Gps

Kısaca: GPS - Global Positioning SystemAmerikan ordusunun yardımıyla dünya çapında işleyen bir uydu navigasyon sistemi kuruldu; GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi). Sistem 20.000 metre yükseklikte 24 uydudan oluşuyor. Veriler yüksek frekanslı radyo dalgalarıyla dünyaya iletiliyor. ...devamı ☟

GPS
GPS

GPS - Global Positioning System

Amerikan ordusunun yardımıyla dünya çapında işleyen bir uydu navigasyon sistemi kuruldu; GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi). Sistem 20.000 metre yükseklikte 24 uydudan oluşuyor. Veriler yüksek frekanslı radyo dalgalarıyla dünyaya iletiliyor. Bu veriler askeri P-kodunda ve sivil kullanılan C/A-kodunda şifreli. ABD savunma bakanlığı kriz durumlarında C/A verilerinin hassasiyetini bölgesel olarak +/- 100 metreye kadar yanıltabilir. Böylece çok sağlıksız pozisyon bilgileri yayabilir. Bu programa Selective Availability (SA - seçimli kullanım) denir.

2 Mayıs 2000 senesinden beri SA kapalıdır ve böylece GPS hassasiyeti +/- 3 metredir. Sadece savaş ve kriz durumunda ABD SA'yı açabiliyor. Bu en son Irak savaşında yapıldı.

Uydular normal evrensel bilgiler dışında diğer uyduların yörünge bilgilerini ve hassas saat sinyali iletiyor. Bu bilgilerle uyduların pozisyonları hesaplanıyor. Modern GPS alıcıları 12 paralel kanalla çalışıyor. Bunun üçü pozisyon tespiti için kullanılıyor (üçgenleme). Dördüncü uydu yüksekliği belirliyor. Diğer sekiz kanalın aldığı uydu sinyalleriyle beraber GPS cihazı bu 12 kanaldan aldığı verilerle güvenilir şekilde pozisyonunu belirliyor. Açık SA'da (seçimli kullanım) yinede 3 metrelik hassasiyeti sağlamak için ikinci bir GPS cihazı pozisyonu önceden şağlıklı şekilde belirlenmiş bir noktaya monte ediliyor. Bu cihaz referans noktası olarak çalışıyor. Alınan uydu bilgileri ve bilinen referans noktası bilgileri birbiriyle karşılaştırılıyor. Aralarındaki fark mobil cihaza iletiliyor ve böylece sağlıklı bir pozisyon ölçümü sağlanıyor. Sinyalleri alan tüm GPS cihazları bu bilgilerden kendi pozisyonlarını düzeltebiliyorlar.

Bu işleme DGPS (diferansiyel GPS) deniliyor.

PDGPS (precision DGPS - kesin DGPS) veya RTK (Real Time Kinematic - gerçek zamanlı devimsel) ise; uydu sinyallerinin taşıyıcı fazlarını belirliyerek hassasiyetin 1cm'e kadar yükseltilebilmesidir. PDGPS taşıyıcı faz ölçümüyle ve çiftleme navigasyonla araçların yollarda tek başına seyirleri mümkün kılınabilir.

Kaynak

http://www.cepbul.com

GPS

İngilizce GPS kelimesinin İspanyolca karşılığı.
Sistema de posición global (navegación por medio de una red de satélites mundial)

GPS

İngilizce GPS kelimesinin Fransızca karşılığı.
système de positionnement global (pilotage au moyen de réseau de satellites mondiaux)

GPS

İngilizce GPS kelimesinin İtalyanca karşılığı.
Sistema di Posizionamento Globale, sistema di navigazione tramite reti satellitari

GPS

İngilizce GPS kelimesinin Portekizce karşılığı.
Sistema de Posicionamento Global (navegação através de uma rede de satélites universal)

GPS

İngilizce GPS kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
globaal positiesysteem (geleid door internationaal ruimtevaartstelsel)

GPS

navigation system that works by a worldwide networks of satellites, car navigation system

GPS

GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi). Uydu destekli Navigasyon Sistemi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

GPS Resimleri