Gsm

Kısaca: "Global System for Mobile Communication" - kısaca GSM - bugün dünyada en çok kullanılan mobil telefon sistemidir. GSM sistemi 1982 senesinde "European Conference of Postal and Telecommunications", kısaca CEPT, tarafından hayata geçirildi. Bu konferansdan sonra 1989 senesinde "European Telecommunications Standards Institute", kısaca ETSI, kuruldu. ...devamı ☟

GSM
GSM

"Global System for Mobile Communication" - kısaca GSM - bugün dünyada en çok kullanılan mobil telefon sistemidir. GSM sistemi 1982 senesinde "European Conference of Postal and Telecommunications", kısaca CEPT, tarafından hayata geçirildi. Bu konferansdan sonra 1989 senesinde "European Telecommunications Standards Institute", kısaca ETSI, kuruldu. Bunu takiben geliştirmeler Alman-Fransız ortaklığı ile "Groupe Spécial Mobile" (GSM'in asıl kısaltması buradan geliyor!) tarafından değişik bölgelerde sürdürüldü. 1992 senesinde ilk GSM şebekesi çalışmaya başladı.

İletişim şekli

GSM'de ses küçük veri blokları halinde 900-, 1800- veya 1900MHz frekans bandından iletiliyor. Verici tarafından tüm frekanslar küçük zaman dilimlerine bölündüğü için aynı zamanda tek frekanstan birden çok, ama en fazla 8, görüşme yapılabiliyor. Bu çalışma sisteminin ismi "Time Division Multiple Access" (TDMA). Analog NMT şebekeside buna benzer bir sistemle çalışıyor. GSM'in dijital olduğu yer bitbloklarının arasındaki ses iletişiminin şifrelemesindedir.

Ses kodlaması

Mobil iletişimin merkezi görevi az frekans kullanımınla mümkün olduğu kadar çok kullanıcıya mümkün olduğu kadar fazla bilgi iletmek. GSM sistemi ses kalitesini düşürmeden düşük bit'li kodlama (13kbit/saniye) kullanıyor. Klasik kodlama yanında alttaki ses kodlamalarını seçme imkanı var:
 • Enhanced Full Rate" - Kodlaması (EFR): Telefon görüşmeleri yüksek ses kalitesinde ve full veri hızında iletiliyor. Şebeke kapasitesi bundan etkilenmiyor.
 • Half Rate" - Kodlaması: Ses kalitesini etkilemeden ses sinyalinin veri hızı yarıya indiriliyor (6.5kbit/saniye). Kanallar çift kullanıldığı için şebeke kapasitesi artıyor.

  Şebeke ve kullanılan Mobil aygıt (ceptelefonu, vs.) bunu destekliyorsa bu kodlamaların seçimi otomatik olarak yapılıyor. Böylece görüşmelerin en iyi şekilde yapılması sağlanıyor. Yeterince boş kanal varsa EFR seçiliyor. Çok kullanıcı görüşme yapıyor ve zaman dilimleri azalıyorsa Half-Rate'e geçiliyor. Veri iletimi

  Veri hızı 9.6kbit/s ile sınırlıdır. Buna rağmen GSM üzerinden E-Posta okunup sınırlı şekilde internette surf edilebiliyor. Her görüşme ve her veri transferi için, kullanıldığı sürece, bir hat tahsis ediliyor. Tüm kaynaklar, kablo veya frekans, bu süre için bloke ediliyor.

  SMS - Kısa mesaj

  Veri iletiminde ilk değişiklik Kısa Mesaj Servisi (SMS) ile geldi. SMS'de en fazla 160 karakter uzunluğunda olabilen tek bir veri paketi, kaynakları zorlamadan mevcut olan GSM şebekesi üzerinden gönderilebiliyor. İlk defa süreye göre değil gönderilen mesajın sayısına göre faturalandırılma uygulandı.

  Kaynak

  http://www.cepbul.com

 • GSM

  İngilizce GSM kelimesinin İspanyolca karşılığı.
  Estandarte nuevo para la comunicación celular digital

  GSM

  Almanca GSM kelimesinin İngilizce karşılığı.
  digital cellular communication system used in many countries (based on a variation of TDMA technology)

  GSM

  İngilizce GSM kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
  nieuwe standaard voor digitale cellulaire communicatie

  İlgili konular

  ansiklopedi

  Bu konuda henüz görüş yok.
  Görüş/mesaj gerekli.
  Markdown kullanılabilir.

  GSM Resimleri