girdap

Girdap Alm. Strudel, Wasserwirbel (m), Fr. Tourbillon d’eau (m), İng. Whirlpool. Nehir, göl ve denizlerde, rüzgarlar veya iki akıntının birbiriyle birleşmesi gibi sebeplerle, suyun düşey bir eksen etrafında dönmesi sonucu hasıl olan dairevi bir hareket. Suyun hızla dairevi hareketinden hasıl olup, ortasında boşluk meydana gelmektedir. Cisimler girdabın ortasına geldiklerinde suyun dibine doğru batarlar. Aslında bu dönme gücünden hasıl olan bir çekmedir.

GIRDAP (türkçe) anlamı

1. burgaç
tehlikeli yer ya da durum.

GIRDAP (türkçe) anlamı

2.
3. 1 . Bir engelle karşılaşan su veya hava akıntısının dönerek ve çukurlaşarak yaptığı çevrinti
4. ters akıntıların oluşturduğu dönme
5. eğrim
6. çevri
7. anafor
8. 2 . mecaz Tehlikeli yer veya durum:
Biz
9. aksiyonu olmayan teorilerin girdaplarında boğulmuşuzdur.- A. İlhan.

GIRDAP (türkçe) ingilizcesi

1. n. whirlpool
2. vortex
3. swirl
4. twist
5. eddy
6. gulf
7. purl
8. suck

GIRDAP (türkçe) fransızcası

1. tourbillon [le]
2. gouffre [le]

GIRDAP (türkçe) almancası

1. n. Wirbel
Girdap Alm. Strudel, Wasserwirbel (m), Fr. Tourbillon d’eau (m), İng. Whirlpool. Nehir, göl ve denizlerde, rüzgarlar veya iki akıntının birbiriyle birleşmesi gibi sebeplerle, suyun düşey bir eksen etrafında dönmesi sonucu hasıl olan dairevi bir hareket. Suyun hızla dairevi hareketinden hasıl olup, ortasında boşluk meydana gelmektedir. Cisimler girdabın ortasına geldiklerinde suyun dibine doğru batarlar. Aslında bu dönme gücünden hasıl olan bir çekmedir. Girdap denizlerde ve nehirlerde düzgün olmayan kanallardaki su akışı veya birbirine ters akan iki su akıntısının birleşmesi ile de meydana gelebilir. Ayrıca dolu bir haznenin dibindeki bir delikten boşaltılması anında, suyun hızlı hareketinden dolayı küçük bir girdabı görmek ve tanımak mümkün olur.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Girdap

  Girdap Alm. Strudel, Wasserwirbel (m), Fr. Tourbillon d’eau (m), İng. Whirlpool. Nehir, göl ve denizlerde, rüzgarlar veya iki akıntının birbiriyle birleşmesi gibi sebeplerle, suyun düşey bir eksen etrafında dönmesi sonucu hasıl olan dairevi bir hareket. Suyun hızla dairevi ...

  Girdap Gökadası

  Girdap Gökadası (ayrıca Messier 51a, M51a, veya NGC 5194 olarak da bilinir) yaklaşık 23 milyon ışık yılı uzaklıkta Av Köpekleri takımyıldızı bölgesinde bulunan etkileşen büyük plan sarmal gökada. Gökyüzünün en ünlü sarmal gökadalarından biridir.

  Electro

  Electro, The Amazing Spider-Man'deki bir kurgusal karakterdir. İlk kez 9 Şubat 1968'de The Amazing Spider-Man'in 6. sayısında gözükmüştür (1964).

  P

  Türk alfabesinin yirminci harfi. Sert, patlamalı, titreşimsiz, çift dudak sessizi yumuşak karşılığı b’dir.