Keçi Türleri Yada Çeşitleri Nelerdir?

Keçi türleri yada çeşitleri şöyledir;

Saanen Keçisi ve Tekesi
Genel olarak keçiler küpeli , kısa ve beyaz tülüdür. Meme iki but arasına iyice yerleşmiş olup , koltuk tipi bezel memedir. Gelişme hızı , süt ve döl verimi oldukça yüksektir. 1959 yıllarında Türkiye'ye de geliştirilmiş saf ve melez olarak yetiştirilmektedir.

Toggenburg Keçisi
İsviçre keçi ırkıdır. Vücut kahve-kırmızı karışımıdır. Gözlerinden ağıca kadar , sağ ve soldan aşağı doğru inen beyaz renkli iki adet akıntısı vardır.

Malta Keçisi
Malta adasında Nubya ve Damascus keçisi ile Nursiye keçilerde süt verimini artıtmak amacı ile yapılmış keçi ırkıdır. Akdeniz Ülkerlinde küçük guruplar halinde yetiştirilir. Türkiye'de Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde , özellikle İzmir çevresinde Çeşme ve Kuş adasın da bulunur. Malta keçilerinde renk çoğunlukla kahverengidir. Deri ince vücudu örten kıllar kısa ve incedir. Kulaklar uzun ve sarkıkdır. Memeler iyice gelişmiş olup , üzerindeki damarlar belirgindir. Diğer süt keçilerinde olduğu gibi vücudu önden arakaya gelişme gösterir.

Kilis Keçisi
Her türlü ilklim koşullarına iyi uyum sağlayabilen , küçük aile işletmeleri halinde veya sürüler halinde yetiştirilen , sağlan vücut yapıları ü uzun yürüyüş yetenekli , süt ve döl verimi iyi olan keçi ırkıdır. Güney Doğu Anadolu bölgesinde , özellikle Hatay , Gaziantep ve Urfa dolaylarında yetişen bu ırk, Suriye ‘den getirtilen Halep keçileri ile kıl keçileri arasında yapılan melezleme ile ortaya çıkmıştır. Genellikle siyah renk de olup , kulakları uzun ve geniştir. Meme iyi gelişmiş olup iki bacak arasında öne doğru uzanmaktadır.

Boer Keçisi
Et keçisi ırk olarak nitelendirilmektedir. Güney Afrika da yetiştirilen Boer keçileri et verimi yönünde seleksiyon olarak yetiştirilmektedir. Kıl örtüsü beyaz baş ve boyun kızıl renktedir. Bu nedenle yılda 2 veya 2 yılda 3 kez doğum yapabilirler. Canlı ağılığı 60-70kg arasındadır.

Tiftik Keçisi (Ankara Keçisi)
Esas yetiştirilme yeri Ankara ve çevresi olduğu için Tiftik keçisi tün dünyada Angora ( Ankara ) keçisi olarak bilinir. Tekeler ve keçiler genellikle boynuzsuzdur. Bu keçi ırkında kullalar uzun ve sarkıktır. Tiftik keçilerinin büyük çoğunluğu beyazdır , ancak Siirt ve Mardin yörelerinde siyah , kahverengi ve gri renklere de rastlanmaktadır. Bu keçinin en önemli özelliği tiftik'dir. Tiftik uzun , yumuşak ve elyaftan oluşan değerli bir tekstil hammaddesidir.

Kaşmir Keçisi
İran , Irak , Afganistan , Rusya , Pakistan , Hindistan ve Nepal başta olmak üzere Orta Asya ülkelerinde 3.5bin metre yükseklikte yaşamaktadır. Tekstil sanayinin önemli bir hammaddesi olan kaşmir üretimi amacı için yetiştirilmektedir. Çok ince kıllardan oluşan kaşmir çok yüksek fiyatlara satılmaktadır.

Kıl Keçisi
Türkiye'de en yaygın olarak yetiştirilen (%81) keçi ırkıdır. Halk arasında kara keçi olarak adlandırılır. Dağlık ve tepelik bölgelerde yetiştiriciliği yaygındır. Kıl keçilerinin renkleri siyah olup , gri , kahverengi ve alaca renklere de rastlanır.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar