Antik Tiyatro

ANTIK TIYATRO (türkçe) fransızcası

1. théâtre antique
thumb|200px|Bodrum Antik Tiyatrosu

Antik Tiyatro, Klasik çağdaki Bodrum`dan günümüze ulaşabilen tek yapıdır. Bodrum`un ortasındaki Göktepe dağının güney eteklerindeki bu tiyatro, Anadolu`nun en eski tiyatrolarından biridir. 1960`larda bir grup Türk tarafından restore edilen bu tiyatro, (En son restarasyonu Bodrum Belediyesi, Ericsson ve Turkcell işbirliği ile gerçekleştirilmiştir) günümüzde de Bodrum`daki birçok festivale sahne olmaktadır.

Tiyatronun ilginç nitelikleri arasında, oyunlardan önce Diyonyus uğruna kurbanların kesildiği sunağı ve bazı koltukların arasındaki, belki de gölgelik olarak kullanılmış olabilecek delikler vardır. Her koltuk arasında 40 cm.`lik bir mesafe bırakılmış olan tiyatro 13.000 kişi kapasitelidir.Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Antik Tiyatro maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar