Theotokos

Theotokos (Yunanca: Θεοτόκος, transliterasyonu Theotókos; Latince: Deipara, Dei genetrix; Gürcüce: ღვთისმშობელი transliterasyonu: ghvtismshobeli, Rumence: Născătoare de Dumnezeu) İsa`nın annesi Meryem için kullanılan bir unvandır. Terim Ortodoks Kilisesi ve Katolik Kilisesi`nin Doğu gelenekleri arasında kullanılmaktadır.

Theotokos hakkında ansiklopedik bilgi

Theotokos ( Yunanca: Θεοτόκος, transliterasyonu Theotókos; Latince: Deipara, Dei genetrix; Gürcüce: ღვთისმშობელი transliterasyonu: ghvtismshobeli, Rumence: Născătoare de Dumnezeu) İsa'nın annesi Meryem için kullanılan bir unvandır. Terim Ortodoks Kilisesi ve Katolik Kilisesi'nin Doğu gelenekleri arasında kullanılmaktadır. Sözcük Yunanca the- ve tokos'dan türemiştir ve doğrudan çevrilirse “Tanrı'yı doğuran” gibi bir anlama sahiptir. Daha serbest bir çevirisi “Tanrı'nın annesi” şeklinde olabilir.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Theotokos maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.Yorumlar - Lütfen konu (Theotokos) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.