Hanif

Hanif, bir İslam kavramı. Hanif bir Kur'an kavramı olarak tanımlandığında 'protesto eden, dosdoğru olan, doğruya yönelen, doğruyu arayan' anlamı taşır ve ilk kez Nebi İbrahim için kullanılmıştır. İslam kaynaklarında Kur'an'ın gelişinden önce tek tanrı inancını taşıyan kişiler hanif olarak adlandırılmaktadır.

HANIF (türkçe) anlamı

1. İslâmiyetten evvel Allah'ın birliğine inanan ve Hz. İbrahim'in (A.S.) dininden olanların vasfı.
2. İslâmiyete kuvvetle bağlı olan ve ilmiyle âmil olan kimse.
3. Eğri
4. Eski kötü hallerinden vazgeçip hakka ve doğruluğa yönelen.

HANIF (türkçe) anlamı

5. (Arapça) Erkek ismi l. Tek Allah'a
6. Al­lah'ın birliğine inanan. 2. İslam inan­cına sıkı ve samimi olarak bağlanan. 3. Hz. Muhammed (s.a.s)'in tebliğin­den önce Mekke'de tek Allah'a ina­nanlar.
Hanif, bir İslam kavramı Hz. İbrahim'in dininden gelenler, muvahhid. Hanif bir Kur'an kavramı olarak tanımlandığında 'protesto eden, dosdoğru olan, doğruya yönelen, doğruyu arayan' anlamı taşır ve ilk kez Nebi İbrahim için kullanılmıştır. İslam kaynaklarında Kur'an'ın gelişinden önce tek tanrı inancını taşıyan kişiler hanif olarak adlandırılmaktadır.

Hanif olarak ALlah'a: doğruya yönelen olarak,doğruyu arayan olarak Allah' a. İslam öncesi bir terim değildir. Her yaratılanın birincil sahip olması gereken özelliktir. İslam hanifliği gerektirir.
Önceki Paylaşımlar