Komando Üstün muharebe gücü olan, her türlü şartlarda verilen vazifeyi yapabilecek fiziki güce sahip asker. Düşmana ani baskınlar yaparak, vur-kaç usulüyle düşman kuvvetlerini taktik, lojistik ve moral yönünden zayıflatmak suretiyle, dost kuvvetlere hareket kabiliyeti sağlayan iyi eğitilmiş askeri birlik. Komando kuvvetleri, değişik isimler altında ilk defa Türkler tarafından kurulmuştur. Osmanlı Devletinde muharebelerin kazanılmasında önemli hizmetleri görülen komando birliklerine akı

KOMANDO (türkçe) anlamı

1. baskın
2. sabotaj gibi özel görevler yapan
3. az sayıda askerden kurulu birlik.
4. komando birliğinde görevli asker.
vurucu kuvvet.

KOMANDO (türkçe) anlamı

5.
6. 1 . Özel yetiştirilmiş askerlerden oluşan birlik.
7. 2 . Bu birlikte görevli asker.
8. 3 . mecaz Vurucu kuvvet.

KOMANDO (türkçe) ingilizcesi

1. n. commando,

KOMANDO (türkçe) fransızcası

1. commando [le]

KOMANDO (türkçe) almancası

1. Kommando
komando ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı sayfa: Komando Üstün muharebe gücü olan, her türlü şartlarda verilen vazifeyi yapabilecek fiziki güce sahip asker. Düşmana ani baskınlar yaparak, vur-kaç usulüyle düşman kuvvetlerini taktik, lojistik ve moral yönünden zayıflatmak suretiyle, dost kuvvetlere hareket kabiliyeti sağlayan iyi eğitilmiş askeri birlik.

Komando kuvvetleri, değişik isimler altında ilk defa Türkler tarafından kurulmuştur. Osmanlı Devletinde muharebelerin kazanılmasında önemli hizmetleri görülen komando birliklerine akıncı adı verilmişti ( Akıncılar).

Komando birliklerinin batı devletlerinde kuruluşu 1900’den sonradır. İkinci Dünya Savaşında İngilizler, Almanlara karşı komando piyade birlikleri teşkil ederek sızma ve gece baskınları ile Almanları çok taciz ettiler. Amerika Birleşik Devletleri’nde Deniz Kuvvetleri bünyesinde “marine” olarak isimlendirilen deniz komandoları vardır. Deniz komandoları, su altı sinsi taarruzları ile limanda bulunan veya denizde seyir halinde olmayan düşman gemilerini, yüzer havuzları ve liman tesislerini imha etmeye çalışırlar.

Komandonun fikri ve bedeni mukavemeti yüksektir. ani karar verebilme kabiliyetine sahiptir. Cesurdur. Düşmanın, hava ve arazinin doğuracağı engelleri yener. Açlığa, yorgunluğa, susuzluğa karşı dayanıklıdır. Taktik ve stratejik güçlükler, komandoyu vazifesinden alıkoymaz.

Komandolar, iki telden müteşekkil köprüden nehir geçiş harekatı yapabilir. Havadan helikopterle bir bölgeye indirilebilirler. Düşmana ani baskınlar yapabilir ve kendi birlikleri ile birleşerek kuşatma veya çevirme harekatı icra edebilirler. Komando birliklerinin fiziki gücü yüksek, iyi eğitim görmüş ve atılgan olması, bunların su altında, hava indirme harekatında, dağda, çölde, karlı arazide rahatça kullanılabilmesini temin etmektedir.

Günümüzdeki harplerde, gayri nizami harbi hemen hemen bütün devletler kullanmaktadırlar. Modern harp silah ve techizatına sahip, düzenli orduları kuvvetli olan devletlere ancak gayri nizami harple karşı koymak mümkün olmaktadır. Bunun en güzel örneğini Afganistan’da mücahidler göstermiş, modern silahlarla donatılmış Sovyet Rusya birliklerine ve düşmanla işbirliği yapmış hükumet kuvvetlerine karşı eşine rastlanmaz başarılar göstermişlerdir. 1980 yılında başlayan bu mücadelede mücahid komandolarının başarısı 1989 yılına kadar sürmüş başarıya ulaşamayan Rusya aynı yılda (1989) ordusunu geri çekmek mecburiyetinde kalmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde “komando” ayrı bir sınıf değildir. Muharip sınıflara mensup subay, astsubay, erbaş ve erler, belli sürelerle eğitilmekte, komando kursu görmekte, böylece “komando” olabilmektedir. Emniyet teşkilatında da olaylara anında müdahale yapabilmek için buna benzer eğitim sistemi vardır. Bu eğitimi gören Emniyet teşkilatı mensupları “Çevik Kuvvet” ismini alırlar.

1974 Kıbrıs Barış Harekatında, helikopterlerle Kıbrıs’a indirilen Türk Komando birliklerinin, başarıya ulaşılmada önemli katkısı olmuştur.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Commando

  Commando 1985 yılında Capcom piyasaya sürülen shoot 'em up tarzı arcade oyunudur.Oyunun yarattığı etki,kendisinden sonra yayınlanan bazı video oyunlarındada görülebilir. (Ikari Warriors, Who Dares wins...)

  Edelweiss

  Edelweiss, Alp dağlarının yüksek kesimlerinde yetişen beyaz bir çiçektir.

  Hakkari Dağ Ve Komando Tugayı

  Hakkari Dağ ve Komando Tugayı, Hakkari`de yerleşik bulunan ve PKK ile yapılan mücadelede üstün başarı gösteren askeri birlik. Amerikan 10th Mountain Division benzeri "dağcı komando" birliği olarak gösterilebilir.

  Komando Merdivenleri

  Kamondo Merdivenleri İstanbul'un Galata semtindeki Bankalar Caddesi ile Banker Sokağı'nı birleştiren art nouveau üslûplu merdivenlerdir. 1850'li yıllarda yapılan merdivenler bölgenin en önemli banker ailelerinden biri olan Kamondo Ailesinden Abraham Salomon Kamondo adına ...

  ANA Komando Taburu

  ANA Komando Taburu, Afganistan Milli Ordusu'nun bir parçasıdır ve piyade taburu şeklindedir.

  Komando Dadı

  Komando Dadı.

  Komando Taburu

  Komando, fiziki ve kuramsal eğitimleri ile kazandırılan yetenekleri doğrultusunda; kısa süre içerisinde hedefin ayrıntılı keşfini yapıp durum değerlendirmesini ortaya koyarak hedefi imha eden, ikmal yapılmasa dahi görevi tamamlayan askerdir.

  1. Komando Tugayı

  1. Komando Tugayı (Hava İndirme Tugayı), Kayseride bulunan bir tugaydır. Tugayın içerisinde dağcı birlikleri de bulunur. Her sınıftan ve rütbeden askere paraşüt eğitimi bu tugayda verilir.

  2. Komando Tugayı

  2. Komando Tugayı Merkezi Bolu'da bulunan Türk Kara Kuvvetleri'ne bağlı birlik. 2010 yılı itibariyle tamamen profesyonel bir yapıya kavuşmuştur. Kıbrıs Harekâtı ve İç Güvenlik Harekatı'nda gösterdiği başarılarla adından söz ettirmiştir.

  3. Komando Tugayı

  3. Komando Tugayı Merkezi Siirt'te bulunan Türk Kara Kuvvetleri 2. Ordu 7. Kolordu Komutanlığı'na bağlı birlik.

  4. Komando Tugayı

  4. Komando Tugayı Merkezi Tunceli'de bulunan Türk Kara Kuvvetleri'ne bağlı birlik. 2010 yılı itibariyle tamamen profesyonel bir yapıya kavuşması planlanmıştır. Terörle Mücadele kapsamında yürütülen İç Güvenlik Harekatında en aktif birliklerden biridir ve birçok başarıları ...

  Komando (film)

  Senaryo: Steven E. de Souza Hikaye: Joseph Loeb III Matthew Weisman Steven E. de Souza