Kerem

Kerem, Ahmet Adnan Saygun tarafından bestelenmiş üç perdelik opera. Liberetto, Selahattin Batu tarafından yazılmıştır.

KEREM (türkçe) anlamı

1. (Arapça) Erkek ismi 1. Asalet
2. asillik
3. soyluluk. 2. Cömertlik
4. el açıklığı lütuf
5. bağış
bahşiş.

KEREM (türkçe) anlamı

6. 1 . Soyluluk
7. ululuk
8. büyüklük
9. asalet
10. 2 . Bağış olarak verme
11. iyilik
12. cömertlik
13. eli açıklık
14. lütuf
15. Bir başka kerem beklemez artık gelecekten.- Y. K. Beyatlı.
16. Atasözü
17. deyim ve birleşik fiiller
18. kerem buyurun (veya eyleyin)
19. kerem etmek

KEREM (türkçe) ingilizcesi

1. [List of Proto-Indo-European roots]n. times
2. time

KEREM (türkçe) almancası

1. Gnade
Kerem, Ahmet Adnan Saygun tarafından bestelenmiş üç perdelik opera. Liberetto, Selahattin Batu tarafından yazılmıştır. Eser, bir halk edebiyatı ürünü olan Kerem ile Aslı hikayesini tasavvuf felsefesine dayandırarak işler. Eserde dünyevi aşktan çok Kerem’in ilahi aşkı arayı ön plana çıkartılır; bu nedenle adı “Kerem ile Aslı” değil de “Kerem”’dir . Türk sanat tarihinde “opera tekniğinin uygulandığı ilk büyük yapıt” olarak yerini almıştır. Genellikle kaynaklarda bestecinin Özsoy adlı sahne eseri ilk Türk operası olarak anılsa da müzikal devinimi baştan sona koruyan bir eser olması bakımından Kerem, ilk ulusal opera niteliğini taşır ve bestecinin kendisi tarafından da böyle değerlendirilir. Bu temsilde “Aslı” rolünü Ayhan Anlar, “Kerem” rolünü Aydın Gün canlandırdı. Bestesi aralıklarla beş yıl süren eser, üç perdelik haliyle 22 Aralık 1953’te Ankara’da sahnelendi. 1990’da İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen eser 56 yıl sonra iki perdelik olarak düzenlenerek 11 Nisan 2009’da Ankara’da tekrar sahnelendi.

Konusu

Hakanın oğlu Kerem (tenor) ile Vezir kızı Aslı (soprano) birbirine aşıktır. Fakat Hakan (bas), Vezirin vatana ihanet ettiğini düşündüğü için evlenmelerine izin vermez; Vezir, kızını alarak ülkeden kaçar. Kerem de Aslı’yı aramak için gurbete gider. İç sesi bire ihtiyar olarak belirip aradığının sunduğu kadehteki şarapta olduğunu söylerse de Kerem inanmaz. Arayışı sonunda Aslı’nın diyarına varır. Bu diyarda hükümdar, sarayının bahçesinde toplanıp söyleşen halka bir bulmaca sorar; bilene ne dilerse verecektir. Saz aşıkları bulmacayı çözemezler ama o sırada gelen Kerem türküsünü söyler ve hükümdar tarafından beğenilir. Kerem’in dileği Aslı'dır. Bu arada hükümdarın yanındaki misafir gelip Kerem’e sarılır; Misafirin Aslı’nın babası Vezir olduğu görülür. Bu sırada ihtiyar, elinde aşk kadehiyle gelir; Kerem kadehi alıp içer ve nihayet aşkına kavuşur.

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Kerem maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar