ve uluslararası ödüller almışlar, yurtiçinde ve dışında önemli görevler üstlenmişlerdir.

AFL mezunlarının birikimlerini ülkenin ve AFL'nin sosyal, bilimsel ve kültürel gelişimine katkıda bulunacak şekilde yönlendirmek; bilimsel düşünmenin ülkede yaygınlaştırılması için çaba sarfetmek amaçlarını da içeren Ankara Fen Liseliler Derneği 1989'da kurulmuştur.

Konumu

AFL, ODTÜ arazisi içerisinde, Çiğdem Mahallesi dahilinde, sakin, ormanlık, şehir merkezine çok yakın (Kızılay'a 3km) bir konuma sahiptir.

Ulaşım

Kızılay/Güvenpark otobüs durakları: Çiğdem Mah./Fen Lisesi otobüsleri
Kızılay Güvenpark Dolmuş Durakları: Çiğdem Mah. Dolmuşları
Ulus Dolmuş Durakları:Çiğdem Mah. Dolmuşları
Sıhhıye:Çiğdem Mah. Dolmuşları


LinklerKaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Ankara Fen Lisesi maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Ankara Fen Lisesi Ankara Fen Lisesi
2008-09-09T00:00:00+03:00 · Ankara Fen Lisesi
Ankara Fen Lisesi haritadaki konumu. Adres: Çiğdem Mahallesi 368. Sokak No.32 06524 Balgat/Ankara Telefon: 3122850146 Çankaya
Ankara Fen Lisesi haritası
Ankara Fen Lisesi
Bu haritaya tıklayrak dinamik hale getirebilirsiniz. Detaylı Ankara Fen Lisesi haritası için tıklayınız
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar