Amsterdam

Amsterdam Hollanda'nın başkentidir ama hükümeti barındırmaz, yani idari başkent değildir. Şehri bölen kanallar sebebi ile şehire "Kuzeyin Venedik'i" tanımlaması oldukça uygundur. Dünyada görülebilecek en ilginç kentlerden biridir.

AMSTERDAM (almanca) türkçe anlamı
1. amsterdam (hollanda`nın başkenti)
Amsterdam (almanca) ingilizcesi
n. official capital city of Holland,
Amsterdam (fransızca) ingilizcesi
1. n. Amsterdam
2. official capital city of Holland,
Amsterdam (fransızca) italyancası
1. (géographie) Amsterdam (f)
Amsterdam (fransızca) ispanyolcası
1. (géographie) Amsterdam (m)
Amsterdam (fransızca) portekizcesi
1. (géographie) Amsterdã (f)
Amsterdam (fransızca) flemenkcesi
1. (géographie) Amsterdam (n)

Amsterdam hakkında detaylı bilgi

Amsterdam'ın konumu
Amsterdam'ın konumu
Amsterdam Hollanda'nın başşehri. Resmi başşehir olmakla beraber hükümet merkezi değildir. Amsterdam Amstel ve İj nehirlerinin kavşağında kurulu bir liman şehridir. Şehrin alanı 167 km2, metropoliten alan 458 km2dir. Kuzey Denizine bir kanalla bağlanmış olup 90'a yakın adadan meydana gelmiştir. Kentte 2005 sayımına göre 742, 209 kişi yaşasa da, bu sayı çevresiyle birlikte 1, 5 milyonu bulur.

12. Yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün Hollanda'nın, kişi sayısı bakımından en büyük, külturel ve parasal yönden de en önemli kentidir.

Amsterdam, çoğunlukla 17. yüzyıldan kalma yapılarıyla, Avrupa'daki en tarihsel kent dokularından birini barındırır. Kentin eski bölümü iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşur. Bu kanalların iki yakasındaki tarihsel evlerin bir bölümü bugün ev olarak, gerisi de kamu ya da özel işyerleri olarak kullanılır.

Amsterdam'ın ortaçağdan kalan kesimi dar sokakları ile önemli bir trafik sıkışıklığı meydana getirmekte ve metropoliten alan büyüdükçe dış kesimden şehir merkezine yönelen akım git gide artmaktadır. Bu yüzden birçok işletme, şehir dışına taşınmıştır.

Eski mahallelerin yenilenmesi, burada oturan fakir kimselerin banliyölere doğru göç etmesine sebep olmuştur. Şehirdeki işgücü açığının büyümesi binlerce yabancı işçinin Amsterdam'a yerleşmesine yol açmıştır. Batı Avrupa'nın diğer eski şehirlerinde olduğu gibi 20. asrın ortalarından sonra doğum oranı azalırken, ölüm oranı artmıştır. Göç nedeniyle de nüfus yıldan yıla azalmaktadır. Şehrin nüfusunu talebeler, yaşlılar ve dışardan gelen işçiler meydana getirmektedir. 1940'larda nüfusu 800 binlerin üzerindeyken 1980'de 700 bin civarına, 1988'de 692 bine düşmüştür.

Şehrin nüfus gidişatı böyle olmakla beraber sanayi etkinlikleri hala çok çeşitlidir. Amsterdam elmas yontuculuğu bakımından dünyanın en ünlü şehridir. Basın ve yayın sektörü de çok gelişmiştir. Kimya ve petrokimya sanayileri, tekstil, madeni eşya ve makine sanayileri ile taşıt araçları sektöründeki üretimin büyük bir kısmı Amsterdam'da yapılır. Ayrıca gıda sanayisi de çok gelişmiştir.

Amsterdam büyük bir sanayi merkezi olmanın ötesinde, finansman merkezi olarak daha büyük bir önemi haizdir. 17. yüzyılda kurulan Amsterdam Kambiyo Bankası çok geçmeden Avrupa'nın en büyük takas merkezi haline geldi. 1602'de kurulan Hollanda Doğu Hindistan Kumpanyası, çağımızdaki hisse senedi işlemlerinin temelini atmıştır. Bugün bile Avrupa'da en fazla yabancı hisse senedi ve tahvilin kayıtlı olduğu borsa, Amsterdam borsasıdır. Bu sebeple New York, Londra ve Zürich gibi en büyük mali şehirler arasındadır.

Amsterdam'a yılda yaklaşık 1, 5 milyon turist gelir. Turistler için otellerin yanında birçok pansiyon ve gençlik hoteli hizmet verir. Müzeleri, Artis Hayvanat Bahçesi, Su sporu tesisleri turistlerin ilgisini çeken başlıca yerlerdir. Amsterdam ayrıca kongre ve sergi turizminde de dünya çapında bir merkezdir.

Hollanda'nın başkenti

Yel değirmenleri Amsterdam kentinin simgelerinden biridir
Yel değirmenleri Amsterdam kentinin simgelerinden biridir
12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün Hollanda'nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kentidir. Kentte 2005 sayımına göre 742.209 kişi yaşasa da, bu sayı çevresiyle birlikte 1, 5 milyonu bulur.

Özellikle Amsterdam'da bulunan Dam Meydanı çok ünlüdür ve dünyanın bir çok yerinden ziyaretçi akınına uğrayan bir yerdir.

Amsterdam, çoğunlukla 17. yüzyıldan kalma yapılarıyla, Avrupa'daki en tarihsel kent dokularından birini barındırır. Kentin eski bölümü iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşur. Bu kanalların iki yakasındaki tarihsel evlerin bir bölümü bugün ev olarak, gerisi de kamu ya da özel işyeri olarak kullanılır. Kanallar zamanında ülkeyi korumak için yapılmıştır. Kanalların üzerinde de yüzen evler (karavan ve bot şeklinde) bulunur. Tanınmış Concertgebouworkest senfoni orkestrasını Amsterdam'da görebilrsiniz.

Turizm

Amsterdam, en çok ziyaret edilen 5. merkezdir. Yıllık 4.2 milyon turist ülke dışından Amsterdam'a gelir. 17 5-yıldızlı otel, 350 otel, toplamda 45 bin yatak kapasitesi bulunmaktadır. Şehirde birçok müze bulunmaktadır. Bunların en önemlileri Rjiks Museum diğeri ise Van Gogh Museum'dur. Bunların dışında; Amsterdams Historisch Museum Rembrandthuis Anne Frank Huis Troppenmuseum Verzetmuseum Stadelijik Museum gibi daha birçok müze bulunmaktadır. Genelevlerin olduğu "Kırmızı Işıklar" bölgesi ("Red Light District") ile daha çok tütünle karıştırılarak yada karıştırılmadan içilen esrarın, spice cake (esrarlı kurabiye) ve mantarların satıldığı "kahvehane"ler ("Coffee shop") kente gelenlerin ilgisini çeken yerler arasındadır.

Ulaşım

Amsterdam bisiklet-dostu bir şehirdir. Şehirde bisiklet yolları ve bisiklet park alanlarıyla "bisiklet kültürü"nün geliştiği bir merkezdir.Şehirde 1 milyon bisiklet bulunduğu tahmin edilmektedir.Ancak bisiklet hırsızlığı oldukça yaygındır. Bu yüzden bisiklet sahiplerinin büyük kilitlerle bisikletlerini hırsızlara karşı koruma eğilimi vardır.Şehir içinde araç kullanmak tercih edilmez. Çünkü park ücretleri oldukça yüksektir, ayrıca birçok cadde ve sokak araç trafiğine kapatılmıştır. Toplu taşıma otobüs ve tramvaylar ile sağlanır.Şehirde dört metro hattı bulunmaktadır, beşinci hat ise yapım halindedir.Şehir kanallarında deniz taksi ve deniz otobüsleriyle toplu taşıma yapılır. Turistler küçük teknelerle kanallarda şehir turu attırılır.Amsterdam, 1932'den bu yana Hollanda'da otoyolların ana merkezidir. Amsterdam Schipol Havalimanı, Amsterdam Ana Tren İstasyonu'ndan trenle 20 dakika kadar uzaklıktadır. Hollanda'nın bu en büyük havalimanı, Avrupa'da dördüncü, dünyada onuncu sıradadır. Yılda 44 milyon kişiyle dünyanın en kalabalık üçüncü havalimanıdır.

Turistler için görülmesi gereken yerler

*Van Gogh Müzesi ( 200'den fazla resim, 500 çizim ve taslak, ayrıca Japon eseri yer almaktadır.) www.vangoghmuseum.nl

*Anne Frank evi (Her yıl 1 milyon kişi ziyaret etmektedir.) www.annefrank.org

*Rijks Müzesi Amsterdam'ın Louve'ru olarak tanımlanır. En büyük ve en önemli müzelerindendir. Birçok Rembrandt eseri görebilirsiniz. 1400- 1900'ler arası 5000 resim içermektedir. www.rijksmuseum.nl

  • Rembrandthuis (Rembrandt evi )ressam 17.yy izleri taşıyan bu evde yaklaşık 20 yıl yaşamıştır.
www.rembrandthuis.nl

*Jordaan (Amsterdamın bambaşka yüzüdür. Çiçekli balkonları ile kanal boyunca sıralanan binalar ve kanal kenarlarında keyifli kafelerde tüm gece boyunca oturulabilir. Bu bölge adeta kanal boyu evleri müzesi gibidir. )

*Red Light District ( www.pic-amsterdam.com )

*Stedelijk Museum CS 1895 de açılmış müze contemporary sanat müzesidir. www.stedelijk.nl

*Madam Tussauds Müzesi

Müze görmek isteyenler için ufak bir öneri genellikle müze önlerinde
(Van Gogh & Rijks Müzesinde özellikle )uzun kuyruklar olmaktadır bu sebeple şehrin belirli bölgelerinde bulunda Turist ofislerinden önceden temin edebileceğiniz biletler hayat kurtarmaktadır.


Nüfus yapısı

1300 yılında Amsterdam nüfusu bin kişiydi. 1400 yılında 3 bindi. 1675'ten sonra nüfus hızla artarak 206 bine ulaştı. 1850'lere kadar nüfusta çok büyük bir artış yaşanmadı. Şehrin 1850'deki nüfusu 224 bindi. Şehrin günümüzdeki nüfusu 742 bindir. Şehre 20. yüzyılda ilk toplu göç Endonezyadan geldi. Ardından Türkiye, İspanya, İtalya'dan işçiler 1960'larda göç etti. Surinam'ın 1975'te bağımsızlığ

Kaynak

Rehber Ansiklopedisi Vikipedi

Amsterdam nerede?

Amsterdam haritadaki konumu

Şarkı Sözleri

Coldplay tarafından A Rush Of Blood To The Head albümünde söylenen Amsterdam adlı şarkının sözleri.


come on, oh my star is fading
and i swerve out of control
if i, if i'd only waited
i'd not be stuck here in this hole
come here, oh my star is fading
and i swerve out of control
and i swear, i waited and waited
i've got to get out of this hole

but time is on your side, its on your side, now
not pushing you down, and all around
it's no cause for concern

come on, oh my star is fading
and i see no chance of release
and i know i'm dead on the surface
but i am screaming underneath

and time is on your side, its on your side, now
not pushing you down, and all around
no it's no cause for concern

stuck on the end of this ball and chain
and i'm on my way back down again
stood on the edge, tied to the noose
sick to the stomach

you can say what you mean
but it won't change a thing
i'm sick of the secrets
stood on the edge, tied to the noose
and you came along and you cut me loose
you came along and you cut me loose
you came along and you cut me loose

David Bowie tarafından söylenen Amsterdam adlı şarkının sözleri.


in the port of amsterdam
there’s a sailor who sings
of the dreams that he brings
from the wide open sea
in the port of amsterdam
there’s a sailor who sleeps
while the river bank weeps
to the old willow tree

in the port of amsterdam
there’s a sailor who dies
full of beerfull of cries
in a drunken town fight
in the port of amsterdam
there’s a sailor who’s born
on a hot muggy morn
by the dawn’s early light

in the port of amsterdam
where the sailors all meet
there’s a sailor who eats
only fish heads and tails
and he’ll show you his teeth
that have rotted too soon
that can haul up the sails
that can swallow the moon

and he yells to the cook
with his arms open wide
heybring me more fish
throw it down by my side
and he wants so to belch
but he’s too full to try
so he stands up and laughs
and he zips up his fly

in the port of amsterdam
you can see sailors dance
paunches bursting their pants
grinding women to porch
they’ve forgotten the tune
that their whiskey voice croaked
splitting the night
with the roar of their jokes
and they turn and they dance
and they laugh and they lust
till the rancid sound of the accordion bursts
and then out of the night
with their pride in their pants
and the sluts that they tow
underneath the street lamps

in the port of amsterdam
there’s a sailor who drinks
and he drinks and he drinks
and he drinks once again
he’ll drink to the health
of the whores of amsterdam
who’ve given their bodies
to a thousand other men
yeahthey’ve bargained their virtue
their goodness all gone
for a few dirty coins
well he just can’t go on
throws his nose to the sky
and he aims it up above
and he pisses like i cry
on the unfaithful love

in the port of amsterdam
in the port of amsterdam

Kadison Joshua tarafından söylenen Amsterdam adlı şarkının sözleri.

well, here i am in amsterdam as winter waves good-bye...
almost seven in the morning and i'm walking all alone and the moon's still in
the sky.
and i have to laugh just thinking how i've never found a home.
pillows yes, to lay my head, but i've mostly been alone.
oh, amsterdam, can you tell me what kind of man i am?
a walker in the rain, a dancer in the sand, or just an insane music man?
oh, amsterdam, i'm barely hanging on by a single strand.
all i really know is i don't understand.
i'm just waking up alone in amsterdam.
a boy i see in a window there i can't help looking in.
as someone's arms pull him back to bed, i'm thinking what a fool i've been.
and the moon is trapped in an old canal like a madman in a cell.
and i'm thinking how i'd like to know just one place very well.
oh, amsterdam, can you tell me what kind of man i am?
a walker in the rain, a dancer in the sand, or just an insane music man?
oh, amsterdam, i'm barely hanging on by a single strand.
all i really know is i don't understand.
i'm just waking up alone in amsterdam.

Yoko Ono tarafından söylenen Amsterdam adlı şarkının sözleri.


by john lennon and yoko ono

okayyoko
peace -
peace -
let’s hope for peace
let’s hope for peace
peace -
let’s hope for peace
peace -
let’s hope for peace.
(peacepeacepeacepeace...)
peace -
let’s hope for peace(peacepeacepeacepeace!)
peace -
let’s hope for peace
peace -
let’s hope for peace.
ohjohnlet’s hope for peace
for our children
for our country
for our world
for our future
ohjohnlet’s hope for peace
let’s hope for peace.
peace -
peacepeace
let’s hope for peace.
ohjohn -
peace.
good morning meine damen und herrenthis is the peace call.

john: what we’re really doing is sending out a message to the worldmainly to the
youthespecially the youth or anybody really that’s interested in protesting for
peaceor protesting against any form of violence and we say everybody’s getting a
bit heavy or bit intellectual about it. everybody’s talking about peacebut nobody’s
doing anything about itexcept for a few peopleand the things arethe grosvenor
square marches in london. the end product of it was just newspaper stories about
riots and fightings. and we did the bed event in amsterdam and the bag piece in vienna
just to give people an ideathat there’s many ways of protest and this is one of them.
and anybody could grow their hair for peace or give up a week of their holiday for
peace or sit in a bag for peaceprotest against peace anywaybut peacefully cause we
think that peace is only got by peaceful methods and that to fight the establishment
with their own weapons is no goodbecause they always win and they’d been winning
for thousands of years. they know how to play the game violence and it’s easier for
them when they can recognise you and shoot you. they don’t know how to handle
humourpeaceful humour and that’s our message really.

questioner: what do you think was the biggest success in historyabout 300 years?

john: haven’t a clue.

yoko: wellmaybe it’s still yet to happenyou see. that’s why we’re trying to do it. in
other wordsby veryvery peaceful methods to bring peaceyou know instead of
peace through violencethat’s what we’re trying to do and if we succeed in that
that’s the biggest happening yet in the last 300 yearsbecause it’s never been done and
nobody has really tried ityou see. and that’s what we’re trying to do.

questioner: what would you do in case of a war?

john: how do you mean?

questioner: what would you do immediately if you would wake up in the morningread the newspapers and they would tell you england is in war with france?

john: i’d die of fright.

yoko: i don’t think that should happen. you talk as if something’s going to happen
aside of us. we are all in this you see. we are all in the same society and in the same
world and everything that happens to us is our responsibilityyou know. like any
violence going in the world is just a symbol of all the violent atmosphere that is in
the worldyou see and when the nazism persecuted the jewish people that wasn’t only
hitlerwho did it or germanywho did itbut just a symbol of everybody in the world
who had the feeling for the persecution of jewsyou see. so we share everythingso
that’s not gonna happenif there’s war suddenlythat’s our faultyou know.

questioner: so what do you think about the behaviour of austrian and germans during
the second world war? don’t you think that they’re a little bit more responsible
than the others?

john: nonot particularly.

yoko: nonot particularly. no. the whole worldif the whole world was really
aware of it and if the journalists and the communication media of those days were
really aware of their responsibility as well and reported everything correctyou
knowwellwhich is almost impossiblei’m surebut as much as possible and if the
whole world was aware of their responsibilityit could have been stoppedi’m sure.

john: wellwe know that britain and a few other counties waited quite a long time
before they made any decision about what to do. i’m not quite sure of the factsyou
knowbut after czechoslovakia and things like thatthey could’ve stopped it earlier
but they waited until it’s on the doorstepyou knowuntil it involves their money
their territory.

questioner: there’s a special type of petition that is vetoed by special contents ..

john: no. i don’t think so because...

questioner: hitler could have been voted by the frenchfor instance.

john: every nation will have a prototype. i think i was out talking to one of the
austrian tv guys. i said can you name me one european country which hasn’t sort of
raped the world and he said austria actually was the only one that didn’t attack
anybody else. they were always on the defensive sidei don’t know whether that’s
true.

qustioner: but they were silent at the wrong moment...

john: okaythat’s badi agree that silence is bad. but i mean there isn’t one european
country that hasn’t had it’s hitler in one way or the otherincluding britainin what
they did to india and south africayou know.

yoko: so let’s so back to the futureyou know. so that’s why we’re here. we want to
talk mainly to the young people all over the worldbecause those are the people
who are going to be the next generation. they’re going to be the next worldyou
knowand we just want to say we are with them. we’re not preaching or anything like
that. we want to be with them and we’re with them and in our waywe’re just
announcing that we’re open to all invitations or suggestions or anything to work
for the world peaceyou seeand we’re doing it nowin our own waywhich we think is
the best for us and also the young people have to realise that this is just as bad as
before the second world war or right in the middle of ityou knowthat everything
all the violence that is happening in the world now are our responsibility and if we
don’t really realise it and immediately start somethingactionyou knowit’s going
to be badyou know. and it will be exactly like you said. one morningwe find in the
newspaperfind that the whole world is going to disappearyou know.

questioner: i agree with youbut don’t you seei meanit’s a fact that by through your
behaviouri think it’s okaybut for a lot of peoplethrough your behaviourto get
suspicious. they don’t think that this can be correctpeople sitting under a
tablecloth protesting against wars. they don’t think...

yoko: okaybefore they criticise usyou knowand if they want to criticise usokay
go aheadand they should do it in their own waybut do somethingyou know.

questioner: so everybody should throw out his part of hitler out of his soulthen?

john: yesyeswe all have it in us. in a waywe’re saying we want peace and we’re
staying in bed for peacebut i’m as violent as the next manand i’m sure yoko is just as
violent just as well. we’re violent peopleyou know. i prefer myself when i’m non-
violent. i prefer me friends when they’re non-violent. it just makes for easier living
and if we have to have violencelet’s channel ityou know.
i don’t know howyou knowthere’s other people can work out how to channel itor
give them somewhere to play and kill each other or something. but i don’t want to be
involved in their violence. i prefer to live in peaceyou know.

yoko: all you need is courageyou know. you can just go out in the street now and
take off all your clothes and just say peace you know and you’ll be in the news you
see. just courage and if everybody gets courage and of course they would
because they would think all right maybe this is a little bit embarrassing thing to do
but look at john and yoko they’re doing worseso i can do ityou know.
that’s all we’re trying to doyou see.

questioner: so you’re putting couragealsointo the world?

john: we hope so.

yoko: i hope so.

john: okay.

stay in bed!

john: look there’s a fly flitting around. just makes you laugh.

yoko: what time is it?

john: what’s the time?

yoko: what?

john: 9:30.good morning. i was saying about bagismyou seeyou get in this bag and you
jump out the window. next thing you knowyou got a policeman on your head. you want tea?

yoko: you know what i wantjohn?

john: what; whatwhatwhat. ohgive us a chance! you want one before i do. yesour
name got round a lot. could i have room serviceplease. do you want toast?

yoko: just tea. which do you wantcoffee or tea?

john: tea.

yoko: tea.

john: two tea’s please. yeah902 and some toast. yeahbrown toast.
good morning. yeahyeah. i know and some toast. brown toast. yeah. thank you. byebye.
alright then....

john: hellodog. it’s beautiful nonono. it’ll just take a lot of looking after. well
think about youamsterdam. it’s a lovely doghuh.

yoko: yesit’s lovely.

john: thank you very much.

visitor: here you are.

john: thank you. you gonna take him off me now’!

visitor: yeahif you don’t mind. thank you very much.

john: i thought you were giving

visitor: byebye. byebye. nono.

john: i sort of was under that impression. she gave us the dog and then went away. very nice.

yoko: it’s rather sort of really swinging though. don’t you think so?

john: the thought of the long haired beatle in the 19th century sanctuary. please
stop this nonsense. go home. we don’t like people like you. go to a doctor to be
normalyou get this? go to a doctor to be normal. we’re seeing a psychiatrist today
so maybe he’ll fix us up then. bloody marvellous. we don’t get through on some level
as you notice. was under marijuana. beautifulbeautiful. keep smoking. nothing illegal
beautifulbeautiful. heythose kids are as hard as the real press.

yoko: yesamazing.

john: amazing. they’re just as tough as the real press. very sexy. it’s a boyit’s a boy.
questioner: why are you staying in bed for 7 days?

john: ahbecause...

questioner: wellfirst of alllet me say congratulations on your marriage and that
in dutch is gefiliciteerd met je getrouw.

john: ohdank u welohchocolat!

questioner: how about explaining this mission you are on at this moment!

john: wellyou start...

yoko: wellbecause we thought of this idea about staying in bed for 7 days for
protest against violence in the world.

questioner: did you think of it’s geographical situation as being the centre of europe?

john: noi didn’t realiseis it? ohfantastic! it was magic thenyou seecause the way...

questioner: wellthey call it the centre of europe. it’s an advertising campaign for an
airline.

john: okaywell give us a free ticket and we’ll be all right.

various people: stand up! bend over towards us.
stand up on your kneesmaybe. turn upturn up on your knees.
as soon as we can ......(unhearable) ....but we need you here

john: soanyway a policeman came in and an elephant jumped on me headso i said
what’s going on and he said cabbages and the next moment i was on filmyeah.
lovepeace and bed!not forgetting jam of course.
okayguess now it’s over?

qustioner: are you cold?

john: nonono!

questioner: yeahmusicyou knowif you go back to the days of aof alet’s seewhere do we start nowwe start with do you love me?

john: notnot particularly.
how about that?

john singing: good bye amsterdamgoodbye.
stay in bed
for bed-in
for peace of the world
stay in bed
grow your hair.
grow your hair.
okaygood night.
now it’s time to say good night
good nightsleep tight.
now the sun puts out his light.

yoko: what a beautiful day it was thoughvery tiringthough. it’s so turning like
crazyyou know.

john: you can say that sort of hot?

yoko: grow your hair.

john: bed peace.

yoko: hair peace.

john: hair peacebed peace.
ohyeah.

Van Halen tarafından söylenen Amsterdam adlı şarkının sözleri.


looking good through the window
shinin’ red and blue light
a little thick in the bottom
but still lookin’ allrightyeah

got a pocket full of money
got me a long night ahead
a quick stop by the bulldog
score me some panama redyeah

whambamoh amsterdamyeahyeahyeah
stone you like nothin’ else canyeahyeahyeah
hot damnroll an amsterdamyeahyeahyeah
if she can’tthen nothin’ else can

caught a plane outta moskow
spent one cold night in berlin
it’s a long hard way
but i’m comin’ back againyeah

whambamoh amsterdamyeahyeahyeah
stone you like nothin’ else canyeahyeahyeah
yeahcome on nowroll an amsterdamyeahyeahyeah
if she can’tthen no one else canyeahyeahyeah

whambamoh amsterdamyeahyeahyeah
stone you like nothin’ else canyeahyeahyeah
hot damnroll an amsterdamyeahyeahyeah
if she can’tthen no one else canyeahyeahyeah

whambamoh amsterdamyeahyeahyeah
you don’t have to worry about the manyeahyeahyeah
hot damnburn an amsterdam yeayeahyeahyeah
stone me like nothin’ else canyeahyeahyeah

Coldplay tarafından A Rush Of Blood To The Head albümünde söylenen Amsterdam adlı şarkının sözleri.


come here, oh, my star is fading
i swerved out of control
and if i, if i'd only waited
i'd not be stuck here in this hole

come here, oh, my star is fading
and i swerve out of control
and i know if i only waited
when will i get out of this hole

and time is on your side, it's on your side now
i'm pushing you down and all around
oh, it's no cause for concern

so come here, oh, my star is fading
i swerved just out of reach
and i know i'm dead on the surface
but i'm screaming underneath

and time is on your side, it's on your side now
i'm pushing you down and all around
oh, it's no cause for concern

stuck on the end of this ball and chain
i'm on my way back down again
stood on the edge, tied to the noose
sick to the stomach

say what you mean
but it won't change a thing
i'm sick of our secrets

stood on the edge, tied to the noose
oh, you came along and you cut me loose
oh, you came along and you cut me loose
oh, you came along and you cut me looseColdplay tarafından A Rush Of Blood To The Head albümünde söylenen Amsterdam adlı şarkının sözleri.


come here, oh, my star is fading
i swerved out of control
and if i, if i'd only waited
i'd not be stuck here in this hole

come here, oh, my star is fading
and i swerve out of control
and i know if i only waited
when will i get out of this hole

and time is on your side, it's on your side now
i'm pushing you down and all around
oh, it's no cause for concern

so come here, oh, my star is fading
i swerved just out of reach
and i know i'm dead on the surface
but i'm screaming underneath

and time is on your side, it's on your side now
i'm pushing you down and all around
oh, it's no cause for concern

stuck on the end of this ball and chain
i'm on my way back down again
stood on the edge, tied to the noose
sick to the stomach

say what you mean
but it won't change a thing
i'm sick of our secrets

stood on the edge, tied to the noose
oh, you came along and you cut me loose
oh, you came along and you cut me loose
oh, you came along and you cut me looseJohn Cale tarafından söylenen Amsterdam adlı şarkının sözleri.

she's back from amsterdam
and i think the journey did her well
her face has lost it's touch
the tell tale signs of loneliness inside

but i love her still
and need her company still more
come down, come down once more
and i think, the journey, did her well

she says she fell in love
with men who knew the way to treat a lady
her life has settled for the best of things
that i couldn't give her

and it's not her fault, she's not the one to blame
come down, come down, come down once more
and i do believe the journey did her well
yes i do believe the journey did her well.

John Denver tarafından söylenen Amsterdam adlı şarkının sözleri.

in the port of amsterdam, there's a sailor who sings
of the dreams that he brings from the wide open seas.
in the port of amsterdam, there's a sailor who sleeps
while the riverbank weeps through the old willow trees.
in the port of amsterdam, there's a sailor who dies full of beer,
full of cries in a drunken down fight.
in the port of amsterdam, there a sailor who's born
on a muggy hot morn, by the dawn's early light.

in the port of amsterdam, where the sailors all meet,
there's a sailor who eats only fish heads and tails.
he will show you his teeth that have rotted too soon
that can swallow the moon, that can haul up the sail.
and he yells to the cook with his arms open wide, bring me more fish, put it down by my side.
and he wants so to belch, but he's too full to try
so he gets up and he laughs, and he zips up his fly.

in the port of amsterdam, you can see sailors dance,
haunchs bursting their pants, grinding women to paunch.
they've forgotten the tune that their whisky voice croaked,
and they're spitting the night with the roar of their jokes.
and they turn and they dance, and they laugh and they lust
to the rancid sound of the accordian's burst.
then it's out into the night with their pride in their pants
and a slut that they tow underneath the street lamps.

in the port of amsterdam, there's a sailor who drinks.
and he drinks, and he drinks, and he drinks once again.
he drinks to the health of the whores of amsterdam
who have promised their love to a thousand other men.
and they bargain their bodies and their virtue, long gone,
for a few dirty coins, and when he can't go on,
he plants his nose in the sky and we wipes it up above
then he splits like i cry for an unfaithful love,
in the port of amsterdam, in the port of amsterdam, in the port of amsterdam.

Joshua Kadison tarafından söylenen Amsterdam adlı şarkının sözleri.

well, here i am in amsterdam as winter waves goodbye...
almost seven in the morning and i'm walking all alone
and the moon's still in the sky.
and i have to laugh just thinking how i've never found a home.
pillows yes, to lay my head, but i've mostly been alone.

chorus:
oh, amsterdam, can you tell me what kind of man i am?
a walker in the rain, a dancer in the sand, or just an insane music man?
oh, amsterdam, i'm barely hanging on by a single strand.
all i really know is i don't understand.
i'm just waking up alone in amsterdam.


a boy i see in a window there, i can't help looking in.
as someone's arms pull him back to bed, i'm thinking what a fool i've been.
and the moon is trapped in an old canal like a madman in a cell.
and i'm thinking how i'd like to know just one place very well.


chorus
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Amsterdam ArenA

Amsterdam ArenA, Hollanda'nın Amsterdam şehrinde bulunan bir stadyumdur. Ajax takımı ile Avrupa Amerikan Futbolu Ligi (NFL) takımlarından Amsterdam Admirals bu stadı kullanmaktadır.

Amsterdam Arena Stadyumu

Amsterdam ArenA, Hollanda'nın Amsterdam şehrinde bulunan bir stadyumdur. Ajax takımı ile Avrupa Amerikan Futbolu Ligi (NFL) takımlarından Amsterdam Admirals bu stadı kullanmaktadır.

Nieuw Amsterdam

Nieuw Amsterdam, Hollanda`nın Kuzey Amerika`daki Nieuw Nederland sömürgesinde bugünkü adı New York olan yerleşim birimidir. "Yeni Amsterdam" anlamına gelir.

Amsterdam Kraliyet Sarayı

Amsterdam Kraliyet Sarayı ((Koninklijk Paleis te Amsterdam) Hollanda''da bulunan 3 saraydan biridir. Saray Dam Meydanı''nda Ulusal Anıtın karşısında, Yeni Kilisenin yanında bulunmaktadır. Bina 20 Haziran 1655''te Amsterdam yöneticileri tarafından belediye binası olarak açılmıştır.

Amsterdam'da Düello

''Amsterdam'da Düello'' (orijinal ismi: Amsterdam), Britanyalı yazar Ian McEwan'ın 1998 yılında yayınlanan romanı. Eserde, bir besteci ve bir gazete editörü arasındaki ilişki anlatılmaktadır. McEwan bu romanıyla 1998 yılında Booker Ödülü kazandı.

Amsterdam'daki Kanallar

Hollanda'nın başkenti olan Amsterdam, kanalları ile ünlüdür. 19. yüzyılın son çeyreğinde, bazı kanallar daha uzun, daha temiz ve daha sessiz yapıldı.

Amsterdam Tarih Müzesi

Amsterdam Tarih Müzesi 1975 yılında Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da kurulmuştur.

Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali

Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali (İngilizce: International Documentary Film Festival Amsterdam) 1988 yılından bu yana her yıl Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenen dünyanın en büyük belgesel festivalidir.

Amsterdam Weekly

Amsterdam Weekly Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da basılan ücretsiz İngilizce kültürel bir gazetedir. Gazete haftada bir kez çarşamba günü çıkmaktadır. Gazetede ana olarak konser, tiyatro ve sinema hakkında yazılar yer almaktadır. Gazete market, gazete bayi, restoranlarda ...

Amsterdam Metrosu

Amsterdam metrosu Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da kurulu, hafif raylı sistem ile yeraltı hızlı taşımanın karışımından oluşmaktadır. Metronun sahibi Amsterdam şehridir, işletmesi de Gemeentelijk Vervoerbedrijf tarafından işletilmektedir. Gemeentelijk Vervoerbedrijf şirketi ...

Amsterdam Üniversitesi

Amsterdam Üniversitesi (İngilizce:University of Amsterdam; Hollandaca:Universiteit van Amsterdam) Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da bulunan bir araştırma üniversitesidir. 487 milyon € bütçesiyle 25.000 üzerinde öğrencisiyle üniversite Sosyal, Hukuk, Fen, Diş ve Eczacılık ...

Live At Innercity: Amsterdam RAI

''Live at Innercity:Amsterdam RAI'' ünlü Trance DJ/Yapımcısı Tiësto'nun toplama albümü.