Helsinki

Helsinki

Finlandiya'nın başkenti ve en büyük şehri. 560.000 kişi yaşar, komşu iller olan Espoo ve Vantaa'da yaşayanlarla metropolitan alan nüfusu 1.000.000'a ulaşır.

HELSINKI (almanca) türkçe anlamı

1. helsinki (finlandiya`nın başkenti)

Helsinki (almanca) ingilizcesi

n. capital city of Finland,

Helsinki (fransızca) ingilizcesi

1. n. Helsinki
2. capital city of Finland,

Helsinki (fransızca) italyancası

1. (géographie) Helsinki (f)

Helsinki (fransızca) ispanyolcası

1. (géographie) Helsinki (m)

Helsinki (fransızca) portekizcesi

1. (géographie) Helsínquia (f)
2. Helsinque (f)

Helsinki (fransızca) flemenkcesi

1. (géographie) Helsinki (n)
Helsinki, Finlandiyanın başkenti ve en büyük şehri. 560.000 kişi yaşar, komşu iller olan Espoo ve Vantaada yaşayanlarla metropolitan alan nüfusu 1.000.000a ulaşır.

Helsinki (Fince: Helsinki; İsveççe: Helsingfors). Finlandiyanın nüfus bakımından en büyük şehri ve başkentidir. Şehir Finlandiyanın güneyinde Finlandiya Körfezinin kıyısında 60°10′K 24°56′D Baltık Denizindedir. Helsinkinin nüfusu 31 Ağustos 2006 tarihiyle 564.643tür. Helsinki kentinin komşu şehirleri Espoo, Vantaa ve Kauniainen olup buraya Başkent Bölgesi denmektedir. Bu bölgenin toplam nüfusu yaklaşık 997.291 kişidir. Başkent Bölgesinde daha çok komşu şehir bulundurmakla birlikte nüfus yaklaşık 1.293.093tür, bu da her 4 Finlandiyalıdan birinin Başkent Bölgesinde yaşadığı anlamına gelir.

Helsinki Finlandiyanın geçiş yoludur. Kent işletme, finans, moda, tıp, eğlence, medya ve kültürde ülkenin can damarıdır. Çok sayıda çeşitli müzeler, sergi sarayları, galeriler ve sahneler mevcuttur. Finlandiya ve diğer Kuzey ülkelerinin en çok abonesi olduğu gazete - Helsingin Sanomat günlük olarak Helsinkide basılıyor. Helsinki Finlandiyanın yüzde bakımından gerçek rakamlarla en fazla yabancı nüfusa sahip şehri. Helsinkide 130dan fazla ulusun insanı oturuyor. Bu grubun büyük bir çoğunluğunu Rusya, Estonya, İsveç, Somali, Sırbistan, Çin, Irak ve Almanya vatandaşları oluşturuyor. Finlandiyanın 2006da AB başkanlığı yapması ve 52. Geleneksel Eurovizyon Şarkı Yarışmasının Mayıs 2007de Helsinkide düzenlenmesi şehri gözler önünde tuttu.

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Helsinki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Helsinki Helsinki
2008-09-09T00:00:00+03:00 · Helsinki
Helsinki haritadaki konumu.
Helsinki haritası
Helsinki
Bu haritaya tıklayrak dinamik hale getirebilirsiniz. Detaylı Helsinki haritası için tıklayınız
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar