Iletişim Gereklidir ; Çünkü=?

iletişim gereklidir.çünkü;......................................

iletişim gereklidir ; çünkü=? iletişim gereklidir ; çünkü=?
2009-10-18T21:49:55+03:00
Yaşamak da başlı başına iletişim faaliyetlerini kapsayan bir olgudur. Doğduğumuz andan itibaren çevremizle sürekli iletişim, etkileşim içine gireriz. Bilinçsizce çevremizi etkilemeye, değiştirmeye; yine bilinçsizce etkilenmeye, değişerek çevremize uyarlanmaya başlarız. Bu çift yönlü etkileşim, hayat boyu sürer gider. Yaşadığımız sürece zekamızı, kültür ve birikimimizi, kişiliğimizi iletişim alışkanlıklarımız ve iletişim çabalarımızla ortaya koyarız. Duygu ve düşüncelerimizi başkalarıyla yine iletişim yoluyla paylaştırır. Anlamak, anlatmak, öğrenmek, başkalarına ulasabilmek için de iletişime başvururuz. Denilebilir ki iletişim, besikten mezara kadar hep bizimledir ve bizim için hava kadar hayati bir ihtiyaçtır.

İletişimi, temel prensibi paylaşım, etkileşim ve ortaklık kurmak olan, çeşitli semboller ve araçlarla dünyayı daha yaşanılır kılan, ileti alışverişine dayalı sosyal bir süreçtir, diye tanimlayabiliriz. Insanoglu, varolduğu günden bugüne dek iletişim kurmak için çeşitli araçlara başvurmuştur. Kendi gelişimine paralel olarak kullanıldığı araçlar da gelişmiş; sürekli gelişen iletişim araçları birbirini tamamlamış; ancak birisi, diğerinin yerini alamamıştır. iletişimin en yalın, en İlkel araçlarından biri kabul edilen işaretlere, kelimelere dayalı olan yazı ve konuşma dilinin yanı sıra, beden dili ile sözsüz anlatımlar (jestler, mimikler, dokunma, cevap vermeme, sessiz kalma gibi davranış ve tutumlar; dans, resim, v.b.) da yüzyıllar boyunca kullanılagelmiştir.
0 Yorum Yap
iletişim gereklidir ; çünkü=? iletişim gereklidir ; çünkü=?
2009-10-01T22:57:26+03:00
İletişim gereklidir çünkü insanın beslenebilmesi ve korunabilmesi için iletişime ihtiyacı vardır. İletişim gereklidir çünkü her ne nedenden dolayı olursa olsun, insanların duygularını, bilgilerini, becerilerini ve düşüncelerini başka insanlara aktarma kaygısı hep vardır. İletişim gereklidir çünkü, iletişim insanlar için bir ihtiyaçtır.

Yalnızlık Allaha mahsustur diye boşuna dememişler atalarımız.

saygılar,
jargon
0 Yorum Yap
iletişim gereklidir ; çünkü=? iletişim gereklidir ; çünkü=?
2009-09-26T17:00:56+03:00
iletişim kurarken yaşadığımız kültürün etkisinde kalırız ve o kültürü hem oluşturur hem geliştiririz.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar