Amsterdam

Kısaca: Amsterdam Hollanda'nın başkentidir ama hükümeti barındırmaz, yani idari başkent değildir. Şehri bölen kanallar sebebi ile şehire "Kuzeyin Venedik'i" tanımlaması oldukça uygundur. Dünyada görülebilecek en ilginç kentlerden biridir. ...devamı ☟

Amsterdam
Amsterdam

Amsterdam Haritası

Amsterdam'ın konumu
Amsterdam'ın konumu
Amsterdam Hollanda'nın başşehri. Resmi başşehir olmakla beraber hükümet merkezi değildir. Amsterdam Amstel ve İj nehirlerinin kavşağında kurulu bir liman şehridir. Şehrin alanı 167 km2, metropoliten alan 458 km2dir. Kuzey Denizine bir kanalla bağlanmış olup 90'a yakın adadan meydana gelmiştir. Kentte 2005 sayımına göre 742,209 kişi yaşasa da, bu sayı çevresiyle birlikte 1,5 milyonu bulur.

12. Yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün Hollanda'nın, kişi sayısı bakımından en büyük, külturel ve parasal yönden de en önemli kentidir.

Amsterdam, çoğunlukla 17. yüzyıldan kalma yapılarıyla, Avrupa'daki en tarihsel kent dokularından birini barındırır. Kentin eski bölümü iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşur. Bu kanalların iki yakasındaki tarihsel evlerin bir bölümü bugün ev olarak, gerisi de kamu ya da özel işyerleri olarak kullanılır.

Amsterdam'ın ortaçağdan kalan kesimi dar sokakları ile önemli bir trafik sıkışıklığı meydana getirmekte ve metropoliten alan büyüdükçe dış kesimden şehir merkezine yönelen akım git gide artmaktadır. Bu yüzden birçok işletme, şehir dışına taşınmıştır.

Eski mahallelerin yenilenmesi, burada oturan fakir kimselerin banliyölere doğru göç etmesine sebep olmuştur. Şehirdeki işgücü açığının büyümesi binlerce yabancı işçinin Amsterdam'a yerleşmesine yol açmıştır. Batı Avrupa'nın diğer eski şehirlerinde olduğu gibi 20. asrın ortalarından sonra doğum oranı azalırken, ölüm oranı artmıştır. Göç nedeniyle de nüfus yıldan yıla azalmaktadır. Şehrin nüfusunu talebeler, yaşlılar ve dışardan gelen işçiler meydana getirmektedir. 1940'larda nüfusu 800 binlerin üzerindeyken 1980'de 700 bin civarına, 1988'de 692 bine düşmüştür.

Şehrin nüfus gidişatı böyle olmakla beraber sanayi etkinlikleri hala çok çeşitlidir. Amsterdam elmas yontuculuğu bakımından dünyanın en ünlü şehridir. Basın ve yayın sektörü de çok gelişmiştir. Kimya ve petrokimya sanayileri, tekstil, madeni eşya ve makine sanayileri ile taşıt araçları sektöründeki üretimin büyük bir kısmı Amsterdam'da yapılır. Ayrıca gıda sanayisi de çok gelişmiştir.

Amsterdam büyük bir sanayi merkezi olmanın ötesinde, finansman merkezi olarak daha büyük bir önemi haizdir. 17. yüzyılda kurulan Amsterdam Kambiyo Bankası çok geçmeden Avrupa'nın en büyük takas merkezi haline geldi. 1602'de kurulan Hollanda Doğu Hindistan Kumpanyası, çağımızdaki hisse senedi işlemlerinin temelini atmıştır. Bugün bile Avrupa'da en fazla yabancı hisse senedi ve tahvilin kayıtlı olduğu borsa, Amsterdam borsasıdır. Bu sebeple New York, Londra ve Zürich gibi en büyük mali şehirler arasındadır.

Amsterdam'a yılda yaklaşık 1,5 milyon turist gelir. Turistler için otellerin yanında birçok pansiyon ve gençlik hoteli hizmet verir. Müzeleri, Artis Hayvanat Bahçesi, Su sporu tesisleri turistlerin ilgisini çeken başlıca yerlerdir. Amsterdam ayrıca kongre ve sergi turizminde de dünya çapında bir merkezdir.

Hollanda'nın başkenti

Yel değirmenleri Amsterdam kentinin simgelerinden biridir
Yel değirmenleri Amsterdam kentinin simgelerinden biridir
12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün Hollanda'nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kentidir. Kentte 2005 sayımına göre 742.209 kişi yaşasa da, bu sayı çevresiyle birlikte 1,5 milyonu bulur.

Özellikle Amsterdam'da bulunan Dam Meydanı çok ünlüdür ve dünyanın bir çok yerinden ziyaretçi akınına uğrayan bir yerdir.

Amsterdam, çoğunlukla 17. yüzyıldan kalma yapılarıyla, Avrupa'daki en tarihsel kent dokularından birini barındırır. Kentin eski bölümü iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşur. Bu kanalların iki yakasındaki tarihsel evlerin bir bölümü bugün ev olarak, gerisi de kamu ya da özel işyeri olarak kullanılır. Kanallar zamanında ülkeyi korumak için yapılmıştır. Kanalların üzerinde de yüzen evler (karavan ve bot şeklinde) bulunur. Tanınmış Concertgebouworkest senfoni orkestrasını Amsterdam'da görebilrsiniz.

Turizm

Amsterdam, en çok ziyaret edilen 5. merkezdir. Yıllık 4.2 milyon turist ülke dışından Amsterdam'a gelir. 17 5-yıldızlı otel, 350 otel, toplamda 45 bin yatak kapasitesi bulunmaktadır. Şehirde birçok müze bulunmaktadır. Bunların en önemlileri Rjiks Museum diğeri ise Van Gogh Museum'dur. Bunların dışında; Amsterdams Historisch Museum Rembrandthuis Anne Frank Huis Troppenmuseum Verzetmuseum Stadelijik Museum gibi daha birçok müze bulunmaktadır. Genelevlerin olduğu "Kırmızı Işıklar" bölgesi ("Red Light District") ile daha çok tütünle karıştırılarak yada karıştırılmadan içilen esrarın, spice cake (esrarlı kurabiye) ve mantarların satıldığı "kahvehane"ler ("Coffee shop") kente gelenlerin ilgisini çeken yerler arasındadır.

Ulaşım

Amsterdam bisiklet-dostu bir şehirdir. Şehirde bisiklet yolları ve bisiklet park alanlarıyla "bisiklet kültürü"nün geliştiği bir merkezdir.Şehirde 1 milyon bisiklet bulunduğu tahmin edilmektedir.Ancak bisiklet hırsızlığı oldukça yaygındır. Bu yüzden bisiklet sahiplerinin büyük kilitlerle bisikletlerini hırsızlara karşı koruma eğilimi vardır.Şehir içinde araç kullanmak tercih edilmez. Çünkü park ücretleri oldukça yüksektir, ayrıca birçok cadde ve sokak araç trafiğine kapatılmıştır. Toplu taşıma otobüs ve tramvaylar ile sağlanır.Şehirde dört metro hattı bulunmaktadır, beşinci hat ise yapım halindedir.Şehir kanallarında deniz taksi ve deniz otobüsleriyle toplu taşıma yapılır. Turistler küçük teknelerle kanallarda şehir turu attırılır.Amsterdam, 1932'den bu yana Hollanda'da otoyolların ana merkezidir. Amsterdam Schipol Havalimanı, Amsterdam Ana Tren İstasyonu'ndan trenle 20 dakika kadar uzaklıktadır. Hollanda'nın bu en büyük havalimanı, Avrupa'da dördüncü, dünyada onuncu sıradadır. Yılda 44 milyon kişiyle dünyanın en kalabalık üçüncü havalimanıdır.

Turistler için görülmesi gereken yerler

*Van Gogh Müzesi ( 200'den fazla resim, 500 çizim ve taslak, ayrıca Japon eseri yer almaktadır.) www.vangoghmuseum.nl

*Anne Frank evi (Her yıl 1 milyon kişi ziyaret etmektedir.) www.annefrank.org

*Rijks Müzesi Amsterdam'ın Louve'ru olarak tanımlanır. En büyük ve en önemli müzelerindendir. Birçok Rembrandt eseri görebilirsiniz. 1400- 1900'ler arası 5000 resim içermektedir. www.rijksmuseum.nl

  • Rembrandthuis (Rembrandt evi )ressam 17.yy izleri taşıyan bu evde yaklaşık 20 yıl yaşamıştır.
www.rembrandthuis.nl

*Jordaan (Amsterdamın bambaşka yüzüdür. Çiçekli balkonları ile kanal boyunca sıralanan binalar ve kanal kenarlarında keyifli kafelerde tüm gece boyunca oturulabilir. Bu bölge adeta kanal boyu evleri müzesi gibidir. )

*Red Light District ( www.pic-amsterdam.com )

*Stedelijk Museum CS 1895 de açılmış müze contemporary sanat müzesidir. www.stedelijk.nl

*Madam Tussauds Müzesi

Müze görmek isteyenler için ufak bir öneri genellikle müze önlerinde (Van Gogh & Rijks Müzesinde özellikle )uzun kuyruklar olmaktadır bu sebeple şehrin belirli bölgelerinde bulunda Turist ofislerinden önceden temin edebileceğiniz biletler hayat kurtarmaktadır.

Nüfus yapısı

1300 yılında Amsterdam nüfusu bin kişiydi. 1400 yılında 3 bindi. 1675'ten sonra nüfus hızla artarak 206 bine ulaştı. 1850'lere kadar nüfusta çok büyük bir artış yaşanmadı. Şehrin 1850'deki nüfusu 224 bindi. Şehrin günümüzdeki nüfusu 742 bindir. Şehre 20. yüzyılda ilk toplu göç Endonezyadan geldi. Ardından Türkiye, İspanya, İtalya'dan işçiler 1960'larda göç etti. Surinam'ın 1975'te bağımsızlığ

Kaynak

Rehber Ansiklopedisi Vikipedi

Amsterdam

Fransızca Amsterdam kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Amsterdam, official capital city of Holland

Amsterdam

Almanca Amsterdam kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. official capital city of Holland

Amsterdam

İtalyanca Amsterdam kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Amsterdam, official capital city of Holland

Amsterdam

Flemenkçe Amsterdam kelimesinin İngilizce karşılığı.
npr. amsterdam

Amsterdam

İngilizce Amsterdam kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
npr. amsterdam, mokum, groot-mokum, a'dam

Amsterdam

Flemenkçe Amsterdam kelimesinin Fransızca karşılığı.
(aardrijkskunde) Amsterdam (m)

Amsterdam

Fransızca Amsterdam kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(géographie) Amsterdam (n)

Amsterdam

Fransızca Amsterdam kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(géographie) Amsterdam (f)

Amsterdam

Fransızca Amsterdam kelimesinin Portekizce karşılığı.
(géographie) Amsterdã (f)

Amsterdam

Fransızca Amsterdam kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(géographie) Amsterdam (m)

Amsterdam

Almanca Amsterdam kelimesinin Türkçe karşılığı.
amsterdam (hollanda`nın başkenti)

Amsterdam

İtalyanca Amsterdam kelimesinin Fransızca karşılığı.
(geografia) Amsterdam (m)

Amsterdam

İspanyolca Amsterdam kelimesinin Fransızca karşılığı.
(geografía) Amsterdam (m)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Amsterdam Resimleri

Amsterdam Haritaları

konum amsterdam.png
konum amsterdam.png