Dünyanın Şekli Ile Ilgili Geçmişten Günümüze Ileri Sürülen Teoriler

Yerkürenin yuvarlak olduğunu Avrupalılardan ilk açıklayanlar Kopernik (1540) ve Galile (1640)dir. Bundan çok daha önce dünyanın yuvarlak olup döndüğünü büyük İslam alimleri mesela, Brûn isbat etmişti. Dünya’nın üzerindeki topoğrafik oluşumlar ve kendi ekseni etrafındaki batıya doğru dönme hareketi nedeniyle düzgün bir geometrisi yoktur. Geoibs bir biçimdedir. Kutuplardan basık küresel geometrik şekil “geoid” (Latince, Eski Yunanca Geo“dünya”) yani “Dünya şekli” diye adlandırılır.

Yerkürenin yuvarlak olduğunu Avrupalılardan ilk açıklayanlar Kopernik (1540) ve Galile (1640)dir. Bundan çok daha önce dünyanın yuvarlak olup döndüğünü büyük İslam alimleri mesela, Brûn isbat etmişti. Dünya’nın üzerindeki topoğrafik oluşumlar ve kendi ekseni etrafındaki batıya doğru dönme hareketi nedeniyle düzgün bir geometrisi yoktur. Geoibs bir biçimdedir. Kutuplardan basık küresel geometrik şekil “geoid” (Latince, Eski Yunanca Geo“dünya”) yani “Dünya şekli” diye adlandırılır.0 Yorum Yap
Dünya yuvarlak değil geoiddir.önceleri çok çeşitli teoriler vardı.Örneğin:
Düz bir tepsi biçiminde olduğu,büyük bir öküzün boynuzu üstünde ve öküz sinirlenip hareket edince deprem olduğu düşünülüyordu.Bazıları ise dünyanın bir timsahın üstünde olduğunu ,dünyanın düz, güneşin ise yaprak gibi olup hareklet eddiğini düşünüyordu.
Ancak bazıları buna inamadı ve araştırdı.dünyanın düz olduğunu düşündükleri için düşme korkusuyla denize açılmıyorlardı.Kooooooppppppernik ise korkmadan denize açıldı ve aynı noktaya geldi.Galile,dünyanın geoid olduğunu ileri sürdü ve kral onu ve ona inananları astı.
Günümüzde ise herkes dünyanın geoid opklduğuna inanıyor.Buna en güzel ve kesin kanıt uydudan çekilen fotoğraflardır.Ayrıca bir geminin önce dumanı sonra bacası,gövdesi ve kendisi görünür.Ay tutulması sırasında aya düşen gölge yuvarlaktır.Bir noktadan başlayıp yürürsek(ki insanın ömrü yetmeyebiliraynı noktaya geliriz.
Sanırım bütün bunlar yeterli olmasa daişinize yaramıştır arkadaşlar.Herkese selam.
Ben 5.sınıföğrencisi isimsiz bir kahramanım.
(bu arada lütfen yazım kurallarına uyalım.Güzel ülkemizi sevip koruyalım ŞEHİTLERE ÖLDÜ DEMEYELİM ONLAR ÖLMEZ)
Bir teşekkür yeteerli.
0 Yorum Yap
Bazı kişiler dünya öküzün boynuzları üzerindedir, bazıları ise dünya düz bir tepsiden ibarettir demişlerdi. Ama aslında dünya yuvarlaktır ve bu çok net açıktır.
0 Yorum Yap
Eski zamanlarda yaşayan insanlar Dünya'nın şekli hakkında farklı düşüncelere sahiptiler.

Bundan 4000 yıl önce yaşayan eski Mısırlılar Dünya'yı uzunca bir kutu, gökyüzünü de o kutunun kapağı gibi düşünüyorlardı.


Eski Hintliler ise Dünya'nın dört filin sırtında duran büyük bir daire biçiminde olduğuna inanıyorlardı. Onlara göre bu 4 fil de bir kaplumbağanın sırtında duruyor, kaplumbağa ise sonsuz bir denizde yüzüyordu.
0 Yorum Yap
Arkadaşlar yanlış bilinen bir konu var oda ünlü fizikçi ve matematikçi Galileo'nun dünya yuvarlaktır dediği için Engizisyon mahkemesinde yargılandığı yönünde hatta idama mahkum etmişler ve idam edilmiş. Miş işte ancak gerçek değil. Öncelikle Galileo dünya düz dediği için değil ki bu arada öyle birşey de dememiştir, dünya güneş etrafında dönüyor dediği için yargılanmıştır ve bu varsayımından sonradan vaz geçerek cezadan yırtmıştır.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar