Berlin

Berlin

Berlin Almanya'ın başkenti. 1943'te Almanya ikiye bölününce, Berlin de Doğu Berlin ve Batı Berlin diye ikiye bölündü. Doğu Berlin, Doğu Almanya'nın başşehri, Batı Berlin ise Batı Almanya'nın bir eyaleti oldu. 1961'de Doğu Almanya tarafından yapılan ve "Utanç Duvarı" diye tanınan Berlin Duvarı, Almanya'nın bölünmüşlüğünün bir sembolüydü.

BERLIN (almanca) türkçe anlamı

1. npr. Berlin (n)

BERLIN (inglizce) türkçe anlamı

2. i. Berlin

Berlin (almanca) ingilizcesi

1. n. capital city of Germany
2. family name
3. Irving Berlin (1888-1989)
U.S. composer and songwriter best known for his work Alexander's Ragtime Band,

Berlin (fransızca) ingilizcesi

4. n. Berlin
5. capital city of Germany,n. capital city of Germany
6. family name
7. Irving Berlin (1888-1989)
8. U.S. composer and songwriter best known for his work Alexander's Ragtime Bandn. type of large closed horse-drawn carriage
9. type of limousinen. Berlin
capital city of Germany,

BERLIN (türkçe) ingilizcesi

10. n. capital city of Germany
11. family name
12. Irving Berlin (1888-1989)
13. U.S. composer and songwriter best known for his work Alexander's Ragtime Bandn. type of large closed horse-drawn carriage
14. type of limousinen. Berlin
15. capital city of Germany,

Berlin (almanca) fransızcası

1. n. berlin (m)

Berlin (fransızca) almancası

1. n. berlin

Berlin (fransızca) italyancası

1. (géographie) Berlino (f)

Berlin (fransızca) ispanyolcası

1. (géographie) Berlín (m)

Berlin (fransızca) portekizcesi

1. (géographie) Berlim (f)

Berlin (fransızca) flemenkcesi

1. (géographie) Berlijn (n)
Berlin Almanya'ın başkenti. 1943'te Almanya ikiye bölününce, Berlin de Doğu Berlin ve Batı Berlin diye ikiye bölündü. Doğu Berlin, Doğu Almanya'nın başşehri, Batı Berlin ise Batı Almanya'nın bir eyaleti oldu. 1961'de Doğu Almanya tarafından yapılan ve "Utanç Duvarı" diye tanınan Berlin Duvarı, Almanya'nın bölünmüşlüğünün bir sembolüydü.

Doğu Berlin'in yüzölçümü 403 km2, Batı Berlin'in yüzölçümü 480 km2; nüfusları ise birbirine yakın olup, 2'şer milyona varmaktaydı.

Berlin şehir merkezinin ortasından geçen Spree Irmağının buzul vadisi üzerinde, Atlas Okyanusunun etkisinin azaldığı ve kara ikliminin başladığı yerde kuruludur. Bu yüzden havası soğuk ve az nemli, öte yandan diğer sanayi şehirlerine göre de temizdir. Berlinde kış aylarında ortalama sıcaklık 0°C, yaz aylarında ise 18°C'dir.

Berlin, 1870'te Almanya birliğinin kurulmasıyla İmparatorluğun başşehri oldu ve dünya çapında önem kazanmaya başladı. Geniş caddeleri, bakımlı meydanları ve ihtişamlı taş yapıları vardı. İkinci Dünya Savaşında şehir hava bombardımanıyla altüst olduğunda bu taş yapılar daha az zarar görmüştür.

Berlin, taş apartmanların görünümünü dengeleyecek oranda yeşilliğe sahip olan bir şehirdir. Bu yeşilliği, şehirden geçen Spree Irmağı, kanallar ile doğu ve batıdaki göller temin eder.

Berlin'de dokuma, metal, giyim, makina ve porselen gibi geleneksel ekonomik etkinliklerin yanında elektronik sanayi de büyük önem taşır.Ayrıca sigara ve konfeksiyon üretimi de gelişmişti. Batı Berlin'de lüks tüketim malları ve yüksek ücretlerle modern bir hayat yaşanırken, Doğu Berlin'de temel ihtiyaç maddeleri üretimine ağırlık verilmişti. Doğuda düşük ücretler, fakat buna mukabil ulaşım, mesken gibi ihtiyaçların daha kolay sağlandığı bir hayat tarzı vardı.

Berlin, Alman eğitiminde geleneksel bir yere sahiptir. Savaştan sonra Berlin Üniversitesi doğuda kalınca, adı Humboldt Üniversitesi olarak değiştirilmişti. Batıda da 1948'de Berlin Üniversitesinden gelen antikomünist öğretim üyeleri tarafından Berlin Hür Üniversitesi kurulmuştu.

1990'da iki Almanya'nın birleşmesiyle Berlin Duvarı yıkıldı. Kilise merasimiyle birleştirilen Berlin, Birleşik Almanya'nın başşehri oldu.

Taslak bilgi. Detaylı bilgiler daha sonra eklenecektir.
Berlin Berlin
2007-09-22T00:56:39+03:00
gorosmark
0 Yorum Yap
Berlin Berlin
2008-09-21T00:00:00+03:00 · Berlin
Berlin haritadaki konumu.
Berlin haritası
Berlin
Bu haritaya tıklayrak dinamik hale getirebilirsiniz. Detaylı Berlin haritası için tıklayınız
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar