Guernica

Ressam Pablo Picasso`nun , İspanyol İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası ve Faşist İtalyadan destek alan General Franko ordusunun Guernica şehrinde yaptıkları katliamı anlatan (veya protesto eden) eseri. Bu eserde siyah tonlarına yer vermiştir.

R essam Pablo Picasso'nun ,
Pablo Picasso, tam adı ile Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Clito Ruiz y Picasso (25 Ekim 1881 – 8 Nisan 1973), İspanyol ressam ve heykeltıraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
İspanyol İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası ve Faşist İtalyadan destek alan General

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Franko ordusunun Guernica şehrinde yaptıkları katliamı anlatan (veya protesto eden) eseri. Bu eserde siyah tonlarına yer vermiştir. http://www.mala.bc.ca/~lanes/english/hemngway/picasso/guernica.htm resmin bir örneği
Franko (1892 - 1975)

Asıl adı Francisco Bahamonde olan General Franco 1892 de Elferrolde doğdu. Çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1934 yılında genelkurbay başkanlığına getirildi. 1936 da yapılan darbe sonucu Burgos Cuntası tarafından başkomutanlığına ve hükümet başkanlığına atandı. 1938 yılında devlet başkanı ve silahlı kuvvetler komutanı anlamına gelen Caudillo ünvanını aldı. 1939 yılında Almanya�nın ve İtalya�nın desteği ile Falaniş kuvvetleriyle Madrid e girdi ve uz
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.Yorumlar - Lütfen konu (Guernica) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.