Kerem, Ahmet Adnan Saygun tarafından bestelenmiş üç perdelik opera. Liberetto, Selahattin Batu tarafından yazılmıştır.

KEREM (türkçe) anlamı
1. 1 . Soyluluk
2. ululuk
3. büyüklük
4. asalet
5. 2 . Bağış olarak verme
6. iyilik
7. cömertlik
8. eli açıklık
9. lütuf
10. Bir başka kerem beklemez artık gelecekten.- Y. K. Beyatlı.
11. Atasözü
12. deyim ve birleşik fiiller
13. kerem buyurun (veya eyleyin)
kerem etmek
KEREM (türkçe) anlamı
14. (Arapça) Erkek ismi 1. Asalet
15. asillik
16. soyluluk. 2. Cömertlik
17. el açıklığı lütuf
18. bağış
19. bahşiş
KEREM (türkçe) ingilizcesi
1. [List of Proto-Indo-European roots]n. times
2. time
KEREM (türkçe) almancası
1. Gnade

Kerem hakkında bilgiler

Kerem, Ahmet Adnan Saygun tarafından bestelenmiş üç perdelik opera. Liberetto, Selahattin Batu tarafından yazılmıştır. Eser, bir halk edebiyatı ürünü olan Kerem ile Aslı hikayesini tasavvuf felsefesine dayandırarak işler. Eserde dünyevi aşktan çok Kerem’in ilahi aşkı arayı ön plana çıkartılır; bu nedenle adı “Kerem ile Aslı” değil de “Kerem”’dir . Türk sanat tarihinde “opera tekniğinin uygulandığı ilk büyük yapıt” olarak yerini almıştır. Genellikle kaynaklarda bestecinin Özsoy adlı sahne eseri ilk Türk operası olarak anılsa da müzikal devinimi baştan sona koruyan bir eser olması bakımından Kerem, ilk ulusal opera niteliğini taşır ve bestecinin kendisi tarafından da böyle değerlendirilir. Bu temsilde “Aslı” rolünü Ayhan Anlar, “Kerem” rolünü Aydın Gün canlandırdı. Bestesi aralıklarla beş yıl süren eser, üç perdelik haliyle 22 Aralık 1953’te Ankara’da sahnelendi. 1990’da İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen eser 56 yıl sonra iki perdelik olarak düzenlenerek 11 Nisan 2009’da Ankara’da tekrar sahnelendi.

Konusu

Hakanın oğlu Kerem (tenor) ile Vezir kızı Aslı (soprano) birbirine aşıktır. Fakat Hakan (bas), Vezirin vatana ihanet ettiğini düşündüğü için evlenmelerine izin vermez; Vezir, kızını alarak ülkeden kaçar. Kerem de Aslı’yı aramak için gurbete gider. İç sesi bire ihtiyar olarak belirip aradığının sunduğu kadehteki şarapta olduğunu söylerse de Kerem inanmaz. Arayışı sonunda Aslı’nın diyarına varır. Bu diyarda hükümdar, sarayının bahçesinde toplanıp söyleşen halka bir bulmaca sorar; bilene ne dilerse verecektir. Saz aşıkları bulmacayı çözemezler ama o sırada gelen Kerem türküsünü söyler ve hükümdar tarafından beğenilir. Kerem’in dileği Aslı'dır. Bu arada hükümdarın yanındaki misafir gelip Kerem’e sarılır; Misafirin Aslı’nın babası Vezir olduğu görülür. Bu sırada ihtiyar, elinde aşk kadehiyle gelir; Kerem kadehi alıp içer ve nihayet aşkına kavuşur.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki kerem maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kerem Görsev

28 Haziran 1961’de İstanbul’da doğan Görsev, 1967 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı’na girip Rana Erksan’dan piyano dersleri aldı. 1972 yılında İstanbul Devlet Konservatuarı açılınca bu okulda Gönül Gökdoğan’la keman, Prof. Özer Sezgin’le viola çalıştı.

Kerem Yılmazer

Kerem Yılmazer, 1945 yılında Denizli’de dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Yılmazer, 1988’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda konuk sanatçı olarak çalışmaya başladı ve 1990’da kadrolu oldu.Özel tiyatrolarda da çalışan ...

Kerem Ile Aslı

Kerem ile Aslı Anadolu’da yüzyıllardır söylenen oldukça yaygın bir halk hikayesi. Türk Folklorunun önde gelen örneklerindendir. İlk önce el yazması olan kopyalardan okundu. Daha sonra taş baskısı kitaplarla köylere yayıldı. Hikayede, kökünü tasavvuftan alan insanın kaderini ...

Kerem Kabadayı

Kerem Kabadayı (d. 20 Aralık 1977, Ankara), mor ve ötesi adlı türk rock grubunun kurucu üyesi, yazar, sanat ve mimari tarihi araştırmacısıdır.== Akademik Geçmişi ==İlk, orta ve lise eğitimini, Bahariye İlkokulu (1983-1988) ve İstanbul Özel Alman Lisesi`nde (1988-1996) tamamladı.

Kerem Tüzün

Kerem Tüzün, 14 Şubat 1971 tarihinde İstanbul`da doğdu.

Kerem Kuraner

KEREM KURANERİSTANBUL DEVLET BALESİ SANATÇISI1964 ANKARA DA DOĞDU1975-83 ARASI ANK DEVLET KONSERVATUVARINDA EĞİTİM GÖRDÜ1983 DE KONSERVATUVAR LİSANA DÖNEMİ SON SINIFINDA OKURKEN ANKARA DEVLET BALESİNE GÖREVE BAŞLADI1984 ANK DEV KONSERVATUVARI LİSANS SINIFINDAN MEZUN OLDU VE ...